Nešplje

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

6. nov 2007 20:01

Nešplje lahko vložimo v žganje ,dodamo sladkor - po okusu - je zelo aromatično. daga

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

7. nov 2007 10:06

To bom pa poizkusila naredit. Če bo ratalo, bom dala v male stekleničke, pa bo darilo za praznike . Koliko nešpelj naj dam v 1 liter? zvezdica55

ddarinka  

član od: 9.12.2004

sporočila: 158

7. nov 2007 12:29

Joj, koliko zanimivih stvari sem izvedela v tej temi. Jaz bi vas pa spomnila še na kakšno malenkost v zvezi s kutinami, ki so vendarle kar uporabne. Tudi jaz dolgo nisem vedela, kaj početi z njimi, potem sem pa začela kuhati marmelado, delati kompote, zavitke, odlične so narezane na kose, posladkane in pečene v pečici, pa kuhane v refošku. Kutina ima tudi prelepe cvetove in je lep okras dvorišča ali sadovnjaka. Seveda pa je dovolj le eno drevo, saj kutina zelo obrodi. Prednost kutin je tudi v tem, da dozorijo dokaj pozno, ko je skoraj vse drugo že pobrano, obrane pa dolgo stojijo in prijetno odišavijo prostor. ddarinka

oliva  

član od: 21.3.2005

sporočila: 312

9. nov 2007 13:36

Zvezdica55, kdaj ste pa posadili to nešpljo, da že tako rodi? Kako sem neučakana, še posadila je nisem, pa bi že rada pobirala. Lp oliva

Daniel R  

član od: 22.12.2013

sporočila: 18

27. maj 2014 17:43

Nešpja rodi zelo hitro, že kot mlada sadika cveti in obrodi. Imam tri nešplje in vse so cvetele že prvo pomlad po sajenju. 

Daniel R

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4488

28. nov 2018 19:42

Sosedova nešplja je letos bogato obrodila in v dar smo dobili sladke, mehke plodove, preveč, da bi jih lahko pojedli kar tako, v presni obliki. Tokrat sem jih jedla prvič, okus je nekaj posebnega, spominja me na v belem vinu pokuhane suhe hruške in jabolka.

Iskala sem recept za sladico  z nešpljami, vendar sem naletela v glavnem le na (skoraj identične) recepte za marmelado.

Zanimiv bi bil kak posladek ala kvočevi nudlni , morda bi jih celo lahko uporabila v strjenki namesto kakija, vendar premalo poznam sadež, da bi vnaprej predvidela, kakšen okus ima  toplotno obdelana nešplja oziroma, kako se presna obnese v kremi z želatino.

Vesela bom nasvetov, idej in receptov, vnaprej hvala

Katarinči

Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 28. nov 2018 19:46

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti