Glicinija

buča  

član od: 29.7.2006

sporočila: 1561

tema odprta - 27. apr 2009 16:16 | ogledi: 8.624 | odgovori: 13

Lepo prosim, če morda kdo ve , kaliko mora biti glicinija stara, da zacveti? Naša ima štiri leta, pleza po žični ograji, vse poletje zelo raste, ko pa pride pomlad, pa nikjer nobenega cveta. Uh, to me zelo jezi.Znanka mi je rekla, da rastlina ne cveti, če je vzgojena iz semena. Ali to drži? buča

Milži  

član od: 8.6.2007

sporočila: 1427

27. apr 2009 16:45

Moja je stara tri leta ,lansko leto je imela en cvet .Letos sem jih naštela petnajst ,je pa kupljena v vrtnariji.Me pa jezi ,če primem nov poganjek se mi posuši .Mogoče kdo ve zakaj? Milži

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

27. apr 2009 16:49

Mi smo jo kupili predlani, je bila že kupljena nekje visoka 1,5m, zdej lepo pleza, cvetela pa še ni nikoli. Kupljena je bila v vrtnariji. Sem kar malo žalostna zaradi tega, ker ne vem če bo sploh kdaj cvetela. Jo imamo pa res na senčni strani, čeprav tudi tja posije sonce, samo bolj popoldne. Drugače pa ima zelo svetlo. Kot sem opazila drugje, vedno pridejo spomladi prvo cvetovi ven, pol šele listi. V Trstu je vse polno cvetoče Glicinije, a mislim, da pri nas niti letos ne bo nič z cvetenjem. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

27. apr 2009 18:04

Tukaj je opis glicinije:

http://www.okrasnivrt.com/rastline/vzpenjavke/glicinija

mi smo jo imeli, očitno japonsko, ker je cvetela šele po olistanju, drugje pa sem videla kitajsko, katera je bila v polnem cvetenju brez perja. Če si jo kupila, se pozanimaj, da ne boš razočarana, ker japonska nima veliko cvetja. Mi smo jo požagali, izkopali, pa še raste ven, kjer ostal kakšen del korenine.

Lijana

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

27. apr 2009 19:01

"Glicinija ( Wisteria ) ne cveti, če njenih krepkih listnatih poganjkov ne odrežemo in rastlinske energije ne preusmerimo v oblikovanje cvetnih popkov. Cvetenje je obilnejše, če glavne veje napeljujemo bolj vodoravno, kot navpično. Cvetni popki nastajajo na kratkih brstkih. Z obrezovanjem spodbudimo, na ogrodju ustaljene rastline, na nastanek prav teh..... V poznem poletju omejimo rast krepkih ali starih poganjkov, da spodbudimo več novih brstov za rast v neslednjem letu. Skrajšamo dolge poganjke na približno 15 cm in 4-6 listov. Odrežimo natančno za zadnjim brstom. Pozimi ponovno obrežimo poleti obrezane poganjke. Skrajšajmo jih na 8-10cm in na le 2-3 brste." ( Enciklopedija vrtnarjenja -angleško kraljevo hortikulturno združenje ) Baje je glicinija najbolj strupena rastlina naših vrtov. lp, vanjatajnsek

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

27. apr 2009 20:24

Rastline vzgojene iz semena ne cvetijo tako obilno oz. nekaterim sploh ne cvetijo. Glicinija za cvetenje poleg pravilnega obrezovanja potrebuje tudi veliiiiko sonca. magnolija

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

27. apr 2009 20:28

Ja sej to me je blo lih strah, da ne bo cvetela, ker ni na sončni legi. Prav žalostna sem. Ben če ne bo pa samo zelenje, kaj čem. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

27. apr 2009 20:31

Pri nas je menda že nekja desetletij in lepo cveti. Držite se vanjinih napotkov.

kar se pa strupenosti tiče: ni edina in je pač normalno, da so rastline strupene, to je njihova obramba pred tistimi, ki jih jedo. No, mi jih gledamo in očem niso strupene, pa povohamo jih tudi lahko. Najbrž ni kaj dosti bolj/manj strupena kot oleander, tisa, difenbahija, svilnica, zimzelen, narcisa, šmarnice............ Kaj vem, mi smo vedno živeli z rastlinami, iz plenic ven, moja nečakinja tudi, zdaj sestričnih sinček, pa nikoli ni bilo nobenega problema. So nas pač tako vzgojili, da smo vedeli, kaj in kako.

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

27. apr 2009 20:42

Mene tudi ni strah teh strupenih rastlin. Imam doma tudi Difenbahijo in to ne eno, štiri, pa pred hišo Hortenzijo in Glicinijo. V glavnem mi moji otroci ne jejo rož. No ta starejši ni imel te manije, zdej je itak že velik, ta malega pa še pazimo, pa tudi ne kaže nekega zanimanja za moje rože, bolj za avte, ko smo zunaj. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

buča  

član od: 29.7.2006

sporočila: 1561

28. apr 2009 19:25

Hvala za odgovore. No, upam, da nebo treba čakati na prvi cvet 10 let. Tole o obrezovanju pa nerazumem najbolj. Naša glicinija naredi čez poletje 3, 4 metre dolge poganjke. A morem te veje skrajšati na 10 do 15 cm? Ja, morda porabi vso energijo za veje. Letos sem ji že oprostila, ampak drugo leto bo šla pa pod sekiro, če nebo nič. buča

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

28. apr 2009 19:45

buča je napisal/a:
Naša glicinija naredi čez poletje 3, 4 metre dolge poganjke. A morem te veje skrajšati na 10 do 15 cm? Ja, morda porabi vso energijo za veje. Letos sem ji že oprostila, ampak drugo leto bo šla pa pod sekiro, če nebo nič. buča

No, tisti listi so zaslužni za energijo, buča, a ne? Oni s fotosintezo tvorijo zalogo za cvetenje.

Pojdi v knjižnico, poišči si ustrezno literaturo in preštudiraj. Ni vrag, da ne najdeš odgovora. pa v kaki dobri vrtnariji bi ti tudi znali svetovati. Sekira pa naj le počaka, no................... vsaka stvar potrebuje svoj čas.

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti