Divji kostanj

buča  

član od: 29.7.2006

sporočila: 1561

tema odprta - 10. avg 2010 21:56 | ogledi: 42.910 | odgovori: 16

Od znanke sem šlišala, da divji kostanj namočen v žganje pomaga pri raznih bolečinah. Zanimajo me vaše izkušnje. Bojda je treba kostanj olupit in naribat. Masirati ali mazati je treba najmanj štirinajst dni. Imam bolečine v sklepih rok in nog, pa tud zebe me rado, posebno v kolena in komolce. Hvaležna bom za vse informacije.

buča

Riddle  

član od: 15.1.2009

sporočila: 418

12. okt 2010 14:25

buča je napisal/a:
Od znanke sem šlišala, da divji kostanj namočen v žganje pomaga pri raznih bolečinah. Zanimajo me vaše izkušnje. Bojda je treba kostanj olupit in naribat. Masirati ali mazati je treba najmanj štirinajst dni. Imam bolečine v sklepih rok in nog, pa tud zebe me rado, posebno v kolena in komolce. Hvaležna bom za vse informacije. buča

 

Tako, kot je že rimljanka napisala, se divji kostanj uporablja predvsem za probleme z žilami. Pripravek se naredi tako, da se divji kostanj nareže na četrtine (ni ga treba ribat) in namoči v "šnopc". Tako mora stati toliko časa, da tekočina spremeni barvo, potem se pa s to tekočino namaže problematičen predel ven.

Druga varianta je, da se cel divji kostanj da v žakeljček, lahko tudi prevleko za blazino. Potem se ga da za neke pol ure gret na toplo (npr. na radiator, nikakor pa ne v pečico ali v mikrovalovko) in se ga potem da v posteljo dol k nogam, kot termofor.

Pa še ena zanimivost - če se žile odprejo tako, da nastane rana, pomaga stolčen list svežega zelja. Damo ga na rano in povijemo z elastičnim povojem.

Pa prosim, ne me obmetavat z gnilim paradižnikom - te nasvete je mož dobil od svoje pokojne prababice, torej so preverjena domača zdravila, ki so jih pač uporabljali pred ne vem kolko leti. Za zelje ne vem, za divji kostanj pa lahko povem, da pomaga.

 

Lp od R.

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

17. okt 2010 1:36

Mene pa zanima zgolj to : je divji kostanj strupen ali ne ?Pred leti sem ga nekaj časa , morda kak mesec , jemala trikrat na dan po eno noževo konico praška. Potem pa sem prenehala , ker sem nekje prebrala , da je strupen . Sama nisem opazila nobenih stranskih učinkov . Zdi se mi , da so se mi krčne žile manj videle in noge sem imela nekeko lažje . V žganju namočen , za masaže pa se ni obnesel , ker mi preveč smrdi . L p manca51

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

17. okt 2010 9:29

Ni strupen, vsaj ne v manjših dozah. V knjigi " zdravilne rastline in njih uporaba " Richard-a Willfort-a ( ki se meni zdi zanesljiv vir ) priporoča dvakrat/dan po noževo konico ( matr, to je pa natančna mera )prahu iz ploda kostanja ( sicer proti katarju, karkoli to bilo ).

ežoj

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

18. okt 2010 22:23

ežoj , hvala . Če ti praviš , da ni strupen , je že res . Bom najbrž spet pričela s tem zdravljenjem , ti pa "rukni kak šnopček " , pa bova oba zdrava ., he , he L p manca51

finpol  

član od: 10.9.2012

sporočila: 4

10. sep 2012 11:22

Riddle je napisal/a:

buča je napisal/a:
Od znanke sem šlišala, da divji kostanj namočen v žganje pomaga pri raznih bolečinah. Zanimajo me vaše izkušnje. Bojda je treba kostanj olupit in naribat. Masirati ali mazati je treba najmanj štirinajst dni. Imam bolečine v sklepih rok in nog, pa tud zebe me rado, posebno v kolena in komolce. Hvaležna bom za vse informacije. buča

 

Tako, kot je že rimljanka napisala, se divji kostanj uporablja predvsem za probleme z žilami. Pripravek se naredi tako, da se divji kostanj nareže na četrtine (ni ga treba ribat) in namoči v "šnopc". Tako mora stati toliko časa, da tekočina spremeni barvo, potem se pa s to tekočino namaže problematičen predel ven.

Druga varianta je, da se cel divji kostanj da v žakeljček, lahko tudi prevleko za blazino. Potem se ga da za neke pol ure gret na toplo (npr. na radiator, nikakor pa ne v pečico ali v mikrovalovko) in se ga potem da v posteljo dol k nogam, kot termofor.

Pa še ena zanimivost - če se žile odprejo tako, da nastane rana, pomaga stolčen list svežega zelja. Damo ga na rano in povijemo z elastičnim povojem.

Pa prosim, ne me obmetavat z gnilim paradižnikom - te nasvete je mož dobil od svoje pokojne prababice, torej so preverjena domača zdravila, ki so jih pač uporabljali pred ne vem kolko leti. Za zelje ne vem, za divji kostanj pa lahko povem, da pomaga.

 



Lp od R.

 

Ali mora biti posoda v kateri je šnops in d. kostanj zaprta in koliko časa (dni) običajno stoji?

finpol

finpol  

član od: 10.9.2012

sporočila: 4

19. sep 2012 12:55

Mogoče kdo ve, če mora biti divji kostanj svež, ali je bolje da je suh, če ga namočiš v žganje?

 

Hvala za odgovor in lep dan

finpol

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

19. sep 2012 15:31

Svež je vsekakor boljši, če ne zaradi drugega, zato, ker ga je veliko lažje narezati.

rimljanka

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

24. sep 2012 22:03

Danes sem pripravila tinkturo iz plodov divjega kostanja.20 plodov sem narezala in zamlela v multipraktiku.Kašo sem dala v 2l visok kozarec za vlaganje in do vrha nalila cvet vinjaka (prvi dl, ko se začne kuhanje).Pa v klet na čakanje.

Delala sem tudi kremo iz divjega kostanja:1 kg svinjske masti sem zagrela in dodala kašo iz 20 plodov divjega kostanja, treh pesti suhih brinovih jagod, vejice suhega rožmarina in treh pesti suhih cvetov sivke.Počasi sem na najmanjšem ognju dušila dobre pol ure.Ohlajeno a še tekočo maso sem ožela z električnim ožemalnikom (lahko bi tudi precedila, potem bi bila masa bolj bistra, a manj koncentrirana).Dodala sem 2 žlici orehovega olja, 0,3 dl ognjičevega olja, 2 žlici kraljevega medu in polovico plošče voska ter vse skupaj počasi zagrevala na cca 40c, da se je vosek začel topiti. Posodo sem odstavila, pokrila in pustila 15 min.Potem sem z paličnikom razmešala in napolnila stekleničke.

Suho kašo sem dala sušit in jo bom porabila za pripravo kopeli.

 

Hvala vsem za ideje in predloge!

jovita

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti