Prežganje

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

24. nov 2010 10:23

hedonist je napisal/a:

Tu se postavlja vprašanje v katerem segmentu je prežganje nezdravo: ali zgolj zaradi moke same (ne verjamem), ali zaradi maščobe (ne verjamem saj lahko "nezdravo" maščobo nadomestimo z "zdravo"), ali zaradi tega ker se vse skupaj praži, maščoba se pregreva- žge in ustvarjajo se neke čudne spojine , sterini mislim, ampak ne bom trdil kar pa ni zdravo. hedonist

 

Jasno, da prežganje, saj je Multivitamin napisal in tudi jaz. Zato naredim bešamel vedno po gornjem receptu, torej brez prežganja!

Nikoli ne reci nikoli

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 24.nov 2010 10:24

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

24. nov 2010 11:25

rimljanka je napisal/a:

Blanchy je napisal/a:

Multi, kure majo kremplje, ne pa parkljev, no ...  Blanchy

Cela spodnja noga, ki je brez perja, ima pri nas ime kurji parklji, samo v množini, kremplji so le del, ki bi mu na naši roki rekli nohti. In jako dvomim, da jedo kje kurje kremplje, vem pa, da marsikdo rad obira kurje parklje. tako pač je, ljudska domišljija je bujna, glede pimenovanj, mislim. Za zglked jemat, čuist zares.

Blanchy, a si ti hotla multija mal hecat al kaj?

ps: sem nalašč enmal ljudsko napisala.

rimljanka

Pravzaprav se nisem nič hecala, ker tudi jaz še nikoli nisem slišala za kurje parklje.

Blanchy

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

24. nov 2010 11:39

Čeprav sem bolj mahnjena na zdravo prehrano, se prežganju ne odpovedujem ... o njegovi "zdravosti" se ne obremenjujem ... sploh pa je v časih moje babice bila prežganka nujno na mizi ob trebušnih preglavicah ...

katjushka

Tanja05  

član od: 26.12.2003

sporočila: 392

24. nov 2010 19:25

Prežganka je . Sem pa tu na kulinariki prvič zasledila, da se prežganka naredi z moko. Pri nas se je (in se še) prežganka vedno pripravila z na maslu prepraženimi kruhovimi drobtinami. Bom pa poskusila tudi z moko, da vidim razliko. Ali moko prepražite na olju, maslu...?

Tanja05

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

24. nov 2010 19:30

Na olju ali na pravi svinjski mati, to je ta pravo ... mamamia

mamamia

zaja  

član od: 7.12.2009

sporočila: 207

24. nov 2010 23:48

Ja, včasi je pa kakšna hrana že dovolj mastna preden bi ji dodala "ajnprajn", potem pa moko na suho popražim tako,da zadiši, malo spremeni barvo,pustim malo , da se ohladi in potem nardim podmet in ni nič slabše, ker je že maščoba bila od prej.Ko je hrana na mizi ne veš po okusu, da je moka na suho pražena in je boljše celo, ker ni pregrete maščobe. zaja

HEMA  

član od: 2.3.2004

sporočila: 505

26. nov 2010 9:44

Ko ravno govorimo o zdravem- nezdravem prežganju. Jaz sem prežganje, olje ali mast in moka, uporabljala pri kuhanju raznih enolončnic in krompirjevih žgancev. Dokler nisva z možem ugotovila da mu škoduje in sicer je vedno po prežganju imel grozno zgago, celo do te mere, da je bil bolan za ležat in se mu želodec še nekaj dni ni umiril- ga je bolel. Ali ima še kdo podobne izkušnje? Meni je prežganje zeloooo dobro, vendar ne delam več zaradi moža. LP hema

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

26. nov 2010 10:15

HEMA je napisal/a:
Jaz sem prežganje, olje ali mast in moka, uporabljala pri kuhanju raznih enolončnic in krompirjevih žgancev. Dokler nisva z možem ugotovila da mu škoduje in sicer je vedno po prežganju imel grozno zgago, celo do te mere, da je bil bolan za ležat in se mu želodec še nekaj dni ni umiril- ga je bolel.Ali ima še kdo podobne izkušnje?

 

Moj mož nima težav z želodcem, vendar se je isto dogajalo kot se tvojemu možu, potem pa zamisli, da prežaganje uživa nekdo, ki ima težave z želodcem in čerevesjem...

lp!

Nikoli ne reci nikoli

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 26.nov 2010 10:16

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

26. nov 2010 11:42

To z zgago meni ni čisto jasno. Mislim vzroke zanjo. Je lahko tukaj kaj podobnega alergiji? Splošno velja, da jo povroča svež kruh. Pri meni ne! Jaz dobim zgago po starem kruhu. Torej ne vidim nekega univerzalnega pravila.

Prežganje ne delam. Namesto tega, zamešam moko v olje in zlijem v vrelo jed.

Sergej

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

26. nov 2010 14:29

Če veste, kaj pomeni, da imamo zgago, mislim, kaj se zgodi, vam bo jasno. Kisla vsebina želodca pride skozi ne dovolj zaprto krožno mišico, ki sicer zapira prehod iz požiralnika v želodev nazaj v požiralnik in v bistvu opeče, rani nežno sluznico stene požiralnika. Vsakemu pač nekja drugega povzroči izčločanje povečane količine HCl in želodčnega soka v želodcu. In ob mišici, ki popušča, imajo zgago.

S(m)o pa tudi ljudje, ki nam zgago (v prenesenem pomenu besede) povzroča kaj drugega. Recimo tale prvi sneg.

Prežganka je pa prav teknila zdajle, moram reči, sploh ob pogledu na ta sneg. Hvala za idejo za današnje kosilo.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti