Nasvet glede psa

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

10. apr 2009 19:48

S tem, kar je wran napisal, se tudi jaz strinjam. Drugače je pa, če psi lajajo 24 ur na dan in niti spat ne moreš v svoji hiši.

Poleg tega so psi družne živali. Najsrečnejši so, če delijo svoj  življenjski prostor z lastniki, ne pa da kraljujejo na dvorišču in si najdejo zabavo s tem, da lajajo na mimoidoče in se po možnosti podijo za njimi.

Kaj smejo in česa ne smejo jih je pa pse tako lahko naučiti, da je kaj! Le malo dobre volje in nekaj konsistence je treba imeti. Enako kot pri otrocih....

Vanja

ursulinka  

član od: 12.6.2008

sporočila: 92

10. apr 2009 20:37

sama imam na tem mestu vprašanje v zvezi z učenjem psov. imam mopsa, psička, imam ga seveda v stanovanju, kjer mi veselo lula. doma smo že popolnoma obupali. res je, da je sedaj star že osem let in se verjetno ne da več veliko narediti, bi bila pa vseeno vesela kakšnega nasveta. naj povem, da smo ga dobili, ko je bil zelo majhen in ga seveda poskušali privaditi temu da lula zunaj. no očitno neuspešno. največji problem pri vsem je, da lula pravzaprav ponavadi ko pride iz sprehoda, zaradi svoje trme, ker je užaljen ali kaj podobnega. rečeno mi je bilo tudi, da to psi pač počno, ker si označujejo prostor, se mi pa zdi res težko verjetno, da bi vsi psi lulali po stanovanjih. ja vem, imam razvajenega psa... vem tudi, da sem za to najverjetneje kriva sama, vendar smo se vsi skupaj res trudili, še zdaj se, ga imamo radi se trudimo preživljati čas z njim, da ni sam in podobno, vendar vedno znova isto...ko je bil še mladiček smo ga na lulanje navajali po navodilih prodajalca, ker nismo imeli izkušenj s tem. zelo vam bom hvaležna za kakeršen koli nasvet ali izkušnjo, mogoče mi pride prav, če ne zdaj pa kdaj kasneje. lep pozdrav ursulinka

andreychika  

član od: 18.12.2006

sporočila: 40

10. apr 2009 20:47

Kakšno pa je bilo to navajanje na lulanje zunaj po navodilih prodajalca? Kužka se najlaže navadi na lulanje zunaj tako, da se ga vedno ful pohvali. Torej vesel priiiiiiden in pa priboljšek vsakič, ko se polula zunaj. Zdaj, ko se začenja lepo vreme, žrtvuj en teden, pa poskusita čimveč časa preživeti zunaj. Enkrat se bo že moral polulat. :) Takrat ga ful pohvališ, nagradiš in se poigraš z njim. Sicer je to lažje pri mladem psu, ki ne zdrži dolgo brez lulanja, kot pa pri odraslem, ki brez težav zdrži tudi 8-10 ur. Za mladiče načeloma velja, da jih pelješ ven po vsakem obroku, spanju in igranju. Moja psička je bila sobno čista v kakšnem tednu, kak mesec ji je tu in tam še ušlo, če res nisva bila pozorna na znake. Drugače pa zdaj itak lula na povelje, kar je predvsem koristno, ko zunaj lije kot iz škafa. ;) andreychika

ursulinka  

član od: 12.6.2008

sporočila: 92

10. apr 2009 21:05

verjetno se nisem jasno izrazila, saj pes lula zunaj, veliko :) ampak vseeno bo lulal tudi doma. s tem da lula ko pride iz sprehoda, sem hotela povedati, da razlog ni v tem, da ga ne peljemo ven kadar je treba. in tudi ta moj pes je sposoben zdržati osem ur ali več, zato me še toliko bolj ujezi, ko je lužica doma eno uro po sprehodu. preprosto gre za to, da je užaljen in se polula. pa naj se sliši to še tako čudno, ampak, če imamo kosilo in seveda on ne dobi nič, se bo polulal. navajanje po navodilih pa je zgledalo nekako tako, da naj nastavimo po stanovanju časopisni papir in ga, psa namreč, ko opazimo da bo lulal preprosto postavimo na ta papir. pes je bil star takrat 2 meseca in je bil res majhen, tudi lulal ni veliko, zato s tem ni bilo problemov. seveda smo ga tudi takrat vozili ven in ga hvalili ko je lulal zunaj. pa se ga očitno ni prijeli, bolj se ga je to, da se lahko lula po stanovanju. zdaj sier ve da tega ne sme, saj se "potuhne" vsakič ko to naredi, vendar, kot sem že omenila, dela očitno to iz jeze... ker imam pse in na splošno živali zelo rada, bom hvaležna za nasvete, da ne bom ponavljala svojih napak tudi v bodoče. ursulinka

Zdenkica  

član od: 12.6.2004

sporočila: 251

10. apr 2009 21:36

ursulinka je napisal/a:
verjetno se nisem jasno izrazila, saj pes lula zunaj, veliko :) ampak vseeno bo lulal tudi doma. s tem da lula ko pride iz sprehoda, sem hotela povedati, da razlog ni v tem, da ga ne peljemo ven kadar je treba. in tudi ta moj pes je sposoben zdržati osem ur ali več, zato me še toliko bolj ujezi, ko je lužica doma eno uro po sprehodu. preprosto gre za to, da je užaljen in se polula. pa naj se sliši to še tako čudno, ampak, če imamo kosilo in seveda on ne dobi nič, se bo polulal. navajanje po navodilih pa je zgledalo nekako tako, da naj nastavimo po stanovanju časopisni papir in ga, psa namreč, ko opazimo da bo lulal preprosto postavimo na ta papir. pes je bil star takrat 2 meseca in je bil res majhen, tudi lulal ni veliko, zato s tem ni bilo problemov. seveda smo ga tudi takrat vozili ven in ga hvalili ko je lulal zunaj. pa se ga očitno ni prijeli, bolj se ga je to, da se lahko lula po stanovanju. zdaj sier ve da tega ne sme, saj se "potuhne" vsakič ko to naredi, vendar, kot sem že omenila, dela očitno to iz jeze... ker imam pse in na splošno živali zelo rada, bom hvaležna za nasvete, da ne bom ponavljala svojih napak tudi v bodoče. ursulinka
Mislim, da je tisti papir v njegovi mladosti naredil svoje. Predvidevam, da lula vedno na istih mestih. Če se da, ga prostorsko omeji, zapri vsa vrata po sobah in ga pusti le v enem prostoru. Če se bo polulal, tisto mesto pošpricaj s kisom. Probaj ga na vsako uro ali dve peljati ven in počakaj, da se polula. Sicer dvomim, da se bo odrasel kuža tega odvadil, ampak poskusiti ni greh. Zdenka

Zdenkica  

član od: 12.6.2004

sporočila: 251

10. apr 2009 21:40

Tanjikaa82, a si pomislila, da človeška zloba ne pozna meja? Kaj pa, če bo soseda tvoji psički podturila strup, samo, da se je reši???? Sliši se res neverjetno, ampak tudi to se, na žalost dogaja. Kot so napisale že vse pred mano, preostane le ograja ali pa nabavi električnega pastirja, kar je malo huda. Da bi se pa kuža branil vstopa v hišo in odrekel bližine svojega gospodarja, se pa zelooooo čudno sliši. Zdenka

andreychika  

član od: 18.12.2006

sporočila: 40

11. apr 2009 1:24

@Ursulinka Aja. :) Jaz sem mislila, da sploh ne lula zunaj. :D Ja, lulanje iz užaljenosti pa je nekaj drugega. Sem slišala, da več psov to počne. Od prijateljice pes se je polulal vsakič, ko je moral ostati sam doma. In polulal se je tak, da so fino stopili v lužico, ko so vstopili v stanovanje. :) Sicer nisem neki strokovnjak, ampak sklepam, da kuža lula, da dobi pozornost. Takrat ga vsi začnete kregati, nekdo ga dvigne, drugi leti po krpo za tla, ipd. V glavnem, začne mu dogajat. Jaz bi ga poskušala čimbolj ignorirat. Vi se najejte v miru, kot da se ni nič zgodilo. Po kosilu naj ga nekdo odpelje ven, med tem časom pa kdo drug pospravi za njim. V glavnem, obnašajte se, kot da se ni nič zgodilo. Morda bo zaleglo. ;) andreychika

kozamurnik

sporočila: 2311

11. apr 2009 5:39

Psi so res enkratni, mi imamo dva, pesjak bo zdaj za kure, ker nista nikoli v njem...ko gremo kam, gresta z nami ali pa počakata doma,lepo na divanu!Ko gremo na dopust, pa skrbi zanje sestra. Nimamo nobene ograje,le živo mejo, ampak ne gresta nikoli na cesto, sta tako navajena. Je pa zanimivo, da eno sosedo pozdravljata in skačeta od veselja,ko pride na obisk,na drugo pa lajata,da je kaj,pa verjamem, da jima ni naredila nič. Torej, ogradi, pa bo soseda imela mir,ti pa tudi.In veliko zelenja posadi okoli, da ne bo kot v zaporu! kozamurnik

ursula-ce  

član od: 18.10.2008

sporočila: 542

11. apr 2009 5:57

Tudi jaz imam sosede, ki se jim je lepega dne "utrgalo". Bila sta vesela,da jih je moj kuža, ki je mimograde ****-tzu (torej res majhen)prišel pozdraviti, gospa je imela vedno priboljšek pripravljen zanj, potem pa se je vse končalo. Na vrtu imamo ograjo, vendar se mu je uspelo izmuzniti pod mrežo tako kot vsak dan. In nekega dne ga je sosed brcnil, da je zatulil in zbežal,sosed pa je začel vpiti, da ga bo zadavil, če še enkrat pride skozi ograjo. Bila sem tako šokirana, da sem ostala brez besed. Nadaljevalo se je še s sosedovo psičko, ki jih je prav tako prišla pozdraviti vsak dan. Tudi zanjo je zagrozil, da jo bo ubil z motiko. Nakar je sledilo to, da si je kompletno parcelo zagradil, zasadil z vsemi mogočimi drevesi, grmovjem. Vsi sosedje smo bili šokirani, ker nihče ni vedel, kaj se je sploh zgodilo. Tako stanje je že več kot leto dni, z nikomer ne govorita, skratka, nihče jih tudi ne vpraša nič. Sosedi, ki meji z njimi na drugi strani, sta z vročim oljem polila brajdo in dve mladi jablani, ki so jih posadili. Sedaj imam svojega psa na vrvici tudi kadar je na vrtu, da ne bi slučajno spet ušel pod mrežo.In verjemite, da sploh ne grem več rada na vrt, s psičkom grem raje drugam na sprehod, vrt pa sameva. Tako delajo tudi sosedje s svojo psičko.Vsi smo žalostni, ker ne razumemo, kaj se sploh dogaja. ursula-ce

ursulinka  

član od: 12.6.2008

sporočila: 92

11. apr 2009 10:17

zdenkica in andreychika hvala za nasvete. zaenkrat bom res poskusila z ignoriranjem, se mi zdi da bi lahko bilo še najbolj uspešno. me pa zanima, kako ste/se vi soočate s to težavo pri vaših mladičkih? se pravi, ko so še majhni, in ne kasneje ko je verjetno že prepozno... kar se tiče sosedov pa, tudi jaz se pridružujem, ograja bo verjetno edina rešitev. naš kuža ne gre s parcele, ker ko je zunaj ga privežemo na vrvico, ki jo pes prosto vleče za sabo, vendar ima zgleda občutek da je nekam privezan, in da ne sme od doma, in tudi ne gre :) sicer pa na srečo s sosedi nimamo težav, zaenkrat, je pa res, da v naši soseski hiše niti niso tako tesno skupaj. lep pozdrav ursulinka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti