Plačilo vstopnine za na plažo

miis  

član od: 24.3.2008

sporočila: 173

7. jul 2009 14:37

Problem Soče je v tem, da (kot marsikje drugje) ne delujejo ustrezne inšpekcije. Če nekdo onesnažuje, kampira na črno, dela na črno (vodniki raftov), ne plačuje davkov (agencije, ki delajo na črno) naj se to strogo sankcionira. Noro pa je, da se uvede nek nezakonit prispevek, ki velja le za nekatere "uporabnike" Soče, s katerim potem sanirajo škodo, ki jo povzročajo samo nekateri (pa niso to samo Čehi, marsikateri Slovenec za sabo pusti pravi svinjak). Res je tudi, da na večini vstopnih točk ni smetnjakov, civilizirani ljudje smeti pač odnesejo s sabo, nekateri pa pač ne in jih odvžejo na licu mesta. Če so vode javno dobro, naj bo uporaba brezplačna ZA VSE. V primeru plaže Kempinski pa bi zadevo elegantno rešili, če bi med priobalnim pasom in zemljiščem, ki pripada hotelu (na katerem so senčniki in ostala krama) zgradili ograjo in gostom dali zapestnico, ki bi jim omogočila prehod med morjem in zemljiščem (kot v savnah in bazenih). Dostop do morja bi bil prost, plačljivi del plaže pa bi lahko uporabljali le plačniki.

feferon  

član od: 27.8.2007

sporočila: 114

8. jul 2009 10:12

Vanilija je napisal/a:
Jaz bom pa rekla blagor tistim, ki znamo (tudi na slovenski obali) poiskat prijetno plažico, za katero ne pobirajo vstopnine, se namesto pod senčnik zavlečemo pod drevo, nas kamenčki, ki nas bodejo v tazadnjo, prav nič me motijo in smo do prihoda domov pač slani. Sem sicer zelo proti kasiranju vstopa na plažo, ampak dokler obstaja možnost izbire... Vanilija
Se strinjam. Še v časih, ko se je skoraj vsako plažo plačalo, sem vedno šla tja, kjer je bilo zastonj - npr. v luciji v marino ali v piran. Brisačo sem nesla s sabo, jo pogrnila na beton ali kamne, stuširala sem se doma. Mislim, da ni tako smiselno primerjati smučarskih vozovnic s cenami storitev na plaži, ker pri smučarski vozovnici plačamo predvsem uporabo žičnic, ki so pri smučanju veliko bolj nujne, kot je pri kopanju ležalnik, senčnik in brisača. Pa še če pogledamo drugače - hotel s petimi zvezdicami bi rad - ali pa kar mora - svojim gostom ponuditi tudi udobno kopanje na plaži. To pomeni, da na plaži ne sme biti gneča. Da se človek v miru vleže, ne da mu nekdo moli noge k glavi. Gneča pa predvsem pomeni tudi manj čistoče, sploh tiste na wc-ju. Gost iz hotela s petimi zvezdicami se ne bo vrnil, če bo na plaži ležal med pijanimi mladostniki in iskal kateri tuš dela, kateri wc ni zamašen, kje je še kaj toaletnega papirja... In kako boš lažje zagotovil mir na plaži, kot z visoko vstopnino... Jaz še vedno mislim, da je tudi na tej naši mali obali kar nekaj plažic, kjer se da zastonj skopat in ne razumem ljudi, ki se jim da it kljubovat varnostnikom, ker tako pač piše v zakonu... feferon

neznan uporabnik

8. jul 2009 14:17

Med pijanimi idioti in ne med pijanimi mladostniki, lepo prosim! Pa saj ni čudno, da nas ima mularija poln kufer, če ji nonstop pripisujemo vse najslabše stvari na tem svetu! Sori feferon, ne vzemi tega osebno. Nonstop poslušam takele štose. Jaz pa opažam stare bike, zariple v obraz že ob 11h dopoldne in ovenela dekleta, ki križemgledajoč oprezajo za mladci. Takisto že opoldne (ker itak ne vejo kolk je ura in se še kar cmarijo na tisti visokooktanski sopari..). Madonca, meni so otroc enkrat pred časom ogledalo direkt pred ksiht postavili, najprej sem bila jezna na njih, potem sem pa rekla tisto "mea culpa.....mea maxima culpa!" in sem bila ozdravljena kar se tiče obtožb, da "mladina pa to tako"! Sem se razjezila. Recimo, da mi nagaja. japaja

feferon  

član od: 27.8.2007

sporočila: 114

8. jul 2009 22:49

japaja, daj ti ne jemlji tega tako osebno. Dejstvo je, da je Portorož priljubljen kraj za mlade, kamp lucija ima celo poseben red, ki ga nima noben drug kamp. Ta mladina žura po lokalih, precej jih pa poseda na pomolih in pije razne mešanice iz plastenk. Drug dan jih najdeš na pomolu in prepoznaš po jogurtu, ki ga namažejo na razbolelo in močno opečeno kožo. Družbe mladih se odločijo za počitnice v Portorožu prav zaradi zabave in popivanja. Tudi z naše vasi vsako leto roma mladina dol. Tako pač je, nobeno posplošeno obtoževanje mladine. Še par let nazaj sem to doživljala v praksi, se pa še vedno štejem med mladino. Sicer se trudijo to spremeniti, med drugim tudi z zapiranjem lokalov ob 1.00 uri. Prej je bil Portorož mesto mladih, zdaj želijo, da postane mesto petičnih turistov. Zapri rolete, da te luna ne doseže... namreč nihče ti nič noče feferon

neznan uporabnik

8. jul 2009 23:22

Portorož je bil priljubljen že v mojih mladih časih, feferon. Smo spali v spalkah n plaži in nihče nas ni podil. Danes moja otroka hodita v Portorož (in širše) in se tudi zabavata, tako, da sem kar na tekočem. Tudi jaz hodim v Piran in Portorož tako na hitro, na en kafe. Včasih se sprehodim z naivnim izrazom pozno zvečer in moram reči, da se komaj obranim droge. me pač zanima, kako v resnici stvar poteka in ker sem bolj empiričen tip, moram določene stvari kar na svoji koži preizkusit. Kar me je zbodlo, me je to, da prevečkrat govorimo o pijani mladini. A če vprašaš njih, pravzaprav so jih to tudi čisto resno spraševali, so prvi alkohol že v rosnih letih večinoma poiskusili doma. Še celo več kot to, prvi alkohol so jim servirali lastni starši ("Boš pa ja nazdravil s šampanjcem, saj je silvestrovanje" in ppodobni štosi.) Ja, sem zasmetila temo o plačljivih plažah. Ali pa tudi ne, na koncu koncev so tisto domačinko odstranili s plaže v Portorožu, pa ni bila niti mladostnica, niti pijana!? Skoraj ničesar v življenju ne jemljem osebno, se pa rada oglasim, kadar se mi kaj ne zdi prav. japaja

feferon  

član od: 27.8.2007

sporočila: 114

9. jul 2009 9:16

japaja, moja omemba mladostnikov se je bolj nanašala na trud, da bi iz Portoroža pregnali mlade in poskusili narediti bolj luksuzno letovišče. Verjamem, da na tako količino mladih, kot se jih odpravi v Portorož, je odstotek tistih, ki pijani obležijo, majhen, ampak še vedno se jih najde in so kar opazni. Sploh ne vem, zakaj se zaletavaš zdaj v to mladino, ker vse kar sem hotela povedat je, da želijo spremeniti strukturo obiskovalcev Portoroža in ker so bili mladi do zdaj glavni obiskovalci, so te spremembe najbolj opazne. Zato tudi danes podijo tiste, ki spijo na plaži, takrat pa jih niso. Ne vem, če je še, ampak par let nazaj so tudi pomole iz tega razloga zaprli. Mislim, da z mojo omembo sploh nisem podala nobenega mnenja o njih, sploh pa ne o problemu ponujanja alkohola otrokom, niti nisem želela debatirati o problematiki alkoholiziranosti, le o plažah. Pač mladi SO tam, nekateri pa se trudijo, da jih NEBI BILO več, vsaj ne na tak način kot do zdaj, ker to ne paše v kontekst mondenega letovišča. Izpostavljam torej spremembo, ki se dogaja v portorožu, ne pa kogarkoli. Niti ne želim dati mennja, kaj si mislim o teh spremembah. Zdaj pa mislim, da sem dovolj jasno napisala tudi zate. feferon

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

9. jul 2009 9:26

japaja je napisal/a:
Kar me je zbodlo, me je to, da prevečkrat govorimo o pijani mladini. A če vprašaš njih, pravzaprav so jih to tudi čisto resno spraševali, so prvi alkohol že v rosnih letih večinoma poiskusili doma. Še celo več kot to, prvi alkohol so jim servirali lastni starši ("Boš pa ja nazdravil s šampanjcem, saj je silvestrovanje" in ppodobni štosi.) japaja

No, ne bi rekla, da je tule vir pijančevanja mladih. Ki ga je veliko, pa reci, kar hočeš. Šampanmjev ob praznovanjeu ali požirek pri kosilu............te res ne pripeljeta med pijance, oprosti. Kulture pitja manjka, to pa drži.

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

9. jul 2009 10:15

Okej, če je šla tema v drugo temo: Sama sem mnenja, da mladostniki poskusijo alkohol iz osnovnega firbca, kako ta stvar zgleda. In mladostnik, ki ga doma kolikor toliko upoštevajo in ki ima tudi občutek, da ga doma kolikor toliko upoštevajo (okej, vsi imajo občutek, da jih premalo upoštevajo, ampak vsak otrok ve, če se ga vsaj kdaj upošteva ali pa se ga sploh ne upošteva) - tak mladostnik bo tudi obstal pri poskušanju alkohola in bo s tem počakal do svojega odraslega življenja, kjer se bo pač odločil, kdaj in kako bo zadevo konzumiral. Po drugi strani pa imajo mladostniki, ki so že imeli to nesrečo, da so njihovi starši/skrbniki na eni točki odnehali z vzgojo (da se razumemo, "odnehati z vzgojo", to se dogaja tudi v nobl familijah, ni treba kakšne silne patologije vleči že iz prejšnjih generacij) večjo verjetnost, da bodo naredili več neumnosti in si škodovali. Če je bil mladostnik deležen opustitve konsistentne vzgoje, potem ima občutek, da se ga ne upošteva. In kaj narediš, da se te upošteva? Ja, dereš se (to znajo že majhni otroci, remeber). In če to ne zadošča, nadaljuješ z ekcesi. In pitje je tak enostavno dosegljiv ekces. Alko se enostavno dobi, pitja se ravno blazno ne sankcionira in s pitjem se pač dobiva privid odraslosti. S pitjem mladostniki imitirajo odrasle (ni nujno, da so to njihovi starši) in dobijo občutek, da so odrasli=močni=se jih upošteva. In ko se streznijo, jih starši spet ozmerjajo (ker je vsled opustitve vzgoje komunikacije na nizki ravni) in mladostnik komaj čaka vikend (med počitnicami niti to ni potrebno), ko se ga bo "spet nažgal" in bo spet dosegel privid odraslosti in upoštevanja. Alkohol je pač medij, s katerim neupoštevani mladostniki (in kasneje, v odrasli dobi, neupoštevani ljudje, ki postanejo alkoholiki) sporočajo svetu, da hočejo, da se jih sliši. Zato tudi akcije tipo "z glavo na zabavo, brez alkota" nimajo kakšnega silnega haska. Ne moreš vabiti ljudi na zabavo, kjer ni osnovega medija za sporočanje, tisti, ki pa ne potrebujejo takega medija (in podobnih), pa tudi na klasičnih partijih ne pijejo in se ne zadevajo. My point is, alkoholizma se ne odpravlja tako, da se govori, kako je alko škodljiv. Kot da tega "kao" kdo ne ve. Alkoholizem se preprečuje tako, da se z vzgojo ne rekrutira novih pivcev. Z vzgojo v tem smislu, da se mladostnika upošteva. Da se mu da kakšna naloga, ki jo mladostnik stalno izvaja (ker tako dobi občutek, da je pomemben). Da se pleme ob kosilu ob pogrnjeni mizi pogovarja (ne nadira drug drugega ali govori drug mimo drugega) in da se posluša mladostnike. In da se ne vrta v mladostnikve v smislu "kako je blo v šoli, s kom se družiš", temveč se pusti, da mladostnik sam pove, kaj ga muči. Ker mladostniki govorijo. Vprašanje je, če se jih sliši. Kozarec vina ob kosilu je pa sestavni del kosila odraslega človeka (kosilo razumem kot družabni dogodek, kjer se kvalitetno je in spije 1 dl vina in čisto nič več). Vendelina jr.

neznan uporabnik

9. jul 2009 10:34

Feferon, sem ti v prvem odgovoru omenila da "sori, feferon, ne leti nate", upam, da si tudi ti to razumela. Moti me, da se mladina velikokrat omenja kot moteči faktor. In da se ji kar na počez pripisujejo lastnosti in obnašanje, ki si ga res niso sami izmislili ampak so ga nekje pobrali. Ja, od vrstnikov, ki pa so te kvalitete tudi nekje morali dobiti. In še enkrat bom povedala, da je v vseh, VSEH anonimnih anketah povedano, da so velika velika večina mularije v rosnih letih prvi alkohol popila doma na željo staršev! Rimljanka, res tisti šampanjček ob praznovanju ni alkoholizem, lahko ti pa povem, da sem bila neštetokrat priča, ko so starši dobesedno silili svoje otroke, naj vendarle nazdravijo z alkoholom, četudi so se temu upirali. Navsezadnje sem tudi sama padla na tem izpitu in še danes se spomnim, da sem bila užaljena, ko sta oba moja otroka odklonila alkohol!!! Ker takrat se je meni zdelo, da je to ene vrste iniciacija, da zdaj, "ko sta pa dovolj velika", se pa spodobi, da začneta nazdravljati z alkoholom. In to je bil po mnogih letih tisti "špegu", ko sem dobila pod nos, naj se kar spomnim, kako je bilo takrat, in naj bom zdaj tiho, ko sta v eksperimentalnih pubertetniških letih nekajkrat prišla domov taka, da mojega preizkusa stanja na eni nogi nista obvladala. Morda res preveč govorim iz osebnih iskušenj. A to so primeri v praksi, ki so resnični. In popolnoma jasno mi je, da se je v slovensko folkloro prepovedano vtikat. Pa da ne bo pomote, alkohol pri nas ni prepovedan niti ni noben bavbav. Ob menstrualnih težavah ruknemo en brinjevček, poleti na morju travarico za razkužilo, ob mastnem mesu domač dober cviček, z ribami, sirom in ostalim pa primerna vina. V glavnem pa vodo iz pipe. Z Britto ali brez (odvisno, kdaj filtrov zmanjka). V Portorožu so začeli s selekcijo turistov že pred tremi leti. Počasi so ukinjali hotdoge in fastfoode in podobne zadeve. Vse tiste kramarske štose, ki jih pa mi v kakšnih eksotih tako radi opevamo.. Bom pa zdaj zadnjič ponovila to, da tista madam iz Portoroža ni bila ne mladostnica in ne pijana. Pa so jo pospremili ven. Ravno ta primer se mi zdi dovolj alarmanten in mi ne gre vštric s temi stereotipi o pijani mladini. Roko na srce, tudi jaz pijane mladine ne maram, pa starine ravno tako ne. Še to, pol pa neham: sem se od otrok ogromno naučila. Velikokrat sem s prstom pokazala na napake njihove generacije. In glede na to, da znata oba opazovati in tudi iz opazovanja potegniti kakšne zaključke, sem dobila povratno informacijo v pomnoženem stanju. In ker se znam postaviti v kožo drugega, mi je tudi jasno, da se v mulariji nabira jeza in da se zna zgoditi, da bodo storili dejanje, za katerega so že cvnaprej obtoženi in kaznovani z izobčevanjem, kajti tako ali tako so že vnaprej "kr neki" določeni za dežurne krivce. In si dajo včasih duška. japaja

neznan uporabnik

9. jul 2009 10:53

Preden sem jaz do konca napisala, je že Vendelina jr. priletela gor.. Se popolnoma strinjam z njo, edino tega ne vem, koga ona smatra kot mladostnika? Jaz govorim o otrocih, starih pod 10 let, ki jim doma ponujajo alkohol. Takrat se jim alkohol po okusu še upira, ker peče, smrdi, je kisel, ti vzame sapo, je grenak... Ja, malo kasneje ga pa res poskusijo iz "radovednosti", a vseeno je meni bolj apetitlih, če tega ne počno z žegnom njihovih vzgojiteljev. Saj s prepovedmi se res nikamor ne pride. So osebne izkušnje kar zelo potrebne, da si izoblikuješ kriterije. Zato je pa bistvenega pomena, da sebe ojačaš v vsakodnevnih skušnjavah. Če je vojna še tako huda, dobro oborožen (in povrh vsega še samozavesten borec, ki je bil seveda ob družinskih kosilih in tudi sicer v svojem primarnem okolju slišan(!)) človek bo zmagovalec v življenju. Sicer bo dežurni krivec, kolateralna škoda, kanonfuter.. japaja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti