Vlaganje ali zamrzovanje?

Noel  

član od: 12.3.2004

sporočila: 268

21. jul 2010 13:52

Nola, se vsekakor strinjam s tabo, ampak decembra ne bo prav veliko takega na vrtu, kajne? Zdaj pa je preveč in je treba nekako shranit. Booris, hvala, nekaj mi pove, ja. Sem pa ravno v teh dneh slišala, da so npr. breskve iz skrinje bolj vodene. Mi je všeč, da bomo imeli veliko idej na kupu za ozimnico. Noel

majdar  

član od: 4.10.2006

sporočila: 4

29. jul 2010 12:42

Vidim, da imate pridne gospodinje podobne težave kakor sama. Do sedaj se nisem posluževala foruma vidim pa, da je zelo uporaben. Sicer nisem ravno nevemkako blesteča kuharica, cčasih pa mi le kaj dobrega rata. Tusi sama ima trenutno težave z vlaganjem. Spomladi sem kupila sadike pelatija z namenom, da jih posušim in vložim v olje. Toda razočaranje je zelo veliko, saj so zrasli zelo majhni pelatki (veliki 2-3 cm), ki so sicer zelo sladki, vendar neuporabni za moj namen. Kaj naj naredim z njimi? Skuhala bi našo "primorsko šalšo", pa so preveč drobni. Rada bi vložila cele, pa jih ne znam in niti ne vem, kako bi jih potem uporabila. Prosim za dober nasvet. Hvala lepa. Nanika majdar

majdar  

član od: 4.10.2006

sporočila: 4

29. jul 2010 19:43

Rebecca hojla, Hvala za naslov linka, ki sem ga pogledala in nekaj tudi našla, in sicer recept g. Senke od 23/8-2008. Ta recept sicer predvideva, da paradižnike olupim, kar bo prava muka-še dobro da sem že v pokoju in si bom vzela čas. Mlajši sin me je pred leti prijavil v ta forum, vendar moje znanje računalništva takrat še ni bilo toliko, da bi lahko sodelovala sama, sedaj pa nekako že obvladam osnove in se ga lahko poslužujem. Nanika majdar

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

29. jul 2010 20:02

majdar, ne kompliciraj, Prereži vsak paradižnik na pol, daj v lonec, morda prilijn kak dl vode, da se na začetku ne bo smodilo in kuhaj. Pusti, da se ohladi, stresi na cedilo, prepasiraj skozi cedilo in potem dobljeno tekočino, ki je precej kašasta, če paradižnik ni preveč sočen, kuhaj naprej, tisto, kar je ostalo na cedilu pa zavrzi. Običajno imajo ročni mešalniki priložen nastavek za pasiranje, ki je zelo uporaben. Gre pa, čeprav malo bolj počasi, kar s kuhalnico.

Moj način vkuhavanja paradižnika je pa enostavnejši. Takle.

Obstaja tudi možžnost, da surov paradižnik, ki mu ostraniš samo del, kjer je bil prirasel na steblo (in morebitne slabe dele) zmiksaš in kuhaš šalšo (po tvopje). Po mojem mnenju je samo predsodek, da se seme in lupina odstrani, splloh, če imajo paradižniki malo semen se meni to ne zdi potrebno.

 

 

rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 29. 2010 20:05

Boris1  

član od: 14.3.2006

sporočila: 78

29. jul 2010 21:48

Mene pa zanima,če je katera dajala sveži kuhan fižol v zrnju v kozarce?Jaz sem danes poskusila,če bo uspelo,saj je rodno leto za fižol.Ko je bil kuhan,sem dala takoj v kozarce in obrnila na pokrov.Prosim za mnenja in izkušnje gospodinj.Lep pozdrav medenko

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

30. jul 2010 9:35

Majdar, ce se ti da in imas cas, zakaj pa ne

Sama bi ga raje skombinirala z receptom od elaphus (z istega linka), kjer ga samo napika z zobotrebcem.

elaphus je napisal/a:
Paradižnik razrežeš na četrtine, zložiš v čist kozarec za vlaganje, zavreš en del kisa za vlaganje, dva dela vode, sol po okusu, nekaj olupljenih strokov česna in s tem, dokler je vrelo, zaliješ paradižnik. Zapreš s pokrovčkom in shraniš na hladnem. Če uporabljaš paradižnik češnjevec, ga vložiš celega, prej ga pa malo prešpikaš z zobotrebcem. Paradižnika ne kuhaš, ker je potem "cotast".  Paradižnika ni treba olupiti, Ker ga zalijemo z vrelim, je že kar konzerviran, jemo ga pa pozimi, namesto svežega, ker mi je v trgovini pozimi nekako plastičen. Vlagam paradižnik z domačega vrta, naj bo zrel, ne sme pa biti prezrel.

cervus

 

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

majdar  

član od: 4.10.2006

sporočila: 4

30. jul 2010 16:02

Rebecca zdravo, Ta recept se mi zdi še najbolj praktičen, pa še hitro je narejeno, kar je tudi pomembno. Te moje pelatke res nimam kaj rezati, ker bo potem res ostal samo poc. Sama imam paradižnik zelo rada, posebno svežega na sto in en način, kupljen pozimi pa je resnično popolnoma brez okusa (vsaj za nekatere). Kako ga pa potem uporabljaš, za omake, narezke, v solati ali kako drugače. Ne znam si predstavljati kako, če je zraven tudi kis - morda v solati, to bi bilo seveda najbolj fino. LP majdar

neznan uporabnik

31. jul 2010 11:18

Imam eno vrečo buč. Konzervirala jih bom na Rimljankin način. Rimljanka, v tvojem receptu je zelenjava (in sadje) nrezana na 1cm velike koščke. Jaz bi bučke nalistala. Je kakšna razlika? Spustijo preveč vode? So preveč mehke? Ima kdo izkušnje s tem? Hvala. japaja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

31. jul 2010 13:03

japaja, naredi po svoje, pa vmes kak bučni štrudl, samo na limono ne pozabi. Aja, če boš bučke nalistala (jaz kumare sem), morda kako minuto manj psteriziraš. Pravzaprav sem jaz samo paradižnik tako narezala, da se olupek ob kuhi izgubi. Koliko mehke bodo bučke je odvisno tudi od tega, kako zrele so, ne le od časa pasteriziranja, pa od sorte tudfi, seveda. Uživaj pri delu.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti