Potrebujem pomoč

pety1  

član od: 27.3.2010

sporočila: 1

tema odprta - 27. mar 2010 20:09 | ogledi: 8.073 | odgovori: 11

Pozdravljene.. prosila bi če mi lahko ena razloži kako se naredi ta želatina fix? potrebujem pa prozorno barvo..

navodila na vrečki se mi zdijo nejasna, ker sem jih upoštevala in se nič ni strdilo.. že med mešanjem.. prosila bi če lahko nekdo napiše kako jo pripravim..

hvala, petra

pety1

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

27. mar 2010 20:17

Jaz sledim navodilom na vrečki in vedno super uspe - torej, to želatino zgolj dodam proti koncu mešanja in zatem mešam do željene gostote.

tulka

pety1  

član od: 27.3.2010

sporočila: 1

27. mar 2010 20:18

aha.. sam tam piše da to zmešaš s sokom.. kakim sokom.. in da zmešam samo z mešalnikom in je to to.. al kako? pety1

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

27. mar 2010 20:37

Kakšna je ta prozorna barva?

Lahko vzameš sok od ananasa ali kaj drugega(odvisno kateri okus bi rada)streseš notri želatinofix in miksaš da se začne strjevati.Delaš po navodilih na vrečki.

lp goga

tikica  

član od: 8.11.2009

sporočila: 50

27. mar 2010 20:57

Želatinofix moreš dati v povsem hladno kremo,sok,smetano...vedno proti koncu miksanja ker se hitro strdi. Saj ti bo uspelo. tikica

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

27. mar 2010 21:33

Eh, pety prva ( dobrodošla ), pa kaj kompliciraš, naredi tako kot piše na vrečki, saj je čist enostavno, le mal moraš bit logična. Torej: iz enega zavitka dobiš 400 ml tekočine, jaz sem dodal tekočino iz breskovega kompota, do 400 ml dodal vodo. po navodilu:

1. v posodo vlijte tekočino ( sok ) in ob nenehnem mešanju dodaj želatino fix. Mešaj kolikor češ, pri tem se naredijo kepice ( grudice ). Zadnji stavek ni v navodilih, je iz lastne izkušnje.

2. Mešajte z električnim mešalnikom dokler se zmes ne zgosti. Mešaj kolikor češ, zmes se nikoli ne zgosti ( no ja morda čez par ur ). Une kepice iz prve točke mešalnik ne razbije. Da bi to ugotovila potrebuješ precej ročnih spretnosti ker se zaradi mešalnika naredi pena in se nič ne vidi. Ko pa po eno polurnem matranju ugotoviš, da je pene čezdalje več, kepic je pa enako, greš na naslednji korak ( ni po navodilih )

3. vzameš ( plastično ) cedilo za čaj in skozi cedilo sipaš na torto ( jaz sem imel gor breskve in višnje in je bilo treba to utrdit z želatino ). Paziti je treba kako vlivaš, ker se od pene nič ne vidi, in ko tako paziš in cedilo premikaš da zaliješ torto, ti se cedilo zamaši in ti nekaj kepic pride čez, cedilo očistiš, vse ponoviš in tako delaš dokler imaš potrpljenja ali dokler torto ne dokončaš ( odvisno kaj je prej ). Izdelek daj na hladno in čez noč se strdi v eno mat zadevo.............

Evo, zdej imaš navodilo iz prve roke in veselo na delo !

ežoj

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

27. mar 2010 22:44

Tudi mene zanima, kaj je to prozorna barva :)

 

Če prav razumem, ti rabiš žele. Ne vem sicer, za kaj, nisi napisala, a poskusi vzeti brezbarvni preliv za torte, bo več uspeha. Želatino fix pa porabi za kakšno kremo.

 

Če boš vseeno vztrajala, pa ti svetujem, da v sok počasi stresaš želatino - če daš vse naenkrat, se ti bodo delale grudice.

Atina

strippy  

član od: 18.11.2008

sporočila: 283

28. mar 2010 8:50

Mogoče bi poizkusila kar z vodo, če je slučajno hakelc v sladkorju, pač dodaš v vodo sladkor. Še vedno bo prozorno. Kolikor vem, je ta želatina brezbarvna, nimam pa prav veliko izkušenj z njo.

strippy

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

29. mar 2010 13:56

Pa saj se za "prozoren" preliv čisto lepi rezultati dosežejo, če skuhaš kak bolj poceni "vanilla" puding (to je več-ali-manj edinkrat, ko jaz uporabljam puding v prahu) in namesto mleka uporabiš sok iz kompota....in preliješ in počakaš, da se zadeva ohladi in pride ven čisto korektna zadeva. Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

29. mar 2010 14:29

Za preliv za torte je najbolje uporabiti prav za te namene narejen preliv za torte, je najbolj enostavno.

 

Želatina fix je bolj uporabna za kreme, se pa da sladkor v kremo na koncu, ko je želatina že vmešana. Meni se gruduce še niso naredile, delala sem skutno kremo.

 

Preliv iz pudinga in soka je čisto sprejemljiv, ni pa čisto prozoren oziroma je malo moten, in če želiš preliv za kako bolj pisano zadevo, ne izpade tako lepo, kot če je preliv čisto prozoren. Prelive v vrečkah dobiš tudi v različnih barvah.

 

Najbolj enostavno, vsaj zame, je preliv narediti z želatino v lističih ali s tisto v prahu. Razemrja pišejo na pakiranjih, s tem za preliv za torto ali pecivo vzamemo malo tekočine manj, kot če delamo kremo.

 

Mamamia

mamamia

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

30. mar 2010 20:09

Že kos mo pri želatini. Jaz mam tudi rahle problem z njo. Sicer sem delala le z želatino v lističih. Če sem jo razspustila v topli vodi in jo vmešala v vrel puding je blo ok, v hladno kremo pa nikakor, je ratalo kot je ežoj povedal, ma kaj to, še hujše, se je u sekundi strdnila in se je okoli metlic mikesrja nardila ena ogormna kepa. Sem takoj izklopla in pokidala dol. Katarina K http://katarinaktorteprisalmoneli.blogspot.com/ http://katarinak.moj-album.com/

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti