Domač črn kruh

ziiva  

član od: 23.1.2009

sporočila: 2

26. jan 2009 23:05

Rimljanka ! Lahko prosim poveš kje sta ta dva mlina v Savinjski ? Hvala in lep pozdrav ! ziiva

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

27. jan 2009 6:26

Seveda, ziiva.

Plaskanov mlin, Male Braslovče

Brinečev mlin, Rečica ob Savinji.

Običajno hodim v prvega, ki je samo mlin.

rimljanka - zasebno mnenje

megi  

član od: 9.10.2001

sporočila: 334

27. jan 2009 10:58

Odgovor za as 1 To kar si opisovala glede peke kruha ,vse dobro poznam,ker sem to sama počela. Spekla sem 10 hlebcev kruha iz 15 kg moke. Pekla sem v krušni peči. Naj večja umetnost pri peki kruha je ravno prav vroča peč , se pravi koliko drvi je treba vložiti v peč . To je stvar prakse . Vsaka peč zahteva svoje normative. Peč se zakuri takrat , ko zamesiš testo. Ko drva pogorijo se žerjavico razporedi po vsej površini, nato se peč pomede z omelom iz koruznega ličja in takrat naj bi imel ravno prav vzhajano testo. Hlebce iz peharjev prevališ na lesen lopar zarežeš in hlebce lepo zlagaš eden poleg drugega v peč. Peč zapreš z vratci in pečeš caa 1 uro. Sestavine za kruh pa niso bile nič drugačne, kot sem jih napisala v prvrm prispevkom. Ko se je kruh ohladil so ga zložili v omarico v klet. Bila je ena taka dolga omarica pripeta pod strop. Kruh smo imeli za cel teden. Ko je bil sveže pečen smo cel hlebec kar pojedli. Nas je bilo kar precej v družini. Pčenico, rž smo doma pridelali. Spomnim se žetve ob 5 zjutraj vstajanje v poletnih počitnicah , mlačve žita ( veliko prahu). Imeli smo tudi mlin. Tako, da stvari glede kruha so mi se presneto dobro znane. Kruh je bil zelo črn. Zelo sram me je bilo v šoli, ker sem marala jesti takšen kruh. To je bila miselnost takratne male deklice. martina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti