Lignji - v čem je "štos"

zima  

član od: 16.1.2004

sporočila: 574

1. feb 2004 18:30

V petek sem v Le Clercu kupovala lignje in so imeli dve vrsti - eno po znižani ceni in eno po normalni ceni. Ko sem vprašala po razliki, sem najprej dobila medel odgovor, češ, katere imate rajši. Potem sem prodajalko le še "gnjavila" in mi je povedala, da so tisti, ki so cenejši, trši, dražji pa mehkejši. Torej je res nekaj na tem, da jih je več vrst. Mehkejši so bili tudi nekoliko bolj rožnate barve od trših, ki so bili kar precej beli. Pa še nekaj mi je povedala, kar pa nisem čisto prepričana, da drži - lignje oz. vse "brezkrvne" ribe naj bi zamrznili večkrat, s tem pa naj bi postali tudi mehkejši pri pripravi. Sem jih pa kljub temu dala v zmrzovalnik, čeprav je rekla, da so že bili zamrznjeni. Bomo videli, če je res kaj na tem. ZIMA

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

2. feb 2004 13:25

Tako je- lignji naj bi bili ena redkih živali (in kar je še ostalega), ki se jo lahko večkrat zamrzne, kljub vmesnemu odmrzovanju , baje zato, ker nimajo krvi. SEm takšne od in spet za mrznjene tudi že pripravljala in jedla, pa so bili čisto o.k. Po mojih izkušnjah so manj "žvečilne" sorte tisti, ki imajo tanjšo steno, so tudi hitreje pripravljeni. Najpogosteje so bili trdi tisti, ki jih kupiš (menda od frigomara) že zmrznjene na paletki pod folijo - so bolj majhni in okroglasti in imajo ful debelo meso. Res živ čigumi!! Tudi za hobotnico velja, da naj bi se jo pred pripravo zamrznilo, ker s tem postane mehkejša. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

vesna.p  

član od: 21.12.2003

sporočila: 32

2. feb 2004 21:38

Tudi jaz imam izkušnje, da so vsi že pripravljeni-kupljeni zamrznjeni lignji gumjasti in jih vedno kupim v ribarnici. Je pa "ziher" kakšna finta v zmrzovanju, ki jo poznajo predvsem gostinci. Že večkrat sem jedla dobre lignje v gostilni in so bili čudoviti, ne verjamem, da uspejo kupovati vedno sveže. Res pa je, da tudi v ribarnici ne veš koliko so sveži. Jaz česnovo omako naredim res na brzino. Po pečenju ribe in podobno dam v isto olje nasekljan česen, samo da zadiši, zalijem z žlico vina, včasih dam še četrt goveje kocke (odvisno kaj pečem), sesekljan peteršilj in konec. Minutka! LP vesna.p

Tanči  

član od: 9.9.2003

sporočila: 54

3. feb 2004 18:20

Kar se tiče zamrzovanja lignjev zaradi tega, da so bolj mehki, je tako tudi meni razložila gospa, ki dela pri nas v ribarnici. Pa je to ena taka gospa, ki mislim, da me ne bi zafrknila, pa tudi lignjev pri njej (pa tudi drugih rib še nisem kupila zanič - mi jih raje ni prodala, če niso bile v redu), zato ji kar malo zaupam. Kar se pa tiče tržaške omake; naši dalmatinci, h katerim hodimo vsako leto na morje pravijo, da mora biti tržaška omaka surova. To pomeni, da se je ne praži, ampak se samo naseklja česen in petršilj in zalije z olivnim oljem. Tako omako lahko daš tudi v dobro zaprt kozarec in jo lahko uporabiš kdaj kasneje, ker zdrži kar nekaj časa v hladilniku. Mi jo imamo res radi takšno. Pa prijetno kuho! Lep pozdrav Tanči

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti