Mlekomat

neznan uporabnik

21. dec 2009 8:16

Jaz sem zrasla ob surovem mleku, ker kuhanega nisem marala. Do desetega leta sem ga spila cca 2 litra na dan, pa res nikoli nisem bila bolna. Do 15. leta sem imela enkrat angino, to pa je tudi vse. Sem pa nekje prebrala, da ljudje, ki slabo prebavljajo mleko (imajo laktozno intoleranco), pri uživanju surovega mleka nimajo težav. ajda66

5rusa  

član od: 19.10.2005

sporočila: 285

21. dec 2009 8:28

mleko prekuham, kolikor ga ne dam skisat, saj sva majhna porabnika, in ga dajeva le v kavo. prekuham ga zato, da se mi ne skisa, ker mam kavo raje s sladkim kot pa kislim mlekom 5rusa

silven  

član od: 26.8.2009

sporočila: 130

21. dec 2009 13:37

Meni mleko stoji v hladilniku tudi 8 dni, brez kuhanja. Velikokrat ga sicer dam v pečico,da dobim pregreto smetano in potem tudi stoji v hladilku. Včasih ga tudi zavrem - ravno zaradi smetane.Nihče v družini ( vključno z zelo majhnimi otroci - sin je kot dojenček preživel s kravjim mlekom )ni bil zaradi tega nikoli bolan. Ob vsem tem dogajanju nimam sedaj nobenega strahu. silven

Rmeli  

član od: 5.2.2004

sporočila: 344

22. dec 2009 15:36

Hvala Zaja, še nisem probala, zdaj mi samo povej,kje ta lekarna je, ker sva iz istega konca. Ko probam, ti sporočim. Lep dan vsem,Rmeli Rmeli

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

22. dec 2009 16:47

silven je napisal/a:
Velikokrat ga sicer dam v pečico,da dobim pregreto smetano silven

Poveš kaj več o tem?

Atina

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

22. dec 2009 20:24

Lahko jaz? Najbolje v glinasto, gre pa tudi v vsako drugo posodo, ki jo lahko imaš v pečici, naliješ melko, počakaš nekaj ur, da se smetana lepo dvigne, lahko na hladnem čez noč, postaviš v pečico na 180 stopinj (lahko tudi do 200, odvisno od pečice) in  pustiš, da se smetana obarva rjavkasto. Pustiš, da se ohladi, okoli roba odrežeš smetano in jo malo potopiš ter spet pustiš. Lahko še, če je na mrzlem, ponoviš vajo s potapljanejm smetane. Ko jo pobereš z mleka, lahko v mleko daš malo kislega mleka, skisaš in narediš skuto. Ima super okus, ker je mleko pregreto (tako rečemo mi) in vsaj nekaj sladkorja karamelizira in je mleko posebnega okusa. No, meni je všeč tudi kar tako, hladno, za pitje. Pa vroče tudi.

S tako smetano narejeni štruklji ali potica (povotica, bi rekla ti, a ne?).....in s skuto zraven, seveda.... V naših koncih je to običajna reč.

rimljanka - zasebno mnenje

zaja  

član od: 7.12.2009

sporočila: 207

22. dec 2009 21:56

Rmeli se opravičujem ,na koncu teksta ni pike. Sirilo lahko kupiš v vsaki lekarni. Zaja zaja

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

22. dec 2009 22:28

In sploh ne potrebuješ sirila, navadna limona čisto enako dobro siri. Kakšne dve se uporabijo na 5 l mleka terakota

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

22. dec 2009 23:39

rimljanka je napisal/a:

 

S tako smetano narejeni štruklji ali potica (povotica, bi rekla ti, a ne?).....in s skuto zraven, seveda.... V naših koncih je to običajna reč.

rimljanka - zasebno mnenje

Povitica, ja (oz. pri nas prosta poftica - naglas na i), saj zato me zanima. Sicer moja stara mama je kar 'škrlupec', torej navadno smetano z mleka porabila za to, nič pregreto.

Atina

5rusa  

član od: 19.10.2005

sporočila: 285

23. dec 2009 0:16

silven je napisal/a:
Meni mleko stoji v hladilniku tudi 8 dni, brez kuhanja. silven
več ljudi več ve, bom poskusila, do zdaj se nisem upala, ker je pri nas veljalo, da se neprevreto mleko mleko rado skisa. sem pa vesela tudi recepta za prevreto smetano, sem danes dobila nekaj mleak, ki še čaka v hladilniku, pa ga grem takoj dat v posodo, ki bo jutri romala v pečico 5rusa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti