Mravlje

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

12. apr 2003 17:29

faraonke ne bodo šle stran od hiše, ker edino v hiši lahko živijo. V najbolj skritem zakotnem kotičku ob napeljavi si naredijo gnezdo. Pod 10 st. C ne preživijo. Iz individualne hiše bi jih teoretično lahko odstranil tako, da bi šel na daljše počitnice sredi najhujše zime in hišo podhladil, da uničiš gnezdo. Neizvedljivo torej (kam bojo pa šle vse rože, če imamo slučajno že mi kam iti...) Potrebno je temeljito, večkratno in relativno drago špricanje. Najbolje, da pokličete strokovnjaka, ki bo vedel, kam špricat (ni treba po pultih, gre po vogalih sten, stropov, podbojih). Še največji problem je to v blokih, ko nekateri nočejo plačat itd. V naši večstanovanjski hiši nismo naredili nič, ko smo delali sami, nato pa je trikrat prišel stric s špricalno židano na hrbtu in so postale izumrla vrsta. Aja, še to - te mravlje ne trzajo na sladko, tako da na ta način jih ne premamiš. Sporočilo je spremenil(a) malan dne 12. apr 2003 17:29:52

leahladkyturk  

član od: 26.1.2003

sporočila: 20

13. apr 2003 19:57

Tudi pri nas jih imamo. Najbolj nore so na pasje in mačje piškote, umazano kuhinjsko desko, če je bila slučajno umazana (po rezanju mesa, šle so tudi na posušeno) in na umazano perilo. Verjeli ali ne našli smo jih tudi v avdio kasetah (ko smo stresli kaseto jih jre bila polna cela miza, zraven so bile tudi tiste malo večje z temno rjavimi zadki in bela jajčeca, ogabno!) in pod cevmi (od pip). Zavlečejo se v najbolj vlažne in tople dele, ponavadi ob cevi centralne kurjave... tako da jih je praktično nemogoče iztrebiti. Pri nas smo bili kljub dezinfekciji in pasteh ter ostalih strupih popolnima neuspešni. Nekako smo se nanje navadili, čeprav ni bilo lahko. Verjetno jih bomo imeli vedno, saj imamo v pritličju bloka trgovino z zelenjavo in sadjem, predvidevamo, da so verjetno prišle z zaboji zelenjave in sadja in se nato razširile po seli hiši. leahladkyturk

_tisa_  

član od: 20.1.2010

sporočila: 343

19. feb 2010 20:56

Pri nas je podobno, dotika se nas trgovina. Ker prej faraonk nikoli ni bilo, sumimo, da so prišle od soseda. Najprej so napadle kuhinjo, nato kopalnico in potem vse ostalo. Na sol niso reagirale. Zelene in bele pasti prav tako niso učinkovale. Nekaj časa smo jih zbirali na kapljici medu in potem ozpirali, kasneje smo ugotovili, da jim najbolj diši pršut. Redno lovljenje na slastni hrani ter izpiranje, iskanje gnezd in uničenje, za najtrdovratnejše pa pršenje z biokilom stran od površin, ki jih največ uporabljamo, jih je zreduciralo na minimum. Vsakih nekaj dni pride katera v izvidnico in se živa ne vrne. Nekako tako se pri nas bojujemo z njimi in s trenutnim stanjem, ki traja že od jeseni, smo kar zadovoljni. Pozdrav!

angie.orhideja  

član od: 14.7.2008

sporočila: 866

21. feb 2010 19:01

Živim v stolpnici in so faraonke naši redni obiskovalci. Ko sem jih prvič videla, me je zajela kar panika saj so bile povsod ampak res povsod, tudi v vrečke makaronov so se naselile. Bilo me je kar groza ampak sem že takrat uporabila peno Raid in jih uspešno pregnala. Sedaj se pojavljajo vsaj 1x na leto ampak se ne sekiram več, samo pošpricam pa jih ni več. Jaz prisegam na Raid. angie

tajči-ja  

član od: 25.10.2006

sporočila: 43

22. feb 2010 11:29

Živjo, tudi pri nas v bloku imamo faraonke in jih ne moremo pregnati, ker pač nismo enotni o tem, ali bi jih preganjali ali ne, ker eni vztrajno trdijo, da jih nimajo, kar pa jaz ne verjamem. No, kje sem jih jaz imela vse: v kopalnici pod čistimi brisačami, pri kopalniških vratih, ki so vzidana je bila ena majhna luknja, pa so se sprehajale ven pa not, v kapsulah - v tabletah, v parnem likalniku - tam, kjer nalivam vodo, v lesenem mlinčku za začimbe - imam ga za okras, za kuhinjskimi omaricmi je bila ena luknja, kjer je bila včasih električna napeljava, v kruhu, bog ne daj, da sem pustila kaj namizi itd. Skratka, vse povsod se zarijejo. Kako rešujem - v začetku sem panično, sedaj pa gledam, da ni drobtin na pultu in podobnih reči, vsake toliko čas pošpricams Faracidom ob radiatorskih ceveh, ki vodijo iz enega v drugo stanovanje, ob okenskih policah, po zračniku v kopalnici. Pa jih je dosti manj, sem pa tja se še kakšna pokaže. To je to. Še nekaj. Enkrat jih je odkril sin in v paniki, da bi jih čimveč uničil, je zagrabil deodorat in pošprical. In ne boste verjeli - vse so šle pa-pa. tajči-ja

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

25. feb 2010 23:58

tudi mi jih imamo v bloku. vsako leto nam pošpricajo in čez dva tedna so že nazaj. dokler vsi v bloku ne bodo tega naenkrat storili, nažalost ne bo uspeha, tako da se tudi jaz navajam na življenje z njimi. so po celem stanovanju, res pa da jih ni veliko. v kuhinji sem navajena da imam vse "diht" zaprto. edino enkrat se jim je uspelo prikrast v kruh in so bile čisto v vseh luknjah. ojoj. zanima pa me nekaj stvari o mravljah, če kdo ve: 1. med tednom sem v ljubljani, kjer študiram, za vikend pa doma. zanima me če jih lahko s prtljago prenesem v naš dom tako da bi se nato pri nas začele razmnoževat? 2. ali so to mravlje kakorkoli strupene? ali je kakšna panika če ponesreči tu in tam kakšno pojem? haha hvala za odgovore! papa bannanna_v_slo ;)

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

26. feb 2010 6:39

ad1: Verjetnost je majhna, morala bi odnesti matico, ki je oplojena. Skratka,  nekaj o tem: http://www.leks.si/sl/Mravlje/

ad1: ne, dober tek torej!

rimljanka

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

26. feb 2010 8:27

hvala! upam da mi ponoči v usta ne zleze kakšna, ostalim se bom probala upret ;) bannanna_v_slo ;)

mimoza5  

član od: 14.5.2007

sporočila: 74

26. feb 2010 9:45

Če jih hočeš sama pregnati pomaga samo biokil. poškropiš po vseh robovih in tam kjer hodijo. Sicer bi pa ti priporočala, da pokličeš zavod za deratizacijo in ti pridejo oni pošpricat, potem se jih definitivno znebiš. Mi smo jih tudi imeli. Nadloga, da je ni večje. V hladilnik so šle na štrudl, nobena hrana ni bila varna pred njimi. Po deratizaciji pa smo imeli mir. mimoza5

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

26. feb 2010 21:23

ne pomaga. ker očitno ne naredijo vsi v bloku tega naenrkat je brezveze. v hladilnik meni še niso prišle, ko pa bodo, bom pa znorela. bannanna_v_slo ;)

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti