Teflonska posoda

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

tema odprta - 10. okt 2003 10:52 | ogledi: 4.795 | odgovori: 9

V zvezi z alu-guss posodo proizvajalec priporoča, da se je ne pomiva v pomivalnem stroju, ker lahko pride do tega, da majhne praske postanejo izrazitejše. Pomivanje v stroju bi naj čisto razmastilo povšino posode. Na ta način bi se naj skrajševala "življenjska" doba posode.

No, če je vse to res, sem se začela spraševati za druge teflonske posode, npr. Tefalove. Guss sicer ni teflonski premaz, pa vseeno. Zanima me, ali razne teflonske posode pomivate v stroju ali ne.

Jaz jih doslej sem in še vedno jih, vendar sem dobila slab občutek. Že prej sem sicer opazila, da je teflonska posoda, ko jo jemljem iz stroja, izrazito "počiščena" in "suha", zato je ta informacija pri meni padla na plodna tla.

Jezi me tudi, da teflonske ponve tako hitro "uničimo". Saj jih uporabljamo še naprej, vendar so v nekaj pičlih mesecih spraskane. Prisežem, da ne uporabljam noža, vilice redko in nežno, npr. samo za privzdigovanje roba palačink. S tem menda ne naredim praske, prosim lepo. Res pa je, da nisem edina pri uporabi posode, za druge ne morem priseči, vendar verjamem, da nihče z nožem ne reže po njih. Razumem tudi, da nobena posoda ni večna in da ne morem pričakovati, da bo deset let lepa, vendar nekaj mesecev zmerne uporabe ?

Vaše izkušnje? Hvala in lep pozdrav, Fani

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

10. okt 2003 14:27

Živjo! O pralnem stroju ti ne bi znala dati informacije, predvidevam pa, da je precej agresiven. teflonsko posodo posodo pomivam na roke in to izključno z "nežno gobico" Take rumeno-zelene vilede so namenjene za teflon. V teflonsko posodo ne segam z ničemer drugim kot z lesom ali tistimi črnimi lopatkami. Življanjska doba kake 3 leta. V bistvu se mi prej skrivi dno (zaradi plina) in jo vržem stran, teflon pa je videti še v redu. Edino litoželezne posode še nismo vrgli stran, ker ni denarja za novo. Pri njej pa je začel odstopati teflon, vendar je stara vsaj 9 let! Torej, previdna uporaba se obrestuje.

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

11. okt 2003 13:45

Tašča mi je za rojstni dan podarila posodo, na kateri piše Roch-guss in naj bi bila strašno kvalitetna in seveda strašno draga. V bistvu naj bi bila litoželezna (je zelo težka), povrh vsega pa še prevlečena s teflonom. Lahko si predstavljate moje presenečenje in razočaranje, ko se je teflon začel po kakšni 4-5kratni uporabi napihovat v nekakšne mehurčke, pokat in odstopat. Imam še drugo teflonsko posodo, tudi Tefalovo, z vsemi delam popolnoma enako (pomivam na roke - nimam pomivalnega stroja, ne uporabljam agresivnih gobic in kovinskega pribora) in mi vse teflonske posode zelo lepo držijo, tudi 5-8 let. Torej mislim, da na to, kako se posoda drži, vpliva tudi kakovost teflona in to, kako je "naparjen"- oz. nekaj podobnega - na posodo. LP cervus

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

12. okt 2003 13:49

Imam eno vprašanje glede tefalove ponve. Najprej naj povem da jo pomivam na roke s Prilom, pa se mi je na sredini tisti redč gumbek " termospot" rahlo zabrisal, se mi zdi da ni več tako izrazit, postal je temnejši in ni mogoče dobro videti kdaj je temperatura ta prava. Imam še eno njihovo ponev- palačinkarico, ki je manj v uporabi, pa je z njo vse ok, ali mislite da je moja večja ponev že nekoliko stara, obrabljena, uporabljam jo cca 1 leto in kar pogosto. Lep pozdrav! Anja

maklovija  

član od: 12.10.2003

sporočila: 11

12. okt 2003 15:45

pozdravljeni tudi jaz imam tefalovo ponev in moram povedati, da sem jo popolnoma uničila s pomivanjem v pomivalcu maklovija

maurina  

član od: 20.10.2003

sporočila: 58

20. okt 2003 14:39

pozor! teflonska posoda naj bi se odvrgla, ko se spraska, ker naj bi bili delci teflona zelo strupeni. Tako sem slisala, ali je to res, pa ne vem. Jaz se tudi trudim, da bi cim manj uporabljala kovinski pribor. Ne dajem jih v stroj. Sicer pa so ponve druge znamke, ne spomnim se katere. Lp. jasna simoneta

buci  

član od: 13.6.2002

sporočila: 141

20. okt 2003 14:45

JAZ POMIVAM GUSS-OVO POSODO V POMIVALCU. JI NIČ NE MANJKA.RES PA UPORABLJAM SAMO "TA ČRNI" ALI LESENI PRIBOR! STANKA! LP!

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

23. okt 2003 9:01

aja še to sem se spomnu, Fani. Teflonska površina se lahko poškoduje tudi od druge posode - če npr. nalagate ponve druga na drugo, bo dno zgornje poškodovalo dno spodnje...

maricaduso  

član od: 21.3.2003

sporočila: 78

23. okt 2003 15:19

Jaz imam dve posodi ALU-GUSS od Bionove (čudovita posoda). Prevleka ni teflon, ampak titanov oksid. Oglejte si stran Bionove: http://www.bionovaskk.si Tu pa je kratek izsek iz njihovih navodil za čiščenje posode: "V primeru pomivanja v pomivalnem stroju, PRIPOROČAMO da jo po vsakem pomivanju zopet namažete z 2-3 kapljicami olja.Opozorilo : pomivanje v pomivalnem stroju je dovoljeno, ni pa priporočljivo, saj pomivalni stroj skrajša uporabno življenjsko dobo ponve za vsaj 30-50% ker jo izsušuje." Lp

buci  

član od: 13.6.2002

sporočila: 141

24. okt 2003 8:00

Hvala za opozorilo, glede GUSS posode! lp! Stanka!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?malaga
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti