Mlekomat

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

10. sep 2011 11:41

Jaz vedno kupujem mleko na mlekomatu odkar nimamo več krave in ga vedno prekuham, normalno. Tudi domačega sem vedno kuhala...

jade

mizarka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 988

10. sep 2011 12:15

Toliko enega govorjenja. Mi smo imeli doma vedno pravilo -še od babice, da je meko izpod krave , ki je še rahlo toplo najboljše sveže, drugače pa ga je potrebno vedno prekuhati. Tudi sedaj ko ga kupim iz mlekomata( sicer redko) takoj prekuham, ohladim in dam v hladilnik.  Mislim, da je tisti , ki ga v tej vročini ne prekuha .

 

mizarka

mizarka(http://mizarka.moj-album.com/

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

10. sep 2011 12:33

strelka: vse podatke, ki jih iščeš, boš našla v zadnji številki  revije VIP . 

Mešanja z vodo niso ugotovili pri nobenem od testiranih mlekomatov.

Zveza potrošnikov priporoča tudi, naj vsak odjemalec počisti za seboj morebitno razlito/prelito mleko. Papirnate brisače so tam ravno za ta namen - in naj jih po uporabi vrže v koš, ne mimo koša.



Cila



Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 10. 2011 12:53

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 10. 2011 12:53

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

10. sep 2011 12:34

Ker veliko kisam mleko, seveda surovo, me zanima, ali se je možno okužiti tudi s skisanim mlekom?

Prosim za odgovor, če kdo ve?

 

rosie

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

10. sep 2011 13:10

Seveda, rosie!

zeta

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

10. sep 2011 13:35

zeta, hvala.

rosie

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

10. sep 2011 13:40

No, kar se mene tiče, kupujem mleko na mlekomatu v Litiji, včasih v Radečah (sta z različnih kmetij) in sem zadovoljna. Večino življenja smo imeli mleko direktno s kmetije, jasno, da smo ga vedno prekuhali, pobrali smetano in jo porabili posebej. Tako delamo tudi zdaj. Le kisam ga, seveda, nekuhanega. Moram reči, da je za moj okus in po mojem mnenju to mleko neprimerno boljše kot katerokoli iz trgovine, vključno z nehomogeniziranimi od tam. Zato, ker so na enem ali dveh mlekomatih (kjer ne kupujem), odkrili eno od neželenih bakterij, pač ne bom nehala kupovati tega mleka. Zaupam kmetoma, ki imata ta dva mlekomata, moram reči, da sta oba vedno, kadar pridem, čista, ravno včeraj je tik pred mano gospod pobral tepih in rekel: zjutraj, ko pripeljem mleko, še avtopralnica ne deluje.

Pri mlekomatu so vedno kozarčki, recepti za uporabo mleka, brisače, celo korito z rožami. Glede na temperaturo mleka v mlekomatu res ni bojazni, da bi se kaj neželenega zgodilo. Od tam naprej (kakšna je steklenica, v katero nalijem, kako ravnam z mlekom,....) je pa tako ali tako moja odgovornost.

 

rimljanka

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

10. sep 2011 21:22

Jaz ga od nedavnega kupujem na mlekomatu v Šenčurju. In ravno tisti dan, ko sem dala kisat mleko, je bilo v novicah, da so na treh koncih na GOrenjskem našli neke bakterije v mleku iz mlekomatov. Še kak teden ali dva kasneje ta test iz ZPS. Ravno dovolj, da mi pač ni za tvegat in delat kislega mleka. Sicer mleko prekuham, ampakza kislo mleko ne gre drugače, kot da ga narediš iz surovega mleka. Menda se pa da delat domač jogurt iz prekuhanega mleka iz mlekomata, stara mama ga dela precej poenostavljeno - v mleko doda jogurt iz trgovine in pusti in čez dan ali dva ima kao domač jogurt :) Sodelavka pa iz smetane naredi domač kajmak, prinesla za probat in je res dober.

rag_doll

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

11. sep 2011 14:31

Cila je napisal/a:

strelka: vse podatke, ki jih iščeš, boš našla v zadnji številki  revije VIP . 

Mešanja z vodo niso ugotovili pri nobenem od testiranih mlekomatov.

Zveza potrošnikov priporoča tudi, naj vsak odjemalec počisti za seboj morebitno razlito/prelito mleko. Papirnate brisače so tam ravno za ta namen - in naj jih po uporabi vrže v koš, ne mimo koša.


Cila

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 10. 2011 12:53

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 10. 2011 12:53

 

Jaz sem te rezultate že videla (kar je razvidno iz mojega komentarja o mlekomatu iz ljubljanskega Leclerca), za druge uporabnike mlekomatov in bralce tega foruma pa se mi zdi fer, da tisti, ki navaja, navaja točne informacije.

strelka

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

11. sep 2011 14:49

ragdoll,

kisati se da tudi prekuhano mleko, samo ga moraš cepiti s pravimi bakterijami. To pomeni: ko se ohladi na sobno temperaturo, zamešaš vanj takole približno 1 žlico na liter kislega mleka (lahko kupljenega, lahko pa domačega, če ga imaš) in čez par dni boš imela čisto pravo kislo mleko. Poskusi.

Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti