Zakaj bela moka ni ok

pkucler  

član od: 2.1.2005

sporočila: 69

tema odprta - 17. nov 2010 17:29 | ogledi: 11.643 | odgovori: 15

Že to je velik korak, da namesto kupljenega kruha jem domačega, ampak ni mi jasno, zakaj so vsi tolk proti uporabi bele moke, bela moka ni, kar nekaj ima samo manj dobrih snovi, ki jih pač polnozrnata moka ima. Težko vrjamem, da pa je sedaj velika razlika med belo in polnozrnato moko.

Če že, katera moka med cenejšimi pa je potem OK, ržena, pšenična (cca 80 centov) polnozrnata, pirina je 2 evra to much. 1kg moke pa ni nič.

Če že gledamo iz stališča zdrave prehrane ni nič več danes zdravo še voda ne in jaz mislim, da je to samo zavajanje ljudi k piše na embalaži zdravo življenje. Saj določena hrana je sigurno bolj zdrava, kot neka pocen hrana, ampak tista najdražja in kao najbolj zdrava pa si ne zasluži ime zdrava prehrana.

pkucler

Temo je spremenil(a) pkucler dne 17. nov 2010 17:32

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

17. nov 2010 17:37

Jaz sem trikrat prebral tole, pa ne razumem večine stavkov. Lahko bi se malo bolj potrudil z vejicami in oblikovanjem stavkov.

Jaz je ne jem že nekaj časa, oziroma le redko in počutje je veliko boljše, kot tudi prebava. Največja razlika med belo in polnozrnato je v času kolikor ga telo potrebuje da jo predela. Strokovnjak pa priznam da nisem, sicer pa o tem veliko piše na raznih straneh o dietah in zdravi prehrani.

Commis débarrasseur

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

19. nov 2010 8:27

"predela" se hitreje od polnozrnatih, ki vsebujejo več vlaknin. tako ti sladkor v krvi hitreje naraste in pa tudi hitreje pade. od koncentracije sladkorja je odvisna tudi raven izločenega inzulina.

www.mojalbum.com/naredilaana

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

19. nov 2010 13:14

Oh, ja, tako imenovani beli strupi. OK ni, ko se pretirava, če se vpraša mojo neznanstveno podkovano malenkost, v mejah normalnega se da pa tudi s konzumiranjem "belih strupov" dočakati visoko starost. Moj stari oče je bil za to teorijo živ dokaz. Umrl je pri 92ih letih. Brez da bi sploh poskusil kaj "zdravega". Meso, goveja župca in predvsem vse, kar je pridišalo iz pečice ter vsebovalo cukr in čokolado.

Loni Makaroni

breskva  

član od: 11.10.2007

sporočila: 3074

19. nov 2010 15:07

Loni s tem se pa strinjam. Moja stara mama je stara 98 let in najraje je beli kruh. Meni osebno pa je boljši polnozrnati. breskva

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

19. nov 2010 16:51

zzak1977 je napisal/a:

Jaz sem trikrat prebral tole, pa ne razumem večine stavkov. Lahko bi se malo bolj potrudil z vejicami in oblikovanjem stavkov.

Jaz je ne jem že nekaj časa, oziroma le redko in počutje je veliko boljše, kot tudi prebava. Največja razlika med belo in polnozrnato je v času kolikor ga telo potrebuje da jo predela. Strokovnjak pa priznam da nisem, sicer pa o tem veliko piše na raznih straneh o dietah in zdravi prehrani.

Commis débarrasseur

 

Jaz pa polnoma razumem. Povedano v enem stavku: Ni samo najdražje zdravo in ta poceni res nezdravo. To pomeni da bodo eni kmalu tudi pod rušo, ne samo nacesti, ker si ne bodo mogli privoščiti zdrave hrani (beri najdražje hrane).

Matjaž

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

20. nov 2010 23:39

Hrana je že pomembna, za dolgo življenje pa je še pomembnejše, da se ne sekiraš za vsak drek smo rekli včasih. Pa oprostite, če malo smetin. Na to so me napeljale letnice vajinih starih staršev. Pa tudi moj oče je vsa leta po vojni jedel izključno bel kruh. Ker ga je bil med vojno preveč lačen. In dočakal 86 let. Bil pa je precej skuliran človek. Če gledam danes okoli sebe, me je prav strah.

naor

pkucler  

član od: 2.1.2005

sporočila: 69

22. nov 2010 17:11

Ravnokar sem naredil kruh iz polnozrnate moke, zgleda kot eni otrobi, ki jih doma pripravimo za hrano prašičev, sem zelo neučakan, kakšen okus ima kruh, bom poročal, če pa je kruh zanič ga nikli več niti ne spečem niti ne kupim, samo belega. pkucler

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

22. nov 2010 17:40

Loni je napisal/a:

Oh, ja, tako imenovani beli strupi. OK ni, ko se pretirava, če se vpraša mojo neznanstveno podkovano malenkost, v mejah normalnega se da pa tudi s konzumiranjem "belih strupov" dočakati visoko starost. Moj stari oče je bil za to teorijo živ dokaz. Umrl je pri 92ih letih. Brez da bi sploh poskusil kaj "zdravega". Meso, goveja župca in predvsem vse, kar je pridišalo iz pečice ter vsebovalo cukr in čokolado.

Loni Makaroni

Loni, krepko se motiš, če bi zdravo živel, bi dočakal verjetno 120 let!

Mene so poučili ( se mi zdi, da je ena to že nekje pojasnila ), ko sem se zanimal, zakaj bi par procentov otrobov beli moki, to tako spremenilo, da bi postala " zdrava ". Gre za to, da  bela moka hitreje gre v kri in dvigne raven sladkorja, otrobi to preprečijo. Enako se doseše, če se s belim kruhom poje nekaj zelenjave.

ežoj

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

22. nov 2010 18:20

Če bi on "zdravo" živel, bi ga pobralo že pri 20ih, se je izogibal vsemu zdravemu kot hudič križu. Še med vojno, ko je bil ujet od Američanov, v taborišču ni bilo srečnejšega človeka, marmelado je lahko jedel kar direkt z žlico. S taisto žlico je jedel celo življenje, verjetno bi razpadla, če bi dal nanjo kaj bolj zdravega in brez dodanega sladkorja.

Za 90i rojstni dan sem mu naredila čokoladno torto, jo je odnesel v svoj cimer in sam celo pojedel, ostali so se morali zadovoljiti s sadno smetanasto verzijo.

Loni Makaroni

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

22. nov 2010 19:11

Ežoj "Enako se doseše, če se s belim kruhom poje nekaj zelenjave." To pomeni, da na kos belega kruha narežeš fejst čebule, pa še malo bučnega olja gor ) klavdija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti