Moda iz leta 1950

neznan uporabnik

11. sep 2009 13:18

Frina, sem dobila takrat enkrat paket iz Amerike (razcufan, ker so ga morali prekontrolirati na carini) in moj prvi babydoll. Sem bila tako navdušena, da sem hotela v tisti opravi kar mal na špancir Tako da, če nihče, potem sem jaz imela v 50 - 60tih tisto nafrfuljeno zadevo. se pa strinjam, da je kakšna hot pižama bolj praktična, nikol ne veš, kako se partiji razvijejo... japaja

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

11. sep 2009 14:12

 Hehe punce, hvala. Nekako mi je potegnilo: Srajčni nekoliko podaljšani zgornji del, spodaj nič , pa copatki s cofeki in pentlja v laseh. Ja to bi šlo. Upam da zabava ne bo preveč divja, hihi.

A sem prav kapirala? Pa mustrica bolj male rožice na flaneli ali pa pikice?

Kyara

neznan uporabnik

11. sep 2009 14:35

Čak čak, čak ti mal! Pa menda ja ne misliš kombinirat flanele s cofki in pentljo? Sorry.. Edino če si taka faca, da boš hoh šokirala? drugač pa ja, silhueta mi deluje okej. japaja

kozamurnik

sporočila: 2311

11. sep 2009 18:50

Pikasta spalna srajca obvezno! Za smeh pa si pa jaz dala tudi navijalke v lase(takrat so jih imele!!!),zelenkasto kremo proti gubam na obraz in copate v istem vzorcu kot srajca. kozamurnik

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

11. sep 2009 20:04

KYara. spalne srajce nikoli nimajo srajčnega kroja, ampak polože ovratni, tak zookrožen. Je tudi lažje sešit.

Če gre s tabo tvoj partner, naj ima belo srajco brez ovratnika, z gumbi spredaj. okrogline ob straneh. Pa kapo s cofom. Bojda je dotična srajca imela nekje eno luknjo , ampak to je bil starejši model.

So bile pa okrog tega leta moške pižame: črtaste flanele, elastika v pasu, v pasu tudi trakec za zavezat, razporek pa je bil nekako prekrižan. Dva žepa spredaj, mali žepek na prsih . Položen obratnik na konico in gumbe. Edino za ta kroj imamo singerjeve kroje vseh številk.

Aja, ženska srajca ima lahko tudi napleček in pod njim nabrano, da se pridobi širina. Problem pa je, ker flanela štrli. Čudno, da smo preživeli ob taki posteljni erotični opravi.

F r i n a

adalbert  

član od: 2.2.2008

sporočila: 285

11. sep 2009 20:58

Pižame so bile flanelaste z majhnim ovratničkom, par gumbi ki so segali malo nad prsmi.Tu je bil sprednji del rezan (ne pod prsmi ).Kroj je bil raven vrečast.Na rokavih so bili ozki manšeti in gumbek, rokav je bil precej nabran. Bile so dolge potiskane z drobnimi vzorčki pikicami ali rožicami.Tako spalno srajco je imela mama ,otroci smo imeli srajčke brez rokav ki smo jih nosili tudi pod oblekcami.Po zimi smo dali spodaj majico, mislim da je bila flanelasta.Moške je lepo opisala japaja. To je bilo v delavskih družinah, imeli smo šiviljo, ki je po navadi enkrat ali dvakrat letno prišla na dom šivat.Kaj je bilo v meščanskih družinah ne vem. Spominjam se ker sem rojena leta petdeset.L.P. adalbert

larisa1  

član od: 16.12.2003

sporočila: 167

12. sep 2009 19:50

Za ta leta so značilne jutranje halje ("'šlafroki") iz potiskane flanele živobarvnih vzorcev ali iz svetlečega atlasa. Do pasu so bili krojeni strogo po telesu, od pasu naprej pa v krilo na preklop rezano v 6 polic dolgo do tal. Zavezovalo se je s pasom, katerega vsaka polovica je bila prešita na eno stran prereza krila spredaj , na eni strani je bila izdelana v pasnem delu krila gumbnica skozi katerega se je potegnil tisti del pasu, katerega preklop krila je bil spodaj in se je zadaj zavezal s z drugim delom pasa,ki je bil prišit na preklopu krila, ki je bil zgoraj. Takšna jutranja halja je imela obvezno šal ovratnik, ki je segal do pasu oz. do preklopa. Ovratnik je bil izdelan iz narobne strani blaga, rokavi so bili tričetrt in malo širši z zavihki, ki so bili prav tako iz narobne strani blaga, da je prišlo bolj do izraza. Po navadi je bil na halji prišit še žep, ki je imel zavihek prav tako iz narobne strani blaga. larisa1

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

13. sep 2009 4:49

larisa1 je napisal/a:
Za ta leta so značilne jutranje halje ("'šlafroki") iz potiskane flanele živobarvnih vzorcev ali iz svetlečega atlasa. Do pasu so bili krojeni strogo po telesu, od pasu naprej pa v krilo na preklop rezano v 6 polic dolgo do tal. Zavezovalo se je s pasom, katerega vsaka polovica je bila prešita na eno stran prereza krila spredaj , na eni strani je bila izdelana v pasnem delu krila gumbnica skozi katerega se je potegnil tisti del pasu, katerega preklop krila je bil spodaj in se je zadaj zavezal s z drugim delom pasa,ki je bil prišit na preklopu krila, ki je bil zgoraj. Takšna jutranja halja je imela obvezno šal ovratnik, ki je segal do pasu oz. do preklopa. Ovratnik je bil izdelan iz narobne strani blaga, rokavi so bili tričetrt in malo širši z zavihki, ki so bili prav tako iz narobne strani blaga, da je prišlo bolj do izraza. Po navadi je bil na halji prišit še žep, ki je imel zavihek prav tako iz narobne strani blaga. larisa1

Točno tako. Ne vem odkod vam te flanelaste ideje, sem iz tistih časov, spalne srajce in pižame so se vsaj V Ljubljani izdelovale v znani delavnici nasproti današnjega Konzorcija, za deco so pa poskrbele potujoče šivilje, ki so vsako leto nekaj dni robile prte, rezale rjuhe in šivale predpasnike in poletno nošo za bodoče veleumneže.

Spalne srajce so bile krasne, žal sem preobilna da bi tiste od moje matere lahko ponosila, vsekakor so pa

popolnoma primerne ne samo za na zabavo ampak poleti tudi za na ulico.

Imele so pa mame in none tudi lepe, izvezene jopice, ki so jih nadele čez spalne srajce. Najbrž so te še iz časov, ko so bile spalnice neogrevane.

Moški so se (vsaj v Ljubljani in Trstu) podobno odevali za noč.

Kakorkoli se boš za to žurko oblekla, poskusi slediti sama sebi. Če si koketa si seveda čisto takoj omisli baby doll opremo,  če si fatalka sploh ne potrebuješ nasveta, v nobenem primeru si pa za to priložnost ne šivaj kakšne flanelaste opreme. Pa masko in viklerje prepusti breznu preteklosti.

nola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti