Jagodičnica

kozamurnik

sporočila: 2311

tema odprta - 14. okt 2009 21:49 | ogledi: 16.902 | odgovori: 26

V vrtnariji sem videla ta krasen grm, prepoln plodov,podobnim jagodam.

Pri nas je verjetno bolj redka,vsaj jaz je nisem videla nikjer.Rada bi jo kupila vendar bi rada vedela iz prve roke,ali se pri nas sploh obnese.

Lastnica mi je zagotovila, da ta mediteranski grm lepo uspeva tudi v kontinentalni Sloveniji.

Torej, zanima ali jo kdo ima, kako uspeva, kako prezimi ,itd.

Hvala vnaprej.

kozamurnik

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

14. okt 2009 23:20

To ti bo lepo vedela povedat rimljanka, se mi zdi, ti pa svetujem, da se plodov jagodičnice (Arbutus unedo, če se ne motim) ne naješ preveč, ker ti zna biti srčkano slabo. Se mi pa zdi, da je zna ta grm zrasti v kar veliko drevo, a?

http://www.digitalna-knjiznica.bf.uni-lj.si/dn_far

lp

P.s. Mimogrede, naši sosedje ji rečejo po domače prpak.

cervus

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

15. okt 2009 9:20

Jaz jo imam, cudovita rastlina.Morda najlepsa, kar jih imam,vsaj zdaj, v pozni jeseni je prava pasa za oci. Pri nas je sicer malo bolj toplo, pa vendar ni take razlike.Bolj kot na mraz je obcutljiva na slano. Ce jo bo dobila slana,ne bos imela jagod. Posadi jo na zaveten, suh kraj, lahko jo imas tudi v vecjem loncu. Zraste lahko kar precej, sicer bolj pocasi,vendar dobro prenasa obrezovanje, tako da velikost ni problem. Upam, da bom letos uspela narediti malo marmelade... baje jer prava poslastica, sploh v kombinaciji s peproncinom in sirom. Sicer sem tudi jaz brala, da je v velikih kolicinah surova lahko problematicna, za par jagod pa ni problem. Elaphus, meni se stran ne odpre, pa bi z veseljem prebrala? P.s. velikokrat sem prebrala, da jagode z veseljem zobajo ptice...pa sploh ne drzi...no, vsaj jaz imam take izkusnje, pa imam kosov in drugih ptic na pretek in jo pustijo cisto pri miru. Baje vsebuje zrel sadez alkohol in so previdne, ali pa razvajene... lp

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

15. okt 2009 9:31

kozamurnik je napisal/a:
VPri nas je verjetno bolj redka,vsaj jaz je nisem videla nikjer.Rada bi jo kupila vendar bi rada vedela iz prve roke,ali se pri nas sploh obnese.Lastnica mi je zagotovila, da ta mediteranski grm lepo uspeva tudi v kontinentalni Sloveniji. kozamurnik

Arbutus unedo je jagodičnica in je sredozemska rastlina, pri nas v Sloveniji je v naravi znan en sam grm nad zalivom sv. križa. Nikakor, ampak res nikakor NE BO uspeval v centralni Sloveniji. Pa naj tista lastnica reče, kar hoče.

 

 Upam, da je govor o tej rastlini. Od tu je pa fotka.

 

rimljanka - zasebno mnenje

irenapena  

član od: 4.11.2004

sporočila: 28

15. okt 2009 16:05

Jaz bi jo tudi imela. V kateri vrtnariji si jo videla? irenapena

mansaj  

član od: 23.12.2003

sporočila: 478

15. okt 2009 16:15

rimljanka, ker vem da ne ima raje kislo zemljo (katere na krasu seveda ni) me zanima kako je pa s tako rečjo...kopat luknjo in vanjo vsuvat kislo zemljo samo pa seveda še spodnja zaščitna plast, da kisla zemlja ne ponikne kam globlje ob izpiranju dežja. Je kakšna rešitev v takem primeru? Je lonec resnično dobra ideja za rastlino, ki doseže kar eno konkretno velikost? Pa hvala za odgovor! jasna

kozamurnik

sporočila: 2311

15. okt 2009 16:58

Hvala, hvala vsem,to je ta rastlina! Videla sem jo v Bellaflora v Celovcu, ampak ker je bila dokaj draga in sem se hotela prej pozanimati ali uspeva pri nas, je nisem kupila. Res si podatki,ko sem iskala po netu , nasprotujejo, zato verjamem da so izkušnje tistih ki jo imajo ali poznajo,še najbolj merodajne,zato sem tudi postavila vprašanje. Vsekakor jo bom kupila, ker imam topel prostor blizu hiše, zadaj pa je zavetje, zid in sonce. Ali pa jo bom pustila v loncu, da se malo privadi na okolje. irenapena, tudi tukaj jo prodajajo: http://www.rast-bs.si/index.php?mID=12&nID=17 kozamurnik

irenapena  

član od: 4.11.2004

sporočila: 28

15. okt 2009 18:59

Hvala, hvala, fajn, da tudi pošljejo, ker iz kopra je malo daleč za it iskat... To drevo sem že iskala na Ronku, pri Strunjanu, kjer naj bi rasla v divje a je nisem našla... irenapena

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

15. okt 2009 22:13

irenapena, ce si iz Kopra, je zate morda bolj prakticno, da pogledas v kako zamejsko vrtnarijo v Italiji, jih zagotovo imajo.Pa se izbirala bos lahko. V italijanscini se imenuje corbezzolo. lp

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

16. okt 2009 10:05

irenapena je napisal/a:
To drevo sem že iskala na Ronku, pri Strunjanu, kjer naj bi rasla v divje a je nisem našla... irenapena

In kaj bi naredila, če bi ga našla?

sladkosnedko  

član od: 6.2.2008

sporočila: 223

16. okt 2009 11:40

Tudi v drevesnici Bilje sem jo videla v katalogu med sadikami za 2009/2010. Povprašaj tam.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti