Zrezki vseh vrst

neznan uporabnik

tema odprta - 18. feb 2003 16:49 | ogledi: 6.459 | odgovori: 11

imam manjši problem, zadnje čase večkrat pečem, kuham, ... zrezke, pri mesarju dobim prelep kos mesa (svinjina, pljučna,...), zrezki pa so kljub dušenju pogosto trdi. kaj delam narobe? koliko časa se pravzaprav pečejo različni kosi mesa in kaj naredi zrezke zares mehke? Kakšen trik ali nasvet, če seveda obstaja, mi bo zelo dobrodošel.

hvala za pomoč

tina

tinna

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

19. feb 2003 15:12

Jaz se proti trdim zrezkom bolj ali manj uspešno borim na več načinov. Od Kotanya se dobi posebna sol za mehčanje mesa, - meso nasoliš in pustiš nekaj časa stati. Rezultat - kaj pa vem, morda sem pustila premalo časa, pa še nad kemijo nisem preveč navdušena, zrezki so bili bolj ali manj enako trdi. Če sumiš, da je meso bolj športno, naj ti ga mesar spusti skozi mlin (neka mašina s posebnimi rezili, ki ti meso fino naluknja in zmehča) - do sedaj najuspešnejša metoda, slabost - mlina po večini štacun nimajo. Dolgotrajno dušenje je zadnja varianta za katero pa nimam časa. Vsaj med tednom ne. Že nekaj časa je na seznamu želja ekonom ponenv za zrezke, ki sem jo nekoč že imela, pa je crknil ventil na pokrovu. Pečenka pa je najboljša v glinastem pekaču, s pokrovom, kjer se lepo duši v lastnem soku. Pogosto ga polomimo tudi, sploh če delamo zrezke sami, da meso napačno odrežemo (mora biti prečno na potek vlaken) in so potem vlaknasti. Evo toliko, če bo kaj v pomoč. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

19. feb 2003 15:56

Proti koncu (zelo pomembno-ne na začetku)! dušenja prilijemo malo vina ali nekaj kapljic kisa, pa se meso omehča. LP cervus

Ebonlass  

član od: 25.8.2002

sporočila: 242

19. feb 2003 22:16

Meni je nekako uspelo resiti zadevo tako, da zrezke najprej popecem na vroci mascobi, potem potenstam cebulo in nato dusim zrezke. Do sedaj so bili se zmerom mehki, je pa res, da imam dobrega mesarja, ki mi zmerej da dober kos mesa Marjeta Žniderčič

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

20. feb 2003 7:31

Tudi jaz zrezke najprej popečem na malo masla ali olivnega olja, dolijem malo vode in dalje dušim. Zrezek ponavadi na eni strani pomokam (zaradi omake) Včasih (če imam čas in voljo) jih vzamem iz ponve in pripravim omako z vinom,smetano, kisom.... in vrnem nazaj v ponev. Ne dodajam čebule, ampak šatraj, origano ipd...Moji zrezki so vedno mehki

5ra  

član od: 12.11.2002

sporočila: 9

20. feb 2003 10:19

Zrezki so res najbolj mehki,če jih pripraviš v ekonom loncu oz ponvi. Najprej jih posoliš,popopraš,po eni strani namažeš z gorčico in popečeš v ponvi. Dodaš čebulo in pokriješ z ekonom pokrovom. Kuhaš jih približno 10-15 min.,odvisno od mesa. Ko so mehki samo dokončaš omako po želji.( Predvsem to velja za goveje zrezke) Jaz brez ekonoma sploh ne znam več kuhat. Če pa imaš pljučno pa saj veš. Najbolje je, da jih daš za en dan v paco ( malo olja,sol poper,zelišča po želji, gorčica in malo balzamičnega kisa ). Zrezki morajo plavat v paci ali pa jih večkrat obrneš. Potem pa na zelo veliki vročini hitro popečeš. Dlje kot jih pečeš bolj bodo trdi. 5ra 5ra

ncvelb  

član od: 23.7.2002

sporočila: 9

20. feb 2003 10:24

Jaz pa menim, da je problem v tem, da je to meso od starejše živali in zato treba dušiti meso približno 1 uro pa pol. Drugače sem pa imela enkrat problem in sem zahtevala v mesnici vampe. dobila sem jih pa od stare krave in sem jih morala kuhati 4 ure. Vem pa, da ne delaš nič narobe le meso je krivo. Jaz vedno na začetku popečem meso na hitro po obeh straneh nato zmanjšam ogenj in počasi dušim. Drugače pa pripravljam zrezek dušene zelo enostavno, zlasti takrat, ko ni veliko časa. Jih nasolim, dam na srednje vroče olje in popečem, dodam pa še česen narezan. Ko so zrezki skoraj že pečeni jih namažem s senfom, na njih pa naribam sir. Med dušenjem zrezke malo polijem, da se sir razleze. Pa dober tek! Nataša

Janja  

član od: 10.10.2001

sporočila: 244

20. feb 2003 11:08

Jaz sem se naučila, da meso solim šele, ko je gotovo. Če ga solim prej, meso izgubi vse sokove in je potem suho in trdo. Večino zrezkov popečem precej na hitro in predvsem na močnem ognju (iz enakega razloga; da meso ne izgubi preveč sokov). Kar se pa tiče dušenja, pa mislim,da ni druge možnosti, kot da jih najprej fajn potolčeš ali kot je zgoraj omenjeno, naj ti jih mesar spusti skozi mlin, in jih potem dušiš do onemoglosti. In kot je napisala gospa Marjeta, mesar mora biti zaupanja vreden. Meni, kot mladi gospodinji, se je že zgodilo, da me je kak mesar, ki ga nisem poznala, premeril in ugotovil, da skoraj ne ločim piščanca od prašiča in mi prodal neprimeren kos mesa. Srečno! Janja Zorko

ALENKA_D  

član od: 2.12.2002

sporočila: 153

20. feb 2003 11:58

Največkrat uporabljam svinjino, katerih zrezke premažem z mešanico olja, kisa, soli, popra, začimb in česna. Pustim uro do uro in pol. Če jih poham, postrgam marinado, drugače jih pečem kar v tem. Zrezki so vedno mehki. Lep pozdrav! ALENKA DOLENC

TanjaG.  

član od: 6.7.2002

sporočila: 509

20. feb 2003 12:05

Janja, kaj pa veš, mogoče pa si zmedla marsikaterega mesarja Za pripravo zrezkov tudi jaz uporabljam enako tehniko kot Janja, torej soljenje šele potem, saj sol veže vodo in potem je meso kot da bi žvečil usnjene podplate, kar ni v redu. Lep pozdrav vsem! TanjaG.

Drejči  

član od: 28.11.2002

sporočila: 68

20. feb 2003 14:41

Zrezke , če jih delam v omaki, obvezno najprej pomokam, potem se lepo zapečejo in so zelo mehki. To me je naučila mami in vedno delam tako. Potem dodam vse ostalo, ko pa zrezke zalijem, ni potrebno nič več gostit omake saj meso odda svojo " župco "

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti