Sadike jagod

petardica  

član od: 15.9.2008

sporočila: 728

27. feb 2009 19:26

A res so vam jagode plezale????Mi smo včasih imeli več kot 100 sadik zdaj pa malo zmanjkuje časa za toliko.Mesečne jagode rodijo celo leto,jaz sem imela pridelka tudi do 30 kg na leto.Kuhala sem marmelado kompote....sam za toliko je treba imet čas,pa namaklno ,pa malo tudi gnojila prav za jagode..... Zdaj smo pa mislili imeti te na opori(tudi mi smo jo naredili),jagode pa nič-sam en kupček,ampak kot sem že rekla naše so zelo okusne. petardica

nitta  

član od: 13.1.2008

sporočila: 384

27. feb 2009 20:09

Ne vem točno, se pa pri nas velikokrat dogovorimo s kako stranko in jih vzamemo (ko naročamo zase) nekaj več, tako da jih potem dobijo tudi oni. Je pa tako da mi sadimo jagode kot sem napisala poleti. Recimo te ta močne sadike, smo mi sadili konec julija in jih potem pobirali do božiča, pa potem zopet maja. Vendar to samo sadiko dosti izčrpa, lahko pa potem ko jih enkrat imate doma na vrtu, lepo sami vzgojite svoje sadike. Enostavno potaknete živico (tiste vitice ki štrlijo iz grmička in se nato same potikajo vse povprek) v lonček (ali kar zraven, samo če imate v lončku lahko potem presadite kamor vam srce poželi), pritrdite z žičko (mi smo kar žico upognili v obliki črke V in pritrdili v zemljo, važno je da je stik z zemlo-substratom in seveda vlaga) in ko se ukorenini pretrgate vez z matično rastlino. Tako boste sami doma vzgojili AA+ sadike :) nitta

veverica cak  

član od: 9.10.2004

sporočila: 299

3. mar 2009 11:18

nitta, najlepša hvala za izčrpen nasvet.

Btw: ali ste vi kje blizu LJ?

lp veverica cak

nitta  

član od: 13.1.2008

sporočila: 384

3. mar 2009 14:04

Žal nismo tako blizu LJ, iz posavja prihajam, je pa lahko to en lep izlet :) nitta

veverica cak  

član od: 9.10.2004

sporočila: 299

3. mar 2009 14:37

Škoda!

Glede izleta se pa absolutno strinjam, samo ne vem kako bi ga časovno stisnili. Morda pa le uspe, nikoli ne reci nikoli, kajne?

lp veverica cak

veverica cak  

član od: 9.10.2004

sporočila: 299

10. mar 2009 21:29

kupila, posadila in čakam na pridelek.

 

hvala vsem za nasvete

lp veverica cak

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

11. mar 2009 6:25

veverica-cak kakšne pa si kupila?'? anaeva

amerika  

član od: 6.1.2009

sporočila: 11

11. mar 2009 20:59

A mi lahko kdo pove kaj so to AA+ jagode ?Tudi jaz pridelujem jagode, pa so pričakovanja vsako leto večja od rezultatov.Prav zares - folja in namakalni- se nisem še lotila. kako pridelujete ve ? LP Erika amerika Sporočilo je spremenil(a) amerika dne 11. mar 2009 21:00:10

nitta  

član od: 13.1.2008

sporočila: 384

11. mar 2009 21:24

Morda tako še en manjši nasvet, jagode bodo dobro uspevale če bodo imele dovolj kvalitetne prsti, torej po domače povedano je fajn da se sadijo na grebene. Pri pridelku je tako, da manj ko bo na sadiki jagod, večje bodo le te. Folija in namakalni sistem je že dobro da je, sicer pa na vrtu tako ali tako lahko zalivamo ročno, seveda manjšo površino, folijo pa le dajte spodaj da jih bo grela, pa še umazane ne bodo ob kakem dežju (pa potem posledično več bolezni itd.) in tudi vlago vam bo držala folija, pa pleveli... Glede dognojevanja je moje mnenje tako in se tiče vseh rastlin tudi domačih okrasnih rastlin, balkonsko cvetje itd. Če smo dali zadovoljiv substrat (ne iz eurospina po 0,99, pa ne me sedaj kregat ampak v substratu je res velika finta)ali pa jeseni založno pognojili tla z ogr. gnojili, začnemo po določenem času (substrat za presajanje ali pa ko kupimo aprila balkonsko cvetje v lončkih, ta substrat ima tako sestavo, da bo preskrbel hranilno rastline dokler ne bodo zapustile vrtnarije, ko boste prinesli rastline domov, bo njihova prst takorekoč prazna) dognojevati. Problem je predvsem dušik, ki vemo da gre po domače v luft in v Savo (se izpira v tla). Jaz vse domače okrasne rastline dognojujem enostavno z NPK, tistim ki ima večji % dušika. Kupljene plantele in substrali...nimam dobrih izkušenj z njimi no, pa še dragi so. Tako da naredite na vrtu greben, nekje 20cm visok, pokrijete s folijo ki ima luknje ali pa jih sami naredite, nato notr posadite primerne sadike, če imate frigido sadike, to so tiste zmrznjene ko dobite šop korenin in 3 palče na drugem koncu, jih morate pravilno posaditi, za to potrebujete primerne kline, ker je bistveno da so korenine pravilno horizontalnev tla, če bo recimo spodnji del korenin zavihan na vzgor, bo rastlina težko preživela. Če kupite ukoreninjene sadike v lončku je delo lažje. Če jih boste sadili avgusta, bo verjetno potrebno jih malo hladiti-to enostavno na 30minut polivate z vodo. nitta

nitta  

član od: 13.1.2008

sporočila: 384

11. mar 2009 21:26

Še to, AA+ sadike, to so tiste ki imajo že zelo dobro razvit močan koreninski sistem in so na sploh zeeelo vitalne in močne. Recimo A sadike imajo pa manj korenin. Zato moramo A sadike porezati prve cvetove in vitice da se rastline okrepijo, AA+ sadike pa so že same po sebi tako močne da ni potrebno odstranjevanje. Upam da sem kolikor toliko razumljivo povedala. nitta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti