Trgovina s pripomočki za peko udine???

tema je zaklenjena

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

11. feb 2010 12:50

Sam, če bi živel tam bi se sigurno prilagodil tako da bi se dobro imel, pa če zato pozabim tudi zadnjo slovensko besedo, ali če ne spregovorim ene besede italijansko. Bi bilo lažje meni in mojim potomcem. Jaz dam veliko na človeka ko ga spoznam in ga ne spoštujem, cenim glede na to s kje izhaja, kakšne barve je, kaj dela ali celo s čem se vozi.. Seveda je lepo če se ohranja slovenska beseda in kultura, podpiram, ampak to res nima nič s tem če rečem kolegu če greva na en pir v Udine. Oba razumeva za kaj se gre in kam greva, če pa kolega ne bi razumel, pa tudi piva ne bi spil z njim, simple as that. zzak1977

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

11. feb 2010 13:47

Matilda, verjetno res. Mislim, da smo popolnoma zasli.Hotela sem povedati le, da so zadeve drugacne, ko jih dozivljas iz prve roke-kot navaden, ne poklicno in ne kako drugace obremenjen drzavljan. O nacionalizmih, pa naj so na tej ali oni strani, raje ne bi. @ ribica :sempetersko solo poznam, osebno tudi eno mamo in njeno ucenko, pa se eno familijo, zelo aktivno v tamkjasnjem drustvu tudi...tako da vem marsikaj.Morda celo stvari, ki jih uciteljici ne povedo, navadni " slovenski klepetulji",kar sem sama, pa. V tisti kulturni skupini niso bili otroci in glede na to, da so starejsi in so "registrirani" kot slovenska skupina, bi bilo logicno, da se med sabo( oz. vsaj z mano ) pogovarjajo v "njihovi" slovenscini. Cetudi polomljeni. Pa niso poznali narecja kraja, v katerem zivijo. Ta izkusnja seveda ne izkljucuje dejstva, da Slovenci v Videmski pokrajini so-tudi zavedni, ce vam je ta izraz ljubsi. Se nekaj: ko sem zivela se v Slo, sem zelo rada gledala na TV " Zverinice iz Rezije"...in po tem, kako je bila oddaja zastavljena, verjela, da cela Rezija pozna in govori slovenski jezik. Danes, ko imam v njihovem kulturnem drustvu veliko dobrih prijateljev vem, da temu ni tako. Pa ne bom nastevala vzrokov( tudi prakticnih, da ne recem materialnih, je nekaj). Velika vecina tistih, ki jih poznam, se nima za Slovence ampak hocejo biti le Rezjani s slovanskimi ( NE slovenskimi) koreninami. Sama se povsod, ce je le prilika, razglasam za Slovenko in nikoli nisem imela niti najmanjsega problema...in ko so me okradli nisem pomislila na to, da so me zato, ker sem Slovenka, ampak ker je pac tako naneslo.Ker okradejo tudi Italijane ali Turke. In da mojemu mozu v Sloveniji niso prerezali gum zato, ker je Italijan. Se bi lahko nastevala.... z zalostjo tudi to, da Slovenke mojih let, ki so se porocile z italijanskimi drzavljani v veliki vecini svojih otrok niso naucile slovensko, da o vnukih ne govorim. Naj koncam, da je v zadnjem hedonistovem postu veliko resnice. Ne poznam nobenega, ki se iz cistega domoljubja preselil na slovensko stran. Pa bi se zelo rada motila. P.s.Ognjic, saj se ne kregamo...vcasih je zelo dobro, da ne recem poucno, slisati drugo stran. In drugacne izkusnje. lp

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

11. feb 2010 14:29

No, moja teta se je tudi poročila z Italijanom, ki po 35+ več let zakona zastopi slovensko, govori pa ne. Hotela sem pripomniti to, da otroci nikoli niso hodili v slovenske šole, vsi pa tolčejo izvirni idrijski dialekt, če jih vprašaš, ne govorijo slovensko, ampak "idrsko". Loni Makaroni

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4735

11. feb 2010 14:32

In moja sorodnica iz okolice MB se je poročila v okolico teh Udin in Vidma, njen čistokrvni Italijan Mauricio lepo govori po mariborsko, prav tako njun 9-letni sin. Ognjič

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

11. feb 2010 14:41

Lučka, živiš med zamejci, zato mi tale tvoj stavek, da bi se nekdo iz čistega domoljubja preselil na slovensko stran ni niti jasen, še manj pa logičen. Zakaj bi se zamejci selili drugam, če pa je slovensko etnično ozemlje v Italiji od nekdaj njihov dom. Svoje domoljubje dokazujejo prav s tem, da vztrajajo na svojih tleh. Ne razumem, kako nekateri v svojih postih še vedno ne ločite, kdo se je (bolj ali manj prostovoljno) iz Slovenije izselil in je torej izseljenec, kdo pa je zaradi zgodovinskih okoliščin ostal izven uradnih meja Slovenije, a ostal na svojem (slovenskem) domu za mejo in je zato zamejec.

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4735

11. feb 2010 15:15

Včasih so v Vidmu in Udinah imeli nobel trgovine s čevlji in s športnimi copati. Pred tem krajem pa ena ooooreeeng špura trgovin s keramiko, belo tehniko... bambolini pa želim, da najde super založeno trgovino s pekarskimi zadevami in ne pozabi doma kartice in si da duška!!! Ognjič

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

11. feb 2010 15:16

Loni in Ognjic, napisala sem velika vecina, ne pa vse. Ali pisem arabsko ali kaj??? Na mojem koncu je porocenih sedem Slovenk in le eden od njihovih devetih otrok govori materin jezik.Ostali nic, tudi narecja ne. Andrejka, ocitno nisi razumela, kaj je hotel hedonist s tem povedati.Zal.Ni treba vsega brati in jemati dobesedno. Sicer pa, glede na to, da ste tam cez taki poznavalci tukajsnih razmer, kar nadaljujte...ampak brez mene. Ker se mi ne ljubi prepricevati prepricane.In tudi zato ker iz izkusenj vem, da ni bolj gluhih ljudi od tistih, ki nocejo slisati. Lep preostanek dneva vam zelim. Sporočilo je spremenil(a) lucka52 dne 11. 2010 15:22

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4735

11. feb 2010 15:30

lucka52, saj se ti ni treba frduljit. Midve z Loni sva samo napisali, kako pridni žlahtnici imava (al pa vztrajni in sitni, kdo bi vedel, če nista imeli palic v rokah za boljše dojemanje znanja), me sicer en klinc briga statistika o tem, koliko jih tam govori kak jezik. Politika me pa itak ne zanima, pa politikanstvo tudi ne! Ognjič Sporočilo je spremenil(a) Ognjič dne 11. 2010 15:30

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17788

11. feb 2010 18:44

zzak1977 je napisal/a:
Jaz s tem kje in komu sem se rodil nimam nič, in na to nimam bit kaj ponosen. Kar je ena redkih stvari na katere nisem vplival sam. Ponosen sem lahko zgolj na stvari katere sem naredil jaz. zzak1977

Boš moral malo (ali malo več) o memih in drugih načinih dedovanja kaj prebrati, priporočam knjigo:

Štiri razsežnosti evolucije: Genetska, epigenetska, vedenjska in simbolna raznolikost v zgodovini življenja (Eva Jablonka in Marion J. Lamb, Zavod Republike Slovenije za šolstvo, Ljubljana, 2009). Bo malo (ali precej) podrla tvoje trditve. Da boš vedel, kako boš vplival na vnuke in vnukinje......

rimljanka - zasebno mnenje

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

11. feb 2010 19:33

Daj razloži prosim na kaj ciljaš. zzak1977

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti