Sušenje šipka

asket  

član od: 29.6.2009

sporočila: 41

tema odprta - 1. okt 2009 12:39 | ogledi: 38.706 | odgovori: 17

Nabrala sem šipek, ga zmlela in razporedila po pladnjih, da se posuši. Sušim ga v suhem, zračnem prostoru. Čez noč je postal zelo moker od lastnega soka in kup mušic se je pojavilo okrog. Se bojim, da mi bo začel plesneti. V aparat za sušenje sadja in zelenjave ga ne morem dati, ker je zmlet in bi koščki leteli skozi sita.

Letos sem ga prvič sama nabrala, zato se še malo lovim. Če pa koga zanima, vam lahko povem, da je zelo velika razlika med tem in kupljenim. Sicer se čaj kar dolgo kuha in je bolj blede barve, okus pa neprimerljivo boljši.

Kako šipek sušite vi?

asket

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

1. okt 2009 12:43

Šipek mora najprej dobit slana (varianta je tudi, da ga daš v skrinjo čez noč), potem pa ga sušimo na takih velikih lesenih pladnjih, prav za ta namen uporabnih. Ognjič

Robyn  

član od: 21.11.2008

sporočila: 6

1. okt 2009 13:22

Pozdravljena! Mi smo več let zapored sami nabirali šipek. Neprimerljivo boljši. Če ti je postal moker je varijanta tudi časopisni papir, ki upija vlago. Robyn

asket  

član od: 29.6.2009

sporočila: 41

1. okt 2009 13:33

Sem pravkar ugotovila, da na forumu Nasveti poteka debata o šipku in ne vem, zakaj mi je iskalnik ni našel... Če bi jo odkrila, ne bi odpirala nove teme. No, kar je, je... Zanima me, zakaj mora šipek najprej dobiti slana? Nabrala sem ga v hribih pri gospe, ki ga nabira že celo življenje in mi tega ni niti omenila. Glede na to, da ga je nabrala tudi sama, predvidevam, da tudi ona ne ve. Torej - kako slana vpliva na šipek? Da se spet naučimo nekaj novega... A ga lahko dam v skrinjo še tudi zdaj, ko ga že drugi dan sušim? A ne bo potem še bolj moker, ko ga bom vzela ven? asket Sporočilo je spremenil(a) asket dne 01.okt 2009 19:50

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

1. okt 2009 13:49

Kolikor sem jaz seznanjena se šipek za čaj nabira sedaj, ko je še trd (tako piše na večini internetnih strani in v knjigi, ki jo imam, pa tudi vidim, da ga ljudje nabirajo ravno te dneve). Slana naj bi bila potrebna za šipek iz katerega izdelujemo marmelado, saj ga zmehča. magnolija

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

1. okt 2009 13:58

Jaz o tem kaj drugega ne vem, bo rimljanka kaj dodala. Ognjič

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

1. okt 2009 15:15

magnolija je napisal/a:
Kolikor sem jaz seznanjena se šipek za čaj nabira sedaj, ko je še trd (tako piše na večini internetnih strani in v knjigi, ki jo imam, pa tudi vidim, da ga ljudje nabirajo ravno te dneve).Slana naj bi bila potrebna za šipek iz katerega izdelujemo marmelado, saj ga zmehča. magnolija

Jaz tudi tako počnem. To, da ga mora dobiti slana, sem prvič slišala ravno na teh straneh.

Atina

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

1. okt 2009 22:34

Slana koristi šipku za marmelado, za čaj po moje ne. Drugače ga seveda lahko sušiš v sušilniku, pač daj najprej gazo, potem pa nanjo šipek......

rimljanka - zasebno mnenje

asket  

član od: 29.6.2009

sporočila: 41

2. okt 2009 9:17

rimljanka, na gazo se še spomnila nisem. hvala za idejo! bom še kak dan počakala, ampak se mi zdi, da bo to mogoče boljša varianta, ker se bo glede na temperature drugače zelo dolgo sušilo. lp asket

swarovski  

član od: 26.10.2006

sporočila: 290

2. okt 2009 11:17

Mismo ga vedno sušili celega, seveda na pači, da se je čim prej posušil. Nato smo ga zmleli. swarovski

branka171

sporočila: 218

3. okt 2009 17:58

swarovski je napisal/a:
Mismo ga vedno sušili celega, seveda na pači, da se je čim prej posušil. Nato smo ga zmleli. swarovski
Mi tudi--prvi dan kar v priprti pečici zdrobim ga pa v nizkem pekaču in z valjarjem branka171

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti