Vzgoja (vrtnega) hibiskusa

barb29  

član od: 9.9.2004

sporočila: 25

tema odprta - 4. apr 2010 14:58 | ogledi: 16.211 | odgovori: 11

Že lani poleti sem dobila prb 20cm dolge poganjke hibiskusa, ki sicer raste kot grmovnica. Čez zimo so se mi lepo zakoreninili, zdaj so že naredili na koncu stebelc par listkov in vse kaže, da so polni moči. Zdaj pa me zanima kako dalje? Ali bi jim morala poščipat vrhove, da ne bo šla sama rast le v višino in nič širino, ali kaj naj storim?

Vnepraj hvala za nasvete!

barb29

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

4. apr 2010 16:47

http://roze.si/sirski-oslez verjetno mislis tega ? Ce, potem lahko obrezes oz. poscipas vrh, ni pa nujno, oz. je morda se bolje, da pocakas in obrezes naslednje leto, ko bodo malo vecji in mocnejsi. Lahko jih vzgojis tudi v obliko drevesca, ce ti je tako bolj vsec. Sama imam ene in druge in tezko bi rekla, katero oblika je lepsa...ob robu parcele vsekakor naravna, kot grm, blizu hise ali pa na terasi, posajen v kak star lesen ceber pa je oslez zelo lep tudi kot drevesce. Za lazjo predstevitev prilagam link-tu so prepletene kar tr barve-me mika, da bi tudi tole enkrat eksperimentitrala... Sporočilo je spremenil(a) lucka52 dne 06. 2010 06:13

receptor  

član od: 18.10.2008

sporočila: 276

6. apr 2010 8:51

Pozdrav!

Doma vzgojen hibiskus,torej iz semena ,po mojih izkušnjah zacveti šele po petih letih!

receptor

angela33  

član od: 28.2.2008

sporočila: 71

6. apr 2010 9:27

Jaz ga imam kar v večjih posodah na sončnem balkonu. Lepo se ga da oblikovat. Če boš sadiki odrezala vrh, bodo na preostalem debelcu pognale stranske vejice, kasneje pa bo grmiček bolj gost in ko bo zacvetel, bo čudovit. Vse moje hibiskuse sem vzgojila iz semena in vsi so zacveteli že drugo oz. tretje leto. Cveti mi od konca junija do konca septembra. angela33 Sporočilo je spremenil(a) angela33 dne 06. 2010 09:35

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4311

6. apr 2010 9:53

Mene pa zanima, kako bi lahko nahecala sobni hibiskus, da bi ponovno zacvetel - cvetel je samo takrat, ko sem ga dobila in tega je sedaj že kakšnih pet let. Sicer je lepo zelen, sem pa tja mogoče kakšen list porumeni, to je pa tudi vse.

Hvala za morebitne nasvete.

rrr

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

6. apr 2010 10:51

Hm, sobni hibiscus je pa druga zgodba. Po mojih izkusnjah se najbolje obnese, ce ga prezimis v malo bolj mrzlem prostoru,(okrog 12 stopinj, tako ne odvrze vseh listov) ko z malo zalivanja hkrati tudi pociva. Potem ga zgodaj spomladi se obrezes, ker cveti na vejah tekocega tekocega leta, ter zacnes gnojiti. Ce ga imas potem se zunaj,kjer je veliko svetlobe pa se jutranje ali popoldansko sonce, ga redno zalivas ( sicer rad odvrze popke )bi z malo srece moral ponovno zacveteti. lp

tabina  

član od: 15.2.2005

sporočila: 474

27. jul 2015 19:40

Bom kar tule navezala zadevo. Doma imamo kar nekaj zunanjih hibiskusov. Ali kdo ve, ali je ta hibiskus užiten? KOnkretno me zanima, ali je možno prirpaviti te cvetove v sirupu? 

 

Lps

tabina

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

27. jul 2015 21:46

Možno bi že bilo, ampak, nima smisla, ker razen barve (če sploh) ne bo nič uporabnega. Ta hibiskus ni niti od daleč podoben onemu, iz katerega kuhamo čaj. In pri tistem ne uporabljamo venčnih listov, ampak čašne liste vrste Hibiscus sabdariffa, ki pri nas žal ne uspeva.

rimljanka

babi Danica  

član od: 5.4.2010

sporočila: 6

8. avg 2015 14:15

Ojla

Jaz sem zgodaj spomladi dobila seme močvirskega hibiskusa Fansy Aye. Sedaj je velika cca 70cm in že skoraj 14 dni cveti. Vsak drugi dan en cvet. V tej vročini v enem dnevu odcveti, ko je bilo pa malo hladneje je cvetel dva dni. Tega bom jeseni posadila na stalno mesto. Na zimo vse propade, na spomlad, nekje maja, pa lepo odžene. Tako so mene poučili.

Bi poslala sliko, pa ne znam

lp



babi Danica

Sporočilo je spremenil(a) babi Danica dne 08. 2015 14:16

branka.mahnic  

član od: 23.7.2008

sporočila: 1157

9. avg 2015 9:55

Medve s sosedo sva lani in letos nabavljali te močvirske hibiskuse in krasno uspevajo pri nas na obali. Je pa ta gospa iz vrtnarije rekla, če je posajeno na celini kjer je precej mraza, da ga je dobro zaščititi s kopreno-če je posajen v loncu ali v zemlji. Je pa res nekaj čudovitega s temi ogromnimi cvetovi, a ne?

branka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti