Kroji za šivanje

Slatkica  

član od: 3.3.2010

sporočila: 2

9. apr 2010 14:27

V knjižnici si jo lahko sposodiš (sicer ne vem od kod si - jaz sem si jo pred kratkim v Mostah). Meni osebno niti ni bila tako všeč. http://www.bolha.com/oglas383881047/vse-o-sivanju- To pa mi je prej v googlu ven vrglo, ko sem iskala forume o šivanju s kroji. Doma imam kar nekaj blaga, ampak imam problem, ker se ne spoznam, katere vrste je. :S Če šivaš s kroji, je vedno opredeljeno, katero blago potrebuješ in se tako niti ne morem spravit, da bi kaj zašila. Zanima pa me, katere vrste blaga so si tako podobne, da ni potrebno točno tistega uporabit, ki je napisan v kroju? Prosila bi tudi, če se katera spozna na blago, da bi ga na kratko opredelila (slike bi itak najbolj pomagale). Največ preglavic mi povzroča: popeline, gabardine, ramie, pikee, borkenkrepp, jacquard, lavabel, georgette, guipure ... to je iz Burde. Če ima katera, kakšen uporaben nasvet, kako prepoznat blago, bi bila zelo hvaležna. LP! Slatkica

DanD  

član od: 2.4.2008

sporočila: 20

10. apr 2010 20:09

Za risanje krojev se lahko uporabi tudi navaden polivinil, ki ga kupiš v kmetijski zadrugi ali kje drugje, samo je potrebno paziti da ni preveč zmečkan, ker je navit v bali in ti ga odrežejo napr. 2 metra stetajo in plačaš tja od 4 do 7 €, odvisno od širine. Na polivinil oz. folijo je kroje zelo enostavno prerisat z alkoholnim folomastrom, vidiš vse oznake, ki so pomembne pri krojenju pa še potem, ko polagaš kroj na blago se vidi kako tečejo nitke, da potem ko zašiješ nimaš težav. Pa veliko uspehov pri prerisovanju krojev. DanD Sporočilo je spremenil(a) DanD dne 10. 2010 20:10

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

10. apr 2010 21:02

Sama šivam že od leta 1972 in največ mi je pomagala knjiga Krojim in šivam sama, ki sem jo na boljšjaku videla skoraj nedotaknjeno. V njej so opredeljeni tudi odgovori na tvoja vprašanja glede tkanin, čeprav se ta tudi spreminjajo-

Precej mi je pomagala že pokojna teta, ki je bila odlična šivilja in sva imeli zelo podoben okus.

Glede tkanin, ki so zapisane v navodilih menim, da so navedena tista, ki so uporabljena. Če je zapisan poplin, potem ga sicer lahko zamenjaš s primerno tanko viskozo. Ampak samo, če ima enake lastnosti. Poplin je tenek bombaž, tkan na platno, zračen. Stoji trdo. Viskoza je tudi lahko tanka, tkana na platno, venedar bolj  pade.

Izkušnje naredijo svojo, vendar bi svetovala, da razmisliš, ali ima blago lastnost, ki ustreza izdelku, ki ga boš šivala.

Iz izkušenj vem, da pomeni krilo iz viskoznega džersija pravo pokoro. na drugi strani pa lahko široko krilo iz lanenenega platna stoji kot šotor, mehka viskoza, tkana na poseben način, ki ga ne bi znala opisati. pa je prijetna..... dokler ne ugotoviš, da se večina viskoz mečka.

SAj se naučiš, vendar to pomeni, da gre kak kos v smeti.

Torej, upoštevati je potrebno pričakovane lastnosti izdelka, predvsem pa padec tkanine. Pa ni pomembno, kako se reče.

Izraze ti sicer lahko iz knjige prepišem, ampak to ti ne bo dosti pomagalo, ker je potrebno tkanino potipati. 

 

F r i n a

Slatkica  

član od: 3.3.2010

sporočila: 2

13. apr 2010 11:12

Vsem najlepša hvala za odgovore. (: Slatkica

neika  

član od: 11.10.2004

sporočila: 169

14. apr 2010 21:56

je mogoče katera tu gor, ki bi me lahko naučila sešiti krilo iz teh poletnih materialov, teh "frfotajočih"? Nič posebnega, nobenih žepov....poznam osnove šivanja, tudi kako krilo sem si že kdaj sešila, a zmeraj kaj zateguje ali ne stoji v redu, ker pač ne znam skrojiti blaga posebi. Sem iz okolice Maribora.

neika

jennita  

član od: 3.6.2010

sporočila: 6

3. jun 2010 9:24

Kroje najdeš tudi na http://www.siviljstvo-urska.si/kroji. Mislim, da lahko brskaš le po Burdinih, jih je pa kar nekaj brezplačnih, predvsem takšni, bolj preprosti. Če pogledaš pod KwikSew se pa tudi knjiga najde. Sporočilo je spremenil(a) jennita dne 02. 2010 07:06

bozic  

član od: 25.11.2008

sporočila: 18

7. dec 2010 16:06

Pozdravljeni, vpisala sem se na tečaj šivanja in sedaj bi rada čimveč šivala. Zanima me, če ima mogoče katera kakšno Burdo, ko jo morda ne potrebuje več in bi mi jo podarila. Zanimam se zaradi krojev, ki so notri. Hvala za pomoč Pozdravček

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

7. dec 2010 16:16

Iz kje pa si?

Jelenckova

bozic  

član od: 25.11.2008

sporočila: 18

8. dec 2010 13:49

Iz Ljubljane

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti