Moj vrt

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

28. mar 2009 19:12

Pred tremi leti me je skoraj zadela kam, ko so mi pojedle najlepše glave radiča. Neka gospa mi je svetovala, naj pri frizerju nafehtam čim več različnih las in te naj potem natlačim v najlonke, te pa naj tudi nebi imele vonja po mehčalcu. Najbolje je, da jih imate en dan na nogah, noge pa v škornjih, da dobi reč tisti pravi žmaht. To sem naredila in okrog njive navesila te napolnjene nogavice tako, da sem jih pričvrstila na količke, te pa zabila v zemljo. Do tega trenutka jim, srnam namreč, še nisem zamenjala tega žmahta, bom pa to naredila letos. Je pa krasno selovalo. Ničesar več se niso dotaknile. lp Vesna

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

28. mar 2009 19:41

Reca, tole je pa ena najbolj "odštekanih" idej za odganjanje srnic, kar sem jih kdaj slišalaPri nas so namreč tudi ljubiteljice radiča (verjetno so kaj v žlahti z "Nolinimi" srnami), predvsem rdečega, ohrovta se pa ne pritaknejo, kolerabe tudi ne - le rdečo peso so tašči oskubile jeseni.

Tast  zato vsako leto prekrije radič s črno mrežico proti toči, ki jo na vseh robovih obteži s kamni, pa srnice ne morejo do slastnih radičevih srčkov.

Bom pa predlagala še tvoj sistem z lasmi v nogavicah (bom dala kar možu nogavice na noge - za res "orto" vonjave).

Mojca

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

28. mar 2009 19:46

anaeva je napisal/a:
naš bršlajn imamo v špalirju in sicer za senco,in kot zaščito pred firbci požrle so vsega,je pa ob terasi,in so ga jedle z terase,jo še malo pognojile,.. me je pa kar malo pri srcu stiskalo,če bom kje ob koncu vrta našla kakšno zastrpljeno,saj hedera niti ni tako nedolžna,.. očitno so preživele,saj so mi pred dnevi požrle tudi veje,ki sem jih prinesla z obale. anaeva

Kar je strupeno za človeka, seveda ni nujno strupeno za neko drugo žival. Živali praviloma zelo dobro vedo, kaj pojesti in česa ne. Mehanizmi evolucije so za to poskrbeli, saj so pri človeku tudi, dokler je živel z naravo, večino tega smo izgubili na naši evolucijski poti.

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

28. mar 2009 22:25

mamaF, pri nas to super dela. Baje imajo srnice izostren voh in ker lasje dišijo po človeku, vonj pa veter raznaša, srnic ni blizu. Tako nekako so mi razložili. Nogavise pridanejo še malo zraven in uspeh je tu. Sem pa slišala, da tudi kislo zelje odganja te lepe živali. Zeljnato glavo (kislo) raztrančiraš in liste razporediš okrog njive. Baje jim to strašno smrdi. Tega se nisem lotila, ker to bi po mojem odganjalo tudi mene. lp Vesna

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

30. mar 2009 21:34

Loni je napisal/a:

rimljanka je napisal/a:

Seveda, vsaka malo večja trgovina, ki je založena s semeni, jo ima. program Semenarne Ljubljana.

http://www.semenarna.si/javne_datoteke/novice/slike/3

rimljanka - zasebno mnenje

Vsaka glih ne, tako kot tudi nimajo koriandra in limonske trave, se selim po Lj iz ene štacune v drugo, korinader in dolgo vigno sem nabavila v Bauhausu, limonsko travo pa baje imajo v Kalii na Rudniku, še to mi manjka z mojega spiska.

Loni Makaroni
@Loni: koriander, ki ga kupis kot zacimbo (male sive kroglice) brez problema vzkalijo, tako da ga ni treba iskat po raznih baubavih. Sicer sem se pa ravnokar prebila skozi komparativno fižolologijo in ugotovila, da je dolga vigna res isto kot metrski fizol (yard beans, asparagus beans), imam pa se polno nerazjasnjenih vprasanj, kot na primer: v cem je razlika med fizolom borlotti in pinto, kako se imenuje tisti temno sivi fizol, ki se jeseni pojavlja na trznici v v fazi voscene zrelosti, pa se bi se kaj naslo. lp, proxima

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

30. mar 2009 22:13

Limonsko travo je skoraj bolje kupiti kot sadiko.....ker potrebuje kar nekaj časa za rast, pa vročino, vlago,.......in, da ne pozabim, ni prezimno trdna.

Proxima, ne dvomim, da si tole že prebrala. Morda sta to torej dve sorti, morda ne. Oni sivi bi pa lahko bil sivček, ne? Sorta na sortni listi Semenarne Ljubljana je Semenarna22.

rimljanka - zasebno mnenje

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

31. mar 2009 8:46

Saj, morda sta dve, morda pa tudi ne (teh pikastih fizolov z najrazlicnejsimi imeni imajo sicer po italijanskih stacunah za mejo toliko, da se ti zblede). Po nase je borlotti cesnjevec, kajne? A ni zanimivo, nasa druzinska kuhinjska klasifikacija je poznala 6 razlicnih sort fizolov (suh, tetovec za pasulj, svez luscen, strocji rumen, strocji zelen in fizol v konzervi, zadnji z najnovejso podvrsto Etin prebranac...:)))), v resnici jih je pa milijon... lp, proxima

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

31. mar 2009 9:49

proxima je napisal/a:
[.... @Loni: koriander, ki ga kupis kot zacimbo (male sive kroglice) brez problema vzkalijo, tako da ga ni treba iskat po raznih baubavih.....
Preizkušeno ne vzkali vsak. Nekatere začimbe so verjetno sušene na vročini, ali pa so prestare. Kakorkoli že, pred selitvijo semena na vrt, preizkusi kaljivost na mokri servieti. lp Vlado

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

31. mar 2009 10:00

proxima je napisal/a:
A ni zanimivo, nasa druzinska kuhinjska klasifikacija je poznala 6 razlicnih sort fizolov (suh, tetovec za pasulj, svez luscen, strocji rumen, strocji zelen in fizol v konzervi, zadnji z najnovejso podvrsto Etin prebranac...:)))), v resnici jih je pa milijon...

 

Mi smo imeli stročji, svež luščen pikast, svež luščen brez pik, srbski. :) Aja, kasneje pa še rja, rdeč, črn in bel.

tulka

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

31. mar 2009 10:04

Vlado je napisal/a:
Preizkušeno ne vzkali vsak. Nekatere začimbe so verjetno sušene na vročini, ali pa so prestare. Kakorkoli že, pred selitvijo semena na vrt, preizkusi kaljivost na mokri servieti. lp Vlado
a, to je vsekakor pameten nasvet. lp, proxima

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti