Japonska-potres

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

15. mar 2011 16:28

Uradna obvestila slovenske uprave za jedrsko varnost: http://www.ursjv.gov.si/ . Za kalijev jodid pa zaenkrat ni prav nobene potrebe in kot kaže, je tudi ne bo. lp, proxima

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

15. mar 2011 16:31

Irena54 je napisal/a:
Stavek, ki ga je izrekla preživela:
"V trenutku smo izgubili vse. Preživeli smo, a nisem prepričana ali je to dobro ali slabo".
Premišljujem.......
Lep dan

Irena54

 

Tega sicer nisem videla, ampak tudi jaz sem pomislila na to, glede na to, da so mnogi preživeli brez osnovnih življenjskih dobrin, pa še sevanje jih ogroža...

JanisJoplin

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

15. mar 2011 16:32

Pa še to. Ko razmišljam o tvojem pozivu o razmišljanju, ti moram pritrditi, Vendelina, le ne vem, koliko učinka bo to moje razmišljanje imelo na učinek JE. Namreč, naš vikend stoji 10 km zračne linije od JE Krško. Če bi se recimo nekaj zgodilo s to našo jedrsko elekrarno in bi bila jaz tam, bi seveda nagonsko odšibala v Ljubljano. Kaj bi s tem naredila? Stopila z dežja pod kap. Razdalja med Krškim in Ljubljano je 100 km. Razdalja med Tokiem in Sedaimom pa 250 km in po poročanju so ljudje obupani in že bežijo iz Tokia. Vir 24ur.com. In če še tako razmišljam, žal ne pomaga nič. Vse te zadeve od navadnih ljudi žal niso odvisne. In kot človeka me je strah vsega, kar se dogaja. In prepričana sem, da ne samo mene. Zato z razmišljanjem o ljudeh, ki so tam in se bojijo malo lažje prenašam svoj strah. Zato, draga Vendy mislim, da se pogovarjamo o tem. Ker nas je strah. Če se motim, naj povedo še ostali. Mene je zelo strah. In zelo mi je težko za vse, ki jih gledam po TV, mlade starše, njihove otroke, starejše...Verjemi, tudi oni razmišljajo, kaj nam je treba teh nukleark. Pa so imeli kaj izbire? Ne vem. Najbrž ne. Ker nimajo drugih virov, so se pač oprijeli jedrske energije. Po tej katastrofi bo najbrž drugače, a za mnoge prepozno. Nakazati vsaj nekaj na TR za vse prizadete, je pa po mojem mnenju osnovna dolžnost vsakega, ki zmore pogrešati par eurov. 

 

naor

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

15. mar 2011 16:41

Ognjič, če te skrbi zaradi radioaktivnega sevanja, dobiš verjetno najbolj korektne informacije ta hip tukaj: http://www.iaea.org/newscenter/news/tsunamiupdate Ne vem, kateri strokovnjaki izjavljajo, da se prave informacije prikrivajo. Po vsej verjetnosti čisto vsega v čisto vsakem trenutku ne dajejo v javnost, preprosto zato, ker imajo dovolj drugega dela in ker čisto vsake številke, ki jo nekdo prinese okoli vogala in jo potem čez dve minuti nekdo drug popravi, tudi nima smisla razglašati naokoli. Jih je pa seveda vsepovsod zelo veliko, ki počnejo točno to; da je v izrednih razmerah resnica tista, ki prva nasanka, je dejstvo, ampak pogosto je tako pač zato, ker tudi ne gre drugaše. Ne more biti drugače - tudi največji strokovnjak pač strokovnjak samo na svojem področju, ljudje (poslušalci, gledalci, bralci, opravljalci itd) pa hočejo informacije, kakršnekoli, samo da bodo, mar ne? Ne vidim pa potrebe, da bi nas opolnoči budili z vnovico, da je na Japonskem zagorelo v skladišču radioaktivnih odpadkov. Mislim, da je čisto dovolj, da to zveš v jutranjih poročilih. Iskreno verjamem, da pravi ljudje na pravih mestih počnejo vse, da bi škodo čimbolj omejili. Kakšna je in kakšne bodo posledice, pa je ta hip nemogoče reči. Preprosto ne da se. Zato bi bilo tudi neodgovorno ljudi obstreljevati s kakršnimi koli številkami o aktivnostih, dozah in s špekulacijami o posledicah. Če pogledaš informacije na linku - OK, tam imaš nekaj številk. Še velika večina naravoslovno in tehnično kar dobro podkovanih ljudi z njimi nima kaj dosti početi. Ker hitrost doze tik ob reaktorju je nekaj čisto drugega kot 1 km daleč v eno stran in ta spet nekaj čisto drugega kot 1 km daleč v drugo stran (odvisno od tega, kam piha veter, ali kje dežuje itd). Ljudi se iz okolice takega objekta izseli, ker obstaja verjetnost, da bi sicer lahko utrpeli škodo za zdavje. Lahko bi jo. Mogoče jo bodo tudi tam, kamor so jih preselili. Prav tako mogoče pa jim ne bi bilo nič, četudi bi ostali tam, kjer so bili. Pri ocenah tveganja se pač operira z verjetnostmi, ker drugače ne gre, in če je verjetnost 50%, da se bo nekaj zgodilo, to pomeni, da je verjetnost 50%, da se ne bo. Ampak če si pameten, boš ljudi spravil na varno tudi, če je verjetnost škode veliko manjša. In tako naprej. O tem bi se dalo razglabljati ure in ure. Pa še nekaj o Černobilu. Morda za razmislek, ko se je spet enkrat pokazal za takoooooo prikladno žvečilko (pa nikakor ne v zagovor tistim, ki so ga zakuhali, ker je tam šlo za neodgovornost in zanikrnost bibličnih razsežnosti): razen na bližnjem območju katastrofe je bila takrat največja izmerjena radioaktivnost po nesreči še vedno precej nižja, kot je bilo radioaktivno ozadje v šestdesetih letih prejšnjega stoletja, ko so povsod po svetu na veliko pokale atomske bombe v jedrskih poskusih. Pa nikome ništa. Pa smo vsi še živi. Pa da se razumemo: ne mislim, da je radioaktivnost hec in nuklearka igračka. Če jo imaš, se je moraš lotiti presneto resno, ne pa je premetavati sem in tja kot barbiko v vsesplošno zabavo kvazipolitikom in kvazistrokovnjakom. Pa še nekaj, kar je politično še bolj nekorektno, in naj me popravi prvi, ki mi lahko s številkami dokaže, da nimam prav: radioaktivnost in ionizirajoča sevanja so rešila neprimerno več ljudi, kot pa so jim škodila. Pomislite na radioterapije, rentgenske žarke in tako naprej. Vsako stvar, ki se jo da uporabiti, se da tudi zlorabiti. In iluzorno je razmišljati, da bi to lahko bilo drugače - pač zato, ker ljudje smo takšni, kakršni smo. Ampak tisto s Klikom, kar je predlagala Vendelina.... pa le ni slaba ideja. Sonja

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

15. mar 2011 17:08

Eh...spet moram nekaj povedat . Jaz živim precej blizu nuklearke, iz balkona je tudi vidim en delček, poznam veliko ljudi, ki tam delajo in moram povedat, da mene naše nuklearke ni strah, dokler obratuje, dokler imajo redne remonte in ne nazadnje, dokler imajo pametno vodstvo. Je pa vprašanje, kako bo/če bo oz. upam, da ne bo uspelo raznim zelenim...če bi elektrarno zaprli. Če bo vedno poskrbljeno za kvalitetno varovanje. Če so ljudje res dovolj osveščeni, da jih ne bodo zamikali tisti lepi rostfrei sodčki, pa lepi beli skafandri, pa en kup na videz novega orodja spravljenega v onih sodčkih... Ognjič

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

15. mar 2011 17:13

V bistvu s sočustvovanjem ob takšnih katastrofah res ne narediš nič "oprijemljivega". Pa vendarle ob teh posnetkih "prej in potem" ne moreš ostati hladen.

http://www.vg.no/nyheter/utenriks/jordskjelv-i

 

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

15. mar 2011 17:15

Ja, Ognjič, naslednjič ko se pripeljem tam mimo, ti bom pomahala! Sicer pa kot si napisala, vse bo ok -  dokler... Tako kot pri vseh stvareh!

 

 

 

naor

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

15. mar 2011 17:18

Oprostite, da smetim tako resno temo, obljubim, da ne bom več! naor, da nismo slučajno sosedje kje v vinskih goricah? Ognjič

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

15. mar 2011 17:27

Taista radioaktivna in ionizirajoča sevanja so po trenutno sprejetih hipotezah imela bistven vpliv na nastajanje prvih organskih spojin na Zemlji (oz. v njeni atmosferi), tja 3,5 ali še malo več milijard let nazaj. In to je omogočilo nastanek življenja. In s tem tudi nas, ljudi, čez mnogo, mnogo milijonov let.

Ja, ni zastonj rek, zdravilo ali strup - vse je v količini...... Saj, živeti pod jezom hidroelektrarne, ki se tudi lahko poruši...... Če smo pošteni, brez elektrike pa tudi nihče ne bi bil, a ne?

Velikokrat razmišljam, koliko takih in podobnih naravnih katastrof je že bilo - a z mnogo manjšimi posledicami, ker pač ni bilo toliko ljudi, ker niso živeli (oz. jih je živelo malo) na najbolj nevarnih področjih, ker do nas niso prišle informacije o tem, ker..... Danes, ko je svet globalna vas, izvemo za vse, no, skoraj vse, še v času dogajanja. In to se meni zdi enako srhljivo kot dejstvo, da se to zgodi.

 

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti