Pomoč pri peki kruha

mpodlog4  

član od: 4.12.2009

sporočila: 39

30. nov 2010 14:36

Na evo,hvala za odgovore,enkrat bom dala na začetku drugič pa tako kot pravi Alenka (všeč mi je da zavijete kot rolado) pa da vidimo ali je kakšna bistvena razlika,napišem izkušnjo. mpodlog4

vesnal  

član od: 17.12.2002

sporočila: 449

20. jan 2012 14:29

 Pozdravljeni,

 potrebujem nasvet glede peke kruha v pečici.

 Pred kratkim sem pekla kruh, ki je bil sicer dober po okusu in ne suh, vendar je bil pa zelo zbit in težak.

 Naredila sem ga iz bele in polnozrnate moke, soli, olja, tople vode s svežim kvasom, vsega sem dala bolj po občutku (moke recimo 60 dag + 20 dag kvasa). pustila sem ga vzhajati, da je skoraj dvakrat narasel, potem sem ga še enkrat zgnetla in naredila mini hlebčke iz njega (že, ko sem ga drugič gnetla je testo postalo nekako trdo?).

 Kako naredite, da je kruh bolj fluffy, zračen, mehak?

 Hvala in lep pozdrav

 

Vesna

ledenka_  

član od: 27.12.2009

sporočila: 581

20. jan 2012 15:06

vesnal koliko tekočine pa si dodala?

meni kruh pride pretrd če je premalo tekočine

ledenka_

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

20. jan 2012 15:08

Še enkrat bom napisala, kar sem sicer že ene dvakrat, pa je naletelo na oporekanje ali vsaj gluha ušesa: kadarkoli je poleg bele moke še kakšna druga, bodisi polnozrnata, ajdova, koruzna, pirina, je kruh bolj zbit in gost. Samo kruh iz bele moke je puhast.

lp

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

20. jan 2012 15:34

Vsaj troje je lahko: premalo tekočine, preveč polnozrnate moke (elaphus ima prav), predolga peka. 

Kruh, ki ga naredim iz pol bele in pol doma na zelo dorbno mlete polnozrnate moke tritikale (križanec rži in pšenice), zamesi ga MUM, res dolgo mesim, je rahel, če je testo dovolj mehko, čas peke ne predolg (sploh, ker pečem na ventilaciji), pa pri zadosti visoki temperaturi se tudi mora peči. Vzhajam ga prvič v celotiu, drugič naredim hlebčke, takoj zatrežem, pokrijem s servetom (ki niti o daleč še  i videl praška in mehčalca) in vzhajam v mlačni pečici. Ko je vzhajan dovolj, prižgem pečico, kruh včasih dam iz pečice in ga vrnem, ko je dovolj vroča, včasih ne. 

Če kaj od tega ni izpolnjeno, je kruh bolj trd, zbit. Nikoli pa ni puhast, saj ne more biti.

rimljanka

sooonck  

član od: 8.6.2010

sporočila: 144

20. jan 2012 15:55

Rimljanka, kako dolgo mesiš v MUM-u? Jaz vedno mesim le ročno oz. sploh ne, če je testo preveč tekoče. Zdaj pa bi probala v MUM-u, da vidim razliko.

sooonck

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

20. jan 2012 16:21

Pred kratkim se mi je zgodilo, da sem kruh zamesila kot ponavadi. Dala sem ga vzhajat, ga premesila in dala vzhajat še 1x. Potem, pa sem imela več dela s kosilom in sem "pozabila", da (revež) kruh še kar vzhaja. Šele čez dobro uro sem se spomnila, da bi ga že zdavnaj morala dati pečt. Ker nisem imela časa ga še 1x premesit, sem ga porinila v pečico (dvignjen je bil na 3x velikost -mi je skoraj gledal čez pekač) in spekla kot ponavadi.

Rezultat je bil rahel, mehki, puhast... čudovit kruhek.

 

tburgar  

član od: 11.9.2009

sporočila: 435

20. jan 2012 17:21

Meni se pa pogosto zgodi, da je kruh zelo drobljiv že takoj svež, ne pa vedno, kaj delam narobe?

Pečem ga že dolgo pa ne morem ugotovit kaj dalam narobe- zamesim, premesim, vzhajam na pekaču, dam v vročo pečico, spodaj vodo.

Če iz enakega testa naredim štučke so veliko manj drobljive.

Hvala za nasvet.

tabu

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

20. jan 2012 21:32

sooonck je napisal/a:

Rimljanka, kako dolgo mesiš v MUM-u? Jaz vedno mesim le ročno oz. sploh ne, če je testo preveč tekoče. Zdaj pa bi probala v MUM-u, da vidim razliko.
sooonck

Bi rekla, da nekje 10 minut, več ne. Nikoli ničesar ne tehtam zdaj točno vem, kako mora zgledati testo na kavlju, da bo kruh OK. Testo je tisti trenutek, ko neham mesiti, nekam trdo, ko ga potegnem s kavlja, se, bi rekla, sprosti. Narahlo posujem z ostro moko, da se lepše loči od sten sicer zelo gladke mešalne sklede in ga dam v z ostro  moko posuto skeldo za vzhajanje. Če se zgodi, da preveč vzhaja, ga potlačim in še enkrat piustim vzhajati, potem naredim hlebčke.

rimljanka

sooonck  

član od: 8.6.2010

sporočila: 144

20. jan 2012 22:01

Hvala RImljanka, v kratkem sprobam.

sooonck

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti