Kje kupiti zelišča?

malakuharca  

član od: 22.10.2002

sporočila: 11

tema odprta - 23. mar 2003 17:33 | ogledi: 14.405 | odgovori: 20

Obožujem Jamie Oliverja in njegove recepte. Ampak kaj ko uporablja toliko zelišč, ki jih je težko dobiti na trgu ali v trgovini(razen če gledam na napačnem mestu). Še posebaj iščem timijan, meto in bazilko, ampak ne posušenih ampak svežih. Ali slučajno kdo ve kje bi se jih dalo kupiti, ter kje prodajajo semena za vsa ta zelišča?

Najlepša hvala za vse odgovore

S. Žorž

micam  

član od: 21.5.2002

sporočila: 51

24. mar 2003 7:13

HOJLA! Sveža zelišča (oz prav rastline) običajno dobiš v vsaki vrtnariji oz tudi v Merkurju, Obiju, Baumaxu... problem pri teh zadnjih je, da običajno dobijo stvar iz Nemčije (ali kje drugje) gor so nemška imena in potem ne vejo kaj je kaj, ker oni to dobijo kot začimbe mix (pa si sam pomagaj), no ja saj bazilika je še vedno bazilika. Drugače dobiš lepe sadike tudi na tržnici, mogoče da je le malo prezgodaj še, se mi zdi, da sedaj bolj prihajajo v trgovine. Semena dobiš zraven, ali pa v semenarni, imajo pa kar vsa semena za začimbe. Aja mi je pa svetoval (iz semenarne fant, ki je svetoval pri nakupu njihovih semen v eni večji trgovini, ne vem kateri), da je mogoče bolje da kar kupim sadiko, ker njemu lani ni nič prišlo iz semen, pa da ne ve če je on kaj narobe delal ali je bilo kaj s semenom. No ja, malo čudno vse skupaj zgleda. Torej odpravi se v vrtnarijo, ali na tržnico pa bo. Lani sem na tržnici našla gospo, ki je imela tri različne bazilike, med drugim tudi rdečo, in se mi je zdelo tam kar največ izbire. LP TistA sveža zelišča, ki jih Jamie kupi v trgovini, pa jaz še nisem zasledila, upam da bodo njegove oddaje kaj pripomogle k večji ponudbi v naših trgovinah. Ali pa vsaj tak lep suh šopek, kakšne začimbe, kot je imel v nedeljo origano v šopku. Mica

neznan uporabnik

28. mar 2003 13:33

Sveža zelišča se dobijo na tržnici! Nekaj zelišč si lahko naberemo tudi sami. Na morju lahko naberemo rožmarin, lovor, žajbelj,origano,timijan...Vse to lahko sami posušimo in do nove sezone uporabljamo v svojih kuhinjah. Lana

Anze_Svajger_SCRM  

član od: 2.12.2001

sporočila: 151

29. mar 2003 19:05

Hm... Jst razmišljam, da bi letos, ko bo spet razstava v arboretumu Volčji Potok kupil eno večjo posodo, potem bi pa samo tam nakupil razno rastlinje (prejšnje leto sem kupil origano, baziliko...) pa da bi gojil znotraj na toplem. Ima kdo kakšne izkušnje s tem? Predvsem me zanima, kaj vse se da tako gojiti...

prekmurc  

član od: 16.3.2003

sporočila: 34

30. mar 2003 22:56

Mica (Lana)! Ta zadeva najbrž funkcionira v prestolnici. Mi, ki smo nekoliko bolj oddaljeni, smo res bogi. Zadev pač ne dobiš. Ukvarjam se z idejo, da si postavim vrt zelišč (tako ne bom odvisen od dobaviteljeveh). Edini problem je, da bo ta vrt oddaljen 18.2 km od mojega stanovanja. Ivo Bošnjaković

neznan uporabnik

31. mar 2003 8:53

V soboto sem na tržnici v Lj. videla, da že prodajajo sadike mnogih začimb. Tudi jaz mislim, da je bolje kupiti sadike in si iz njih napraviš začimbni vrt, na balkonu, v koritu v kuhinji ali na vrtu, pač odvisno od prostora. Tako lahko gojiš pravzaprav vse pomembne začimbe, le za rožmarin (če je posajen zunaj) nisem prepričana, da bi bolj na severu preživel. Blagor primorcem, ki ga tudi pozimi lahko nabirajo! Zato pa dragi moji gurmani, ko boste na morju vihrali z brisačami na plažo, ozrite se okoli sebe in naberite še kakšno rožco za svojo kuhinjo. Ker (šmrc) stanujem v bloku si bom letos umislila eno koritce in vanj posadila baziliko, majaron, meto, origano, timijan, drobnjak in še kaj. Kako se bo stvar obnesla bomo pa videli. Dragi prekmurc, raje si omisli svoj začimbni vrt malo bližje svoji kuhinji, ker za vsak perešček zelišča, ki bi ga rad vrgel v lonec, najbrž ne boš imel volje se vozit naokoli.lp Lana

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

31. mar 2003 10:32

Anze! Z dolgotrajnim gojenjem notri (na toplem, kot praviš), boš imel probleme, razen če imaš idealne pogoje (stil zimskega vrta). Zelišča so vseeno prilagojena na življenje zunaj, zato če le imaš možnost (vrt, terasa, balkon, večja okenska polica) izvedi to zunaj. Notri bo plesen, verjetno premalo svetlobe, pa še kakšen škodljivec nebodigatreba. Sicer raste vse. V isti pisker z ostalimi sicer ne dajaj mete in melise, ker sta agresivni razraščalki in ostalo zadušita. Bazilika, luštrek, koprc, peteršilj ipd. imajo morda raje bolj bogato zemljo in polsenčno lokacijo od tipičnih mediteranskih (timijan, origano, majaron, rožmarin, žajbelj). In v Volčji potok projdi prej, ne v času razstave, ko so gotovo višje cene (da o gneči ne govorimo) - cvetličarna/drevesnica je odprta do 17 ure.

prekmurc  

član od: 16.3.2003

sporočila: 34

1. apr 2003 0:36

Lana! Ideja o nekoliko bližji lokaciji zeliščnega vrta moji kuhinji je naravnost fenomenalna. Ampak (vedno je nekakšen "ampak"), doma imam muco, ki bi vse skupaj z veseljem razgnala. Zdaj je osnovna dilema, ali muco preselim na tisto 18.2 km lokacijo ali zelišča. Sicer sem glede teh bitij res ubog. Vseeno se raje peljem tako daleč. Zdaj pa sploh ko nas je minister Keber razsvetlil. Ni nevarnosti, da me možje (ali pa žene) postave zahaklajo. Sicer pa res, brez vica, kaj bi lahko sploh naredil v stanovanju. Moja Rokica v delčku sekunde skoči do višine 2 m. Seveda, da ostanem brez dišeče juhe ali slastne omake. Ivo Bošnjaković

kuhalnica  

član od: 14.1.2003

sporočila: 10

1. apr 2003 7:24

Ker sem tud jst strastna oboževalka Jamie-ja, sem dobila za rojstni dan 8 različnih zelišč v lončkih (bazilika, origano, timijan,limonina meta...). Kdaj jih lahko dam na balkon ? Kako so zelišča občutljiva na veter? Vem le to - več zemlje imjo večje zrastejo... kuhalnica

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

1. apr 2003 8:41

A kdo goji koriander? Oziroma ve, kje se dobi sadike... Za seme sem spraševala, pa so me gledali, kot da sem z lune . Saj zdaj sem kar zrnca namočila in čakam, če bo eksperiment uspel. LP Loni

Dorothea  

član od: 25.1.2002

sporočila: 142

1. apr 2003 9:25

Kuhalnica, jaz že imam zelišča na terasi (timijan, drobnjak, peteršilj,meta), za ostale sadik še nisem videla (ko jih bom, jih takoj kupim in postavim kar ven). Imam pa posajene v majhne lončke, te pa postavljene v korita in so na tleh terase v enem kotičku in uspevajo super. LP.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti