Pomoč pri peki kruha

Boris1  

član od: 14.3.2006

sporočila: 78

8. feb 2012 16:16

Natalija 84 je napisal/a:

Natalija 84 je napisal/a:

Lep prijeten pozdrav vsem!!!!

Sprašujem mojstrice ,ki ze dolgo pečete doma kruh ....sama kruh ,ki je pecen je zalo dober mehak to se pravi sama vsebina je zelo dobra po našem okušu .Sprašujem zakaj mi kruh v pečici  POČI  .Hvala za pomemben odgovor  vsem zelim  lep prijeten začetek tedna in da vam uspe speči dober domač kruh.HVALA



Natalija 84

Pripšla do rezultata  zakaj mi kruh med peko poči,,,,,,,,,,,,,premalo kvasa .Lep prijeten četrtkov dan vsem zelim

 

Poči, ker je premalo vzhajan ;-)

LP

 



Natalija 84

piki-poki

SlavicaJ  

član od: 24.4.2011

sporočila: 158

8. feb 2012 16:39

Kruh delam tako kot Boris1 in je čudovit.Lahko ga imamo par dni. Delam z vodo.Slavica

SlavicaJ

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

8. feb 2012 16:47

Zakaj kruh v peči poči ne vem, ker se mi to zelo zelo redko zgodi.

Imam pa svoj način delanja kruha in sicer naslednji.

Pripravim kvasno solno emulzijo, ki mi odstoji vsaj čez noč na hladnem - ne v kuhinji ampak v shrambi, ki je hladnejša.

Naslednji dan dam 1 kg moke v tisto skledo za vzhajanje, premešam solno kvasno emulzijo in zlijem  v jamico ter s polentarjem (lesena "kuhavnica" za mešanje polente) premešam, nato dodam še 2,5 dcl mlačnega mleka in prav toliko mlačne vode, kakšne pol dcl olja (navadno rastlinsko, včasih oljčno) ter en navadni jogurt (180 g). S polentarjem nato kakšnih 10 minut klofam to testo, bolj redko kot ne, da se začnejo delati mehurčki (kot so včasih naše mame klofale testo za  krofe ali kakšen vzhajan šarkelj). Skledo pokrijem s pokrovom in pustim v kuhinji, da vzhaja - večkrat pogledam in tudi nekajkrat še malo poklofam (minutko ali dve). Po kakšnem tretjem ali četrtem vzhajanju in klofanju (odvisno kaj delam vmes), z ostro moko posujem kuhinjski pult in testo stresem iz sklede, ponavadi prerežem na pol, kar z rokami testo malo sploščim in zložim ali zavijem kot potico ter dam v podolgovat model ali pa kot dva "hlebca" v pekač z višjim robom. Spet pustim da vzhaja in ko je res dobro vzhajano dam v pečico ter vklopim na 200 oC - po cca 20 min je ponavadi kruh že lepo obarvan in takrat zmanjšam na 160 oC ter pečem vsega skupaj približno eno uro v ventilatorski pečici v katero v drugem delu peke postavim nižjo posodo z vodo na dno (če postavim takkoj na začetku, kruh spodaj ne dobi lepe skorjice).

Kruh je lep, visok in zelo zelo puhast ter ostane svež tudi naslednji dan.

Če pa se kruh speče v nižjem pekaču pa je še najbolj podoben koreniki (ustrezno ga je potrebno oblikovati), lahko pa se ga tudi oblikuje v nekašne lepinje.

l.p.

 

tedyka

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

8. feb 2012 17:05

Boris: Kak dolgo pa ga vzhajas? Res je sila enostaven recept, pa tudi nasploh, je priprava in peka kruha eno samo veselje in zadovoljstvo. Je le ena izmed NAJOSNOVNEJŠIH človeških dobrin in preverjeno že tisoščetja na mizah.

Ni lepšega kot videti sadove svojega dela, vonjati sveže pečeni kruh, se veseliti ali pa jeziti ob uspehu/neuspehu, vložiti trud, pa četudi izgleda na koncu grdo se veseliti, saj si ga sam naredil. Najlepše pa je, ko si pol odrežeš kos, namažeš domačo marmelado gor, natočiš kozarec mleka in jes DOMAČE. Po svojem okusu, pristno, brez dodatkov. Žal, te radosti tisti kateri vedno kupujejo v centrih, ne poznajo in kruha ne cenijo tako kot mi.

P.S: Ko enkrat veš osnovno foro pri kruhu, gre pol vse kot po maslu. pečeš ga 1x tedensko, po okusu dodajaš spreminjaš sestavine in eksperimentiras. Verjamem pa, da je tebi to 1,2,3 in ti vedno v nulo uspe saj imaš peko v malem prstu! Pohvale

 

MBrando

Boris1  

član od: 14.3.2006

sporočila: 78

8. feb 2012 23:25

MBrando je napisal/a:

Boris: Kak dolgo pa ga vzhajas? Res je sila enostaven recept, pa tudi nasploh, je priprava in peka kruha eno samo veselje in zadovoljstvo. Je le ena izmed NAJOSNOVNEJŠIH človeških dobrin in preverjeno že tisoščetja na mizah.

Ni lepšega kot videti sadove svojega dela, vonjati sveže pečeni kruh, se veseliti ali pa jeziti ob uspehu/neuspehu, vložiti trud, pa četudi izgleda na koncu grdo se veseliti, saj si ga sam naredil. Najlepše pa je, ko si pol odrežeš kos, namažeš domačo marmelado gor, natočiš kozarec mleka in jes DOMAČE. Po svojem okusu, pristno, brez dodatkov. Žal, te radosti tisti kateri vedno kupujejo v centrih, ne poznajo in kruha ne cenijo tako kot mi.

P.S: Ko enkrat veš osnovno foro pri kruhu, gre pol vse kot po maslu. pečeš ga 1x tedensko, po okusu dodajaš spreminjaš sestavine in eksperimentiras. Verjamem pa, da je tebi to 1,2,3 in ti vedno v nulo uspe saj imaš peko v malem prstu! Pohvale

 

Kruh prvič pustim pokrit okoli 20 min do pol ure, potem ga pomesim z nekaj moke, ker je zelo mehak, naredim hlebčke in pokritega vzhajam še cca pol ure, sicer pa je kruh dovolj vzhajan takrat:

- ko ga s prstom potipaš, mora ostati dolbinica v njem, če pa se vdolbinica zmanjša, oziroma je testo še preveč prožno, je premalo vzhajan.

Probaj, enostavno in sigurno je, tudi počit potem ne sme v pečici.

 



MBrando

piki-poki

Boris1  

član od: 14.3.2006

sporočila: 78

8. feb 2012 23:28

Dodajte kruhu še nekoliko ocvrte čebule, ne bo vam žal, seveda tisti, ki jo marate!

 

piki-poki

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

9. feb 2012 1:09

Jaz sem včeraj v kruh vmesila pest raznih semen, dvakrat shajala, pred pečenjem sem ga namazala z jajčkom in posula s semeni. Mljask

mejačka

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

9. feb 2012 7:06

maječka: SUPERCA. Originalnost ne pozna meja!

Boris: Kak dolgo pa ga vzhajas? Danes bi rad zacumpral, kolač ali 2, ga narezal na kose in hopa cupa v zamrzovalnik, da bo za naslednja 2 meseca

MBrando

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

9. feb 2012 9:33

Boris, kako pa naredis ajdov in koruzni kruh?

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

tburgar  

član od: 11.9.2009

sporočila: 435

9. feb 2012 10:14

Meni se pa pogosto zgodi, da je kruh zelo drobljiv že takoj svež, ne pa vedno, kaj delam narobe?

Pečem ga že dolgo pa ne morem ugotovit kaj dalam narobe- zamesim, premesim, vzhajam na pekaču, dam v vročo pečico, spodaj vodo.

Če iz enakega testa naredim štučke so veliko manj drobljive.

Hvala za nasvet.

 

Tole sem v tej temi že enkrat napisala, Boris, mogoče ti veš nasvet, bom pa poskusila še točno po tvojem receptu.

saj načeloma je kruh dober samo ker je drobljiv ni fajn za mazanje npr.

tabu

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti