Prežganje

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

23. nov 2010 20:56

A seveda, da prežganje, in sicer pasulj, jota, sarma, filane paprike, kakšen ohrovt. Še se bi našlo.

Uporabljam pa obvezno mast, moko, rdečo papriko in poper, kakšenkrat prepražim česen. Čebule nikoli ne dam!

Prežganka je pa itak 

picture_3500_290

Pozdravček!

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

23. nov 2010 22:13

Mi je pa zelo zanimivo, da za prežganje (pri nas mu rečemo kar "ajnpren" ) v večini uporabljate mast. Moja stara mama je dosledno uporabljala olje, ko sem pa prišla sem, kjer sem sedaj, se mi je pa grozno čudno zdelo, ko je tašča uporabljala mast (no, saj za cvret pomfri jo je tudi in tudi pri tem sem bila ).

lp

cervus

zaja  

član od: 7.12.2009

sporočila: 207

23. nov 2010 22:28

No, pa sem mislila,da drugi in druge obiskovalci in obiskovalke kulinarike ne delate ajnprajna (zaprške),da sem med redkimi in moram napisat,da čez stare recepte ga ni. No ,saj kuham v sopari,pa brez maščobe,pa na zrak ,pa dobro je, ampak čez ajnprajn ga pa ni ,pa kako diši kot pravite.Se mi je kar nasmejalo,ko sem prebrala,da drugi tudi uporabljate to metodo naših babic.Ga tudi pripravljam na olju,masti ,tudi z ocvirki ,ali pa na zaseki,ki jo rada sama pripravim pa mmmm kako diši,pa so res enolončnice najboljše ,kot pišete in nič ne de ,če malo grešimo pa še tako naprej. ZAJA zaja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

23. nov 2010 22:37

Blanchy je napisal/a:

Multi, kure majo kremplje, ne pa parkljev, no ...  Blanchy

Cela spodnja noga, ki je brez perja, ima pri nas ime kurji parklji, samo v množini, kremplji so le del, ki bi mu na naši roki rekli nohti. In jako dvomim, da jedo kje kurje kremplje, vem pa, da marsikdo rad obira kurje parklje. tako pač je, ljudska domišljija je bujna, glede pimenovanj, mislim. Za zglked jemat, čuist zares.

Blanchy, a si ti hotla multija mal hecat al kaj?

ps: sem nalašč enmal ljudsko napisala.

rimljanka

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

24. nov 2010 8:54

Prvič v življenju slišim kurji parklji. Resno. Vedno in povsod sem slišal kremplji. Ja, jaz jih jem .če jih le kje dobim ,lepe, zdrave, brez otiščancev, sveže. Kuhani v juhi z ostalimi deli kokoši so imenitni za obiranje. Glede prežganja pa berem, da ga vas veliko uporablja tudi pri filani papriki. Tudi to prvič slišim, sam ga tja nikoli ne dajem je pa res ,da je potem omaka malo manj gosta. Bom ob priliki preizkusil . Raznolikost in neskončnost sta v kulinariki neizmerna. lp hedonist

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

24. nov 2010 9:02

Hedonist in ostali - raznolikost in neskončnost v kulinariki sta res neizmerna - mi, npr., nikoli in nikdar ne dajemo prežganja v joto.

Pa sem šla včeraj k Ivačiču mal pokukat, pa še v neko staro, razpadajočo kuharsko knjigo in voila, tam je tudi prežganje v joti.

rrr

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

24. nov 2010 9:15

Mene pa zanima, zakaj pravzaprav je prežganje tako zelo škodljivo. Saj konec koncev tudi bešamel pripravimo iz prežganja, pa ni na tako slabem glasu.

Bom zelo vesela kakšnega logičnega pojasnila.

nola

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

24. nov 2010 9:23

hedonist je napisal/a:
Glede prežganja pa berem, da ga vas veliko uporablja tudi pri filani papriki.

hedonist

 

Po tašči vem, da brez prežganja ne gre, saj je Štajerka. Ne čudim se, da ga večimoma uporablja, morda bi ga jaz tudi...ker okusno pa je! Saj je hrana dobra tudi brez prežganja.

Celo bešamelno omako oplemenitim!

 

lp!

Nikoli ne reci nikoli

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

24. nov 2010 9:30

NolaAllo stesso tempo....

Menda sem že enkrat napisala.

Najprej raztopim maslo, odstavim, dodam moko premešam, da pride gladko brez grudic, nakar dodam mleko, kuham na nizki temperaturi do zgostitve!

Nikoli ne reci nikoli

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 24.nov 2010 09:50

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

24. nov 2010 10:06

Tu se postavlja vprašanje v katerem segmentu je prežganje nezdravo: ali zgolj zaradi moke same (ne verjamem), ali zaradi maščobe (ne verjamem saj lahko "nezdravo" maščobo nadomestimo z "zdravo"), ali zaradi tega ker se vse skupaj praži, maščoba se pregreva- žge in ustvarjajo se neke čudne spojine , sterini mislim, ampak ne bom trdil kar pa ni zdravo. Seveda ob predpostavki da tega prežganja poješ vsak dan ene pol kile. Nekje sem slišal ali prebral da ravno zaradi prežiganja in pregrevanja so potem izumili podmet. Kakor koli,tudi meni je okus po prežganju všeč, da tak prijeten mokast okus . Kot podmet,ki ga včasih na veliko zgražanje mojih jedcev uturim v golaž in z njim dobi povsem drugo noto v celostnem okusu. lp hedonist

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti