Ekološko pridelano seme

Boris1  

član od: 14.3.2006

sporočila: 78

tema odprta - 25. feb 2011 23:33 | ogledi: 7.247 | odgovori: 7

Zanima me,kje dobiti seme rumenega korenja (ljubljansko rumeno),ki ni hibrid? Ali še katera gospodinja sama doma vzgaja za sebe? Mislim,da bi spet morali sami doma vzgajat semena kot včasih naši starši.Lep pozdrav

piki-poki

Drži, kar je povedala proxima.

jadra  

član od: 30.1.2007

sporočila: 32

26. feb 2011 7:10

v reviji Rože & Vrt,marec 2011 je izšel članek o Noetovi barki,posestvu v Avstriji,ki vzgaja seme starih sort zelenjave.Poglej na njihovo spletno stran.

ww.arche-noah.at

 

jadra

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

26. feb 2011 12:00

Ljubljansko rumeno, ki ga proizvaja Semenarna, ni hibrid, ampak avtohtona slovenska sorta. Če ga poseješ in ga nekaj pustiš v zemlji, boš naslednje leto (ne letos) lahko pridelal nekaj svojega semena za prav isto ljubljansko korenje (če ti seveda korenov čez zimo ne bodo pojedle miške, voluharji, krti in podobni vrtni prijatelji in če se seme ne bo skrižalo s kakšnimi sosedovimi ali divjimi vrstami). Značilno za hibridne sorte (na paketkih s semenom je oznaka F1) pa je, da potomci pridelane rastline ne bodo imeli vseh lastnosti matične rastline. lp, proxima

šik  

član od: 24.7.2009

sporočila: 14

26. feb 2011 20:34

nekje sem slišala, da imajo v Domžalah vsake toliko eko ali bio tržnico, naj bi bila v popoldanskem času... upam, da se javi katera s tega konca! šik

šik  

član od: 24.7.2009

sporočila: 14

27. feb 2011 19:50

Sem se pozanimala: ta tržnica naj bi bila vsak torek popoldne od 16h- 18h v Domžalah! šik

Balenka  

član od: 28.4.2004

sporočila: 2825

27. feb 2011 22:48

Moja stara mama je seme korenja pridelala tako, da smo ga jeseni populili, nato pa je tistega, ki ga je nameravala uporabiti za pridelavo semena dala v mivko, spomladi pa ga je posadila na vrt. Navadno je iz teh semen vzklilo korenje, ki so ga bili veseli , zajčki in seveda mi.

Balenka

Boris1  

član od: 14.3.2006

sporočila: 78

28. feb 2011 13:49

Tudi pri nas doma smo sami na ta način pridelovali semena.Potem se je pojavilo pa v trgovinah in se je to opustilo.Zdaj,ko imam čas,bi rada sama na vrtu zase pridelala semena piki-poki

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

28. feb 2011 13:57

Vsaka rastlina, ki cveti in je cvet oprašen, da seme. Jasno pa je, da križanci F1 generacije ne dajo sortnih semen, ker so pač križanci in iz njihovih semen (če so sploh kaj prida kaliva), zrastejo rastline, ki kažejo znake starih staršev, ne (le) staršev. Gregor Mendel je o tem pisal (raziskoval pa na grahu) že 1865 in s tem postal utemeljitelj genetike.

Le loti se pridelave semen, samo, najprej moraš imeti primerne rastline, vedeti moraš, ali so tuje ali samoprašne,.....ni vedno vse tako zelo preprosto. Z bučami, recimo, je že križ, ker se rade "ženijo" med sabo, kar pomeni, da se moraš precej načrtno lotiti prodelave semen.

Morda te bo zanimalo še tole.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti