Vedno dražja hrana

acerin  

član od: 6.3.2011

sporočila: 9

7. mar 2011 11:35

banana 130: Hvala. Ja imate prav, ni lahko v tem svetu potrošništva, a pomembno je kot pravite, da se trudite. Naravnanost k bolj preprostim izbiram je namreč plavanje proti toku, kar je že samo po sebi težko, če pa je tok še močan, je še toliko težje. In tok je izrazito močan. Pravite: "Glede hrane pa, čimveč si pridelat sami, ker saj veš kaj ješ in ogomno privarčuješ in nisi odvisen od nikogar." Točno to! Vse troje kar omenjate je pomembno. Jaz sem to v projektu tudi želel poudariti. Vse dobro in lep dan. Aleš Čerin

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

7. mar 2011 11:50

zzak1977 je napisal/a:

Če ti je to užitek, naj ti paše, meni je sicer nedojemljivo, ampak vsakemu svoje in to možnost pač dopuščam.

Ni pa treba nam očitat, čemu si ne omislimo vrta. Tiste pol ure ki mi ostane od dneva, je zadnja stvar da bi si šel uničevat še hrbtenico poleg živcev ki mi jih požrejo ljudje čez dan.

 

Commis débarrasseur
Ne vem, če kdo komu kaj očita, vse kar sem prebrala, sem dojela kot predlog. Sicer pa je delo na vrtu lahko tudi sprostitev za živce (ker ne rabiš napenjat možganov) in da se malo pretegneš, sploh če v službi cel dan sediš. Aja, pa še to-ne verjamem, da si lahko uničiš hrbtenico, če pol ure na dan prekopavaš z motiko Izbira pa je seveda tvoja. JanisJoplin Sporočilo je spremenil(a) JanisJoplin dne 07. 2011 11:52

acerin  

član od: 6.3.2011

sporočila: 9

7. mar 2011 12:09

banana 130: Hvala. Ja imate prav, ni lahko v tem svetu potrošništva, a pomembno je kot pravite, da se trudite. Naravnanost k bolj preprostim izbiram je namreč plavanje proti toku, kar je že samo po sebi težko, če pa je tok še močan, je še toliko težje. In tok je izrazito močan. Pravite: "Glede hrane pa, čimveč si pridelat sami, ker saj veš kaj ješ in ogomno privarčuješ in nisi odvisen od nikogar." Točno to! Vse troje kar omenjate je pomembno. Jaz sem to v projektu tudi želel poudariti. Vse dobro in lep dan. Aleš Čerin

sonci  

član od: 27.9.2005

sporočila: 442

7. mar 2011 12:16

zzak1977 je napisal/a:

tulka je napisal/a:

zzak1977 je napisal/a:

Sedaj ko pridemo domov ob šesti uri, če je vse po sreči, najbrž nikogar ne mika da bi šel z motiko na vrt?

Pa ravno takrat najbolj paše!



tulka

Če ti je to užitek, naj ti paše, meni je sicer nedojemljivo, ampak vsakemu svoje in to možnost pač dopuščam.

Ni pa treba nam očitat, čemu si ne omislimo vrta. Tiste pol ure ki mi ostane od dneva, je zadnja stvar da bi si šel uničevat še hrbtenico poleg živcev ki mi jih požrejo ljudje čez dan.

 

Commis débarrasseur
Kar se živcev tiče se strinjam s tem, ker je napisala jj. Delo na vrtu je največkrat sprostitev, še posebej, če je vrtiček tam okoli tri x tri (pa tudi malo večji). Poleg tega večji del pomladi in poletja ostane krepko več kot pol ure od dneva, tudi če prideš domov šele ob šestih. Mislim, da si tisti, ki nimate vrta, krepko precenjujete količino dela, ki ga je treba vložiti, da kaj zraste. Ni tako hudo! Seveda je pa treba imeti nekaj veselja. Tako kot pri kuhanju! sonci

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

7. mar 2011 12:27

Meni vrt nikoli ni potegnil. Sem pa, zahvaljujoč vrtu, precej izboljšala svoje igranje klavirja. Namreč, v otroštvu sem imela izbiro: ali pomagam pri gospodinjskih opravilih (čiščenje, nošnja smeti, pometanje, rezanje trave tam, kjer se ne pride s kosilnico) ali pa vadim klavir. In sem igrala klavir po več ur na dan in tako dobila delovne navade in kar dobra sem bila s klavirjem

Tako da, kar se vrta tiče, sva z zzakom tule precej podobnih misli. Sicer, če bi šlo vse k vragu in bi se marsikaj sfižilo, bi takoj vzela motiko in začela okopavati njivico v Posavju, sadila bi krompir, fižol ipd  - ker bi bilo to potrebno za preživetje. Medtem ko na mojem seznamu konjičkov urejanja vrta ni.

Vendelina jr.

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

7. mar 2011 12:32

Sproščam si jaz živce na veliko bolj prijetnih načinov.

Rekreacija tudi obstaja prijetnejša.

Imam rastline na terasi tudi sam, tako da ni problem delo, veselje imam pa tudi, njiva je pa le tudi fizično delo in časovni zalogaj.

Commis débarrasseur

nejčica  

član od: 6.1.2010

sporočila: 174

7. mar 2011 12:33

zzak:lepo prosim,a res treba vsak komentar spluvat!Nek negativizem veje iz vaših postov!Bol veselo v nov dan(dan danes res ni nikomur postlano z rožicami)!Mislim,da je tema namenjena kako bi privačevali in vsak lahko pove svoje mnenje, kako njemu uspe! Naprimer:Ena članica je napisala da doma pridelajo mlečne proizvode(skuto,smetano...) ,da pa tudi razmišljajo o pridelavi sira! Ker ima mami tudi kravico, imamo mleka dovolj ! Sem si rekla pa tudi jaz poskusim!Na kulinariki sem si prebrala kako se sir naredi! Glejga zlomka včeraj smo jedli pravi domači mladi sir!(kilogram sira stane več kot 5e in zame je to prihranek,pa čepraj majhen)! Tudi vam priporočam,da iz člankov izluščite najboljše!Če pa res ni nič uporabnega za vas pa pejte na kebab,ki stane 3,5e pa sabo neste coca-colo ki je liter in pol 1,09e!Pa boste cenej čez pršli kot ,da kupite 1 šnicel solato pa krompir!Če pa imate kak predlog kako vi privarčujete pri hrani ga pa le napišite ! Zveseljem ga preberem in morda tudi uporabim! Lep sončen dan! nejčica

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

7. mar 2011 12:49

Meni je zelo všeč ta misel o prostovoljni preprostosti. Do letos nisem imela vrta ( samo travo in rože ), letos pa sem se odločila, da travo preorjemo in začnem s pridelavo zelenjave. Res, da nimam pojma, kako sejati in saditi, zato pridno prebiram tovrstno literaturo. Kako bo izpadlo v praksi, bomo pa še videli. Zanimiv pa mi je odziv prijateljev/znancev na to mojo idejo. Samo eden mi je rekel, da se stinja z mano, vsem ostalim je to čudno. Pravijo, da bodo zelenjava, pa fižolove prekle skazile celotno podobo hiše. Saj se delno strinjam z njimi, ampak meni je prišlo čez glavo, da moram za vsak peteršilj v trgovino, poleg tega pa dejansko ne vem, kaj jem. Vsaj nekaj mesecev na leto pa bom to vedela, če bo sploh kaj pridelka. rosie

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

7. mar 2011 12:52

[citat=--acerin--]Pozdravljeni,

na blog Preprostost dobivam obisk z vašega fourma, pa sem se prijavil. Me veseli, da projekt 1 € na dan spodbuja vašo razpravo na temo "Vedno dražja hrana". Resnica je, da je hrana vedno dražja. Eden od razlogov je po mojem ta, da smo se pustili narediti odvisne od proizvajalcev in prdelovalcev hrane. In tu lahko vsak posameznik s svojo pripravljenostjo za drugačne poti lahko kaj naredi. " konec citata

Pozdravljeni, zelo pozdravljam vašo akcijo - usmeritev k preprostosti in omejitev potrošništva. Zbodlo pa me je, da navajate proizvajalce in predelovalce. Oboji so namreč praviloma v dokaj neugodni situaciji  - niste pa omenili trgovcev in njhovih marž. Da je v sistemu nekaj zelo narobe, lahko opazi vsak laik - zadnja leta se gradijo samo še trgovine (menda so investirali dobiček, da ga ni bilo treba toliko prikazati državi - malo po domače povedano).

Da se je življenje na vasi spremenilo, se strinjam, hvalabogu pa ne povsod. V vasi, kjer sem odraščala, se še vedno družijo, tako ob delu, kot ob zabavi. Prostovoljna pomoč, po domače "tabrh", je še vedno aktualen, pa naj gre za delo v vinogradu ali pa na polju. Plačilo je vračilo "tabrha".

Ja, hrana se draži, vprašam se pa, kdo ima ob tem zaslužek. Brat je lani na cca hektarju in pol zemlje pridelal dobrih 6 ton pšenice. V mlinu so jo ocenili kot prvo kvaliteto, plačano pa je dobil 130 evrov za tono. Pa je bilo treba njivo preorati, zbranati posejati,( je bila sicer enkrat dognojena, ni bilo pa uporabljneih škropiv) in požeti pšenico. Sicer ta trenutek nimam točnih podatkov o posameznih stroških, lahko pa si mislite, koliko je ostalo. Pa to ni mesečni pridelek ampak letni! Pa se naj še kdo vpraša, zakaj kmetje jamrajo, da se nič ne splača. Ja govedoreja se skoraj  - ostane čisti dobiček - gnoj na gnojišču, ko se preračuna, koliko je žival pojedla v 18 mesecih neintenzivne reje. Ja , je spet meso ocenjeno za zelo kvalitetno, in gre iz klavnice v Italijo. O odkupni ceni mesa nebi. Lahko naknadno. Delovni čas - zelo aktualen pozimi 11 ur, poleti 14 - 15 ur. Aja, v nedeljo malo manj.

Ob tem je še vrt, da se pridela zelenjava, kupi se, kar se ne more pridelati.

lp



robida

Sporočilo je spremenil(a) Robida dne 07. 2011 12:54

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

7. mar 2011 12:59

nejčica je napisal/a:
zzak:lepo prosim,a res treba vsak komentar spluvat!Nek negativizem veje iz vaših postov!Bol veselo v nov dan(dan danes res ni nikomur postlano z rožicami)!Mislim,da je tema namenjena kako bi privačevali in vsak lahko pove svoje mnenje, kako njemu uspe!


nejčica
Komentar je letel na nas lenobe mestne, ki si ne omislimo vrta, ne pljuvam, repliciram.

Sicer imam pa nov življenski moto. "Good Morning, No Such Thing."

Commis débarrasseur

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti