Brezposelnost

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

tema odprta - 7. nov 2009 19:13 | ogledi: 9.577 | odgovori: 33

Že pred mnogimi leti sem poslušala predavanje enega od ekonomistov, ki je trdil, da bo družba, ki prihaja imela vse manj dela. Potrebovalo se bo le določen procent zelo pametnih ljudi, ki bodo skrbeli za razvoj in napredek ter % ljudi, ki bodo opravljali dela ,kjer je avtomatizacija otežkočena (zdravstvo .....npr.) Večji del ljudi ne bo imela redne zaposlitve, ker dela ne bo. Vendar bi družba bila toliko bogata, da bi se ljudje lahko ukvarjali s svojimi hobiji. Tako nekako sem si jaz zapomnila.

Menim, da se napoved počasi uresničuje, s tem, da smo z bogatstvom malo v zaostanku.

Kaj menite vi o tem?

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

7. nov 2009 20:17

Včasih so govorili isto za računalnike.... da bodo delali namesto nas, da bomo zaradi njih brez služb ipd. Kot otrok sem bila ob tem blebetanju odraslih na smrt prestrašena.

Nimam podatka in se mi ga ne ljubi iskat, ampak računalniška industrija zaposluje ogromno ljudi.

Vanja

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

8. nov 2009 20:51

Vikica, dopusti si možnost, da - je že nekaj časa minilo in si morda kaj iz teksta pozabila, - da si že v času tistega predavanja selekcionirala, kaj bi si zapomnila (in potem je čas malo zreduciral vse ostalo) - da tistega predavatelja morda nisi popolnoma zbrano poslušala, ker te pač ni popolnoma pritegnil Skratka, dopusti si možnost, da je tale trojna selekcija delovala tudi nate. Ker deluje v celotni komunikaciji. To, kar nekdo reče in to, kar od tega druga stran razume, je rezultat tega, da je bila prvotna misel podvržena trojni selekciji. Ker v osnovi je misel, "da bo družba, ki prihaja imela vse manj dela" ena težka bedastoča. Namreč, vse družbe na svetu imajo eno kohezijo skozi delovni proces. Kakšen pa je ta delovni proces, kdo se pri tem res utrudi in kdo ne, kdo v tem delovnem procesu misli in kdo se fizično udejstvuje do točke svoje obrabe, kako je pri tem delu poskrbljeno za varnost, dostojanstvo itd...to so pa tiste stvari, ki razlikujejo tako družbe skozi zgodovino in tako družbe danes glede na to, kakšno stopnjo blaginje imajo. Je pa res, da se karakter dela spreminja. Ko je ceneje imeti močan stroj za težja fizična dela in ko je jasno, da se bo stroj manj obrabil, oziroma, da so popravila stroja še vedno cenejša od bruto stroškov delovne sile, ki bi opravljala ta dela, potem se toliko in toliko delavcev zamenja s strojem. Okej, se sliši nehumano in grdo, ampak tako je. Predpostavlja se namreč, da je relativno ugodna cena kompliciranega stroja možna samo v pogojih, kjer imajo ljudje neko stopnjo standarda, socialne varnosti in druge bolj atraktivne možnosti delovanja. Koliko je ta predpostavka pravilna, je morda stvar subjektivne ocene, po drugi strani pa je ta predpostavka vendarle do neke točke tudi merljiva in empirično potrjena. Recimo z merili OECD: Čeprav je tudi to za diskusijo. Če država ni sprejela Kyotskega protokola, bo najbrž še precej časa v njeni ekonomiji ceneje najemati delovno silo kot pa kaj drugega (in potem to delovno silo s pospeškom pavperizirati). Da me ne bo odneslo. Družbe brez dela oziroma vse manj dela, so obsojene na propoad. Če ni dela, delovanja, ni kreativnosti, če ni kreativnosti, se stagnira in potem se propade. Je pa seveda vprašanje karakterja dela. Selitve fizičnega dela na periferijo sveta - to se je izkazalo za omejeno. Ker potem se tam delajo ekološke katastrofe in potem se tam dogajajo napetosti in potem tam poka po šivih, ko se družba ekonomsko ne razvija. Enkrat se ta krogla od Zemlje konča in se pride spet na lastno dvorišče in tovarne bodo še kar nekaj časa in vsaj za našega življnja tudi v Evropi. Je pa seveda vprašanje, kaj bodo tam ljudje počeli in kakšna najnižja stopnja izobrazbe bo potrebna za delo pri najbolj enostavnem stroju. Ker nekdo bo vendarle moral gledati, kaj delajo kompjuterji in nekdo bo venradle moral reševati stvari, ko se bodo stvari "obesile". Poleg tega bomo še kar potrebovali cel nabor storitvenih dejavnosti. Potrebe po mojstrih, ki znajo zaključna dela v gradbeništvu - te bodo obstajale, dokler bomo gradili in vzdrževali objekte. Kovinarji, ključavničarji, finomehaniki....to se bo tudi potrebovalo. Da ne govorim o osnovi dejavnosti tega portala - kuharji, konditorji z več renomeja in zvezdicami, to se bo vedno bolj potrebovali in vedno bolj bo iskano. Hope this helps for some further thinking Vendelina jr.

petardica  

član od: 15.9.2008

sporočila: 728

8. nov 2009 21:16

Veš kaj "štange" za cesto pred snegom bodo vedno postavljali ljudje, kruh bodo vedno pekli peki, v trgovini bodo vedno prodajale prodalajke,...vedno bo tako je pa res da dela zmanjkuje , pa ne zaradi zelo pametnih ljudi, ki skrbijo za napredek, ampak zaradi zelo požrešnjih ljudi ,ki skrbijo za svojo rit... petardica

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

9. nov 2009 4:36

Res je petardica. Če se samo spomnim koliko ljudi je bilo včasih zaposlenih v naši firmi samo v pisarnah - natlačene pisarne vam vrečem po 4-5 ljudi v vsaki. Sedaj je dosežek 3, ponavadi je 1 ali 2. Nekaj so naredili mogoče res računalniki, veliko pa tudi nova doba in so ljudje v službi veliko bolj obremenjeni, pa tudi nekaterih služb enostavno ni več -samo spomnimo se, da je imela pred 30 leti vsaka malo bolj spodobna firma nekoga, ki je skrbel za ljudsko obrambo (ne vem sicer kaj je delal, mogoče 1-2 krat leno na akciji NNP, pa nekoga ki je skrbel za samoupravne organe in notranje informiranje, pa nekoga za zavarovalništvo, drugega za varstvo pri delu, nekoga za politične organe, pa cel kup raznih administratork in tajnic, pa zapisničarko samoupravnih organov...To je bil cel kup ljudi, za katere sploh ne vem, kaj so delali, zapomnila sem si pa to, da so bili pogosto zelo zelo pomembni in tudi vsaj nekateri dobro plačani, ker so bili na liniji, kot se je takrat reklo. Sedaj vseh teh ljudi ni več, delo nekaterih opravljajo zunanji sodelavci (varstvo pri delu, zavarovalništvo...), dela drugih enostavno ni več. Celo administratork, celega kupa tajnic in zapisničarke ni več - sami pišemo dopise v rčunalnik, razne zapisnike s sestankov... Tako pač je, novi časi, pa se mi niti ne toži po starih. Mislim, da je računalnik bolj pomagalo kot odžiralec delovnih mest, saj vedno rabi nekoga ki ga zna uporabljati in pri nekaterih delih je celo nepogrešljiv in veliko hotrejši od človeka. So pa dela, ki se bodo vedno delala na roko, kot se reče in prav je tako. pa lep pozdrav in veselo na delo. tedyka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

9. nov 2009 7:30

Vendy, zdej si mal mim usekala. Gre za to de čezdalje manj ljudi proizvede dovolj dobrin za celotno populacijo in problem je v tem, kaj bodo preostali počeli, da si zaslužijo za življenje ( prosto po Mencingerju ). Lahko se izmislijo uslužbenci, ki bodo skrbeli za NNP ali samoupravne sporazume, lahko je kapitalistična domišljija v obliki reklamnih agencij, borz, bank, zavarovalnic........Teorije o zaposlenosti, gospodarski rasti, povečanju profitov so nesmislene in so pripeljale planet tam kjer je. Nesmislene zaradi tega, ker prvič v zgodovini, ljudje bistveno posežemo v planet - naravne resurse, klimo...... Če poenostavim: če steklarna v hrastniku naredi dovolj kozarcev za vse ( recimo ) slovence ( ostali na planetu bodo tudi preskrbljeni iz lokalnih steklarn ) in jih naredi, potem nadaljna proizvodnja ni potrebna, razen za nadomestilo razbitih. Kapitalistične izmišljije, da delajo še naprej kozarce, češ, so boljši lepši in nevemšekaj, bodo se že prodali z ustrezno reklamo, nimajo nobenega smisla več, gre le za izrabljanje naravnih resursov brez potrebe ( oziroma za potrebe bogatenja - rejenja kapitalističnih prascev ). Zaradi tega se mora družba spremenit, temelji družbe, vrednote, kapitalizem za to nima nobenih odgovorov.............to je pa že ena druga tema.

Ja, vikica, prav imaš, tisti tvoj ekonomist je bil kar prerok.

ežoj

macek muri  

član od: 5.11.2008

sporočila: 107

9. nov 2009 8:04

Se strinjam petardica. macek muri

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

9. nov 2009 9:03

Ežoj, sorči, saj vem, da blazno rad diskutiraš in disputiraš o ekonomiji, samo danes nimam časa in boš ob ta užitek. Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

9. nov 2009 9:46

Ne, računačnik res ne odžira delovnih mest, na koncu koncev mora nekdo narediti tudi vse dela za to mašino, kajne? Ko jih ni bilo, so ljudje pač izdelovali nekaj drugega. Kaj ni bilo podobno tudi ob izumu parnega stroja? Nekateri ga niso marali, ker da zdaj pa delavcev več ne bodo potrebovali, če bodo stroji vse delali... a nekdo je moral tudi vedno več strojev sestaviti, kajne? In tako se vse nekako razvija dalje. Nekaj ugaša, a pojavljajo se vedno nvoe potrebe ... Mamamia mamamia

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

9. nov 2009 20:41

Tudi jaz blagoslavljam računalnik in ne mislim, da komu odžira delo, zaradi njega se nam lahko celo delo povečuje, širi obzorje ipd. Vendar še vedno mislim, da predvsem v razvitem svetu, dela zmanjkuje, idej za kaj novega pa ni preveč na izbiro.

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

10. nov 2009 6:42

Vendy dušo, mal si neresna. Včeraj sem cel dan visel na računalniku, računam, si boš vzela čas, ti pa nič. Suženjstvo so ( skoraj ) odpravili, feudalizem tudi ( skor ), socializem je šel rakom žvižgat, kapitalizem poka po šivih, sem si mislil, bova skupaj le našli kakšno rešitev ( da rešiva kapitalizem ), ti pa nimaš časa, jaz pa ne morem vse sam. Zavedaj se da imaš določene obveznosti do planeta, ne od tega bežat!

ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti