Kuhanje juhe

mbarbe  

član od: 16.12.2002

sporočila: 186

tema odprta - 2. nov 2008 16:01 | ogledi: 6.946 | odgovori: 13

Mene pa zanima, kako so tiste juhe v gostilnah tako svetle. Ko jaz kuham govejo juho ni nikoli tako svetla. Kako kuhate juho vi?

Branka Barber

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

2. nov 2008 16:16

Juha je motna in potemni, če preveč vre. Sicer je moja tudi drugačne barve kot zunaj, v lokalih, a nas to nič ne moti, bolj pomemben mi je okus.

Malo je tudi odvisno od vrste mesa v juhi, ali dodajajo perutnino in še veliko takih malenkosti. ALi paso svetle tuid zato, ker dodajajo industrijske dodatke.

 

Mamamia

mamamia

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

2. nov 2008 16:52

Juha mora vreti zelo, zelo počasi. Potem jo odstaviš in pustiš stati vsaj pol ure, da se "usede" in s tem še dodatno zbistri. Nato jo počasi preliješ v drugo posodo toliko, kolikor jo trenutno rabiš in zakuhaš npr. rezance. Nekateri rezance skuhajo posebej v vodi in jih potem kuhane predevajo v juho. Tudi to malenkost pripomore k čistosti. Sicer pa mora biti, za čisto juho, v njej obvezno paradižnik, ki jo zbistri. Pa nikar v njo ne devaj prevelikih, prežaganih sklepnih kosti - te jo naredijo motno. lp, vanjatajnsek

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

2. nov 2008 18:38

Sklopotana juha je motna, zato jo je treba kuhati previdno.

Nekje sem prebrala, da se mora slovenska juha kuhati tako, da ena kuharca sprašuje drugo: " Misliš, da vre ? Ali sploh ne vre?"

Finte z gostilniškimi juhami ne poznam, razen tiste, ko ima juha okus po vegeti. To bi pa obvladala, ane ?

F r i n a

spelci  

član od: 1.4.2008

sporočila: 276

2. nov 2008 19:29

Večino trikov ste že omenile zgoraj... Torej: paradižnik za zbistritev, počasno vretje. Pomembno je tudi kakšen kos mesa damo v juho, deli vratu so bolj krvavi in zato je juha tudi bolj motna, najboljši pa so deli križa (kot kremenateljc) in bolj zadnji deli ( mi pravimo ubožna kost). Povprašajte mesarja, ki vam bo gotovo z veseljem povedal, kateri kosi so najboljši, je pa vse skupaj stvar okusa. Pomembne so tudi začimbe, npr. zelene (suhe) ne smemo dati v juho prezgodaj (jaz jo dodat kake 20 minut pred zaključkom kuhanja). Običajno dam v juho še 1cm kocko masla, če pa imam pa kakšen manjši kos stare kokoši ali kocko maščobe stare kokoši. Upam, da boste razbrale, ker sem malo zmedeno napisala. Ker pa nimam občutka za velikost... moj lonec za juho drži približno 7-8 litrov in v njem kuham samo govejo juho. špelči

as1  

član od: 5.4.2006

sporočila: 142

2. nov 2008 20:39

Triki gor ali pa dol. Tako kot je rekla Frina: Misliš, da vre..... Samo to nekaj velja. Tako se dela slovenska goveja juha. as1

katra55  

član od: 10.7.2007

sporočila: 198

2. nov 2008 21:35

as1 je napisal/a:
Triki gor ali pa dol. Tako kot je rekla Frina: Misliš, da vre..... Samo to nekaj velja. Tako se dela slovenska goveja juha. as1
Se strinjam. katra55

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

3. nov 2008 5:29

as1, tako ja, ne pa v ekonom loncu .  Hitro kuhana je res, ampak meni okus juhe iz ekonoma nekako ne gre.

Cila

elišeba  

član od: 3.3.2006

sporočila: 34

3. nov 2008 8:45

Jaz pa jo skuham kar v ekonom loncu in je prav lepo bistra. Pred tem sem jo vedno kuhala na klasičen način, počasi dve uri, ... Potem pa mi je prijateljica povedala svojo verzijo z ekonom loncem. Od takrat naprej pa vedno tako delam. In se zelo obnese, pa še ni treba gledati, kako vre in če sploh vre. V hladno vodo dam meso (tudi zmrznjenega) in jušno zelenjavo, začimbe, sol in lonec zaprem. Ko zavre, ugasnem in juha se sama kuha naprej. Navadno to naredim zvečer, naslednji dan pa jo precedim in zakuham rezance, žličniki ali ribano kašo. Juha je vedno bistra. elišeba

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

3. nov 2008 9:06

Pri nas ekonom lonca nimamo.

 

Kot otrok nisem marala juhe. Enostavno mi ni bila dobra.

 

Potem sem enkrat jedla tastovo juho - odlična:

http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=10969

 

Sedaj jo vedno kuham po tem receptu. In vsi (razen brata seveda) jo imajo zelo radi.

 

 

 

 

MM

Sporočilo je spremenil(a) morska medvedka dne 03. nov 2008 09:41:06

toppy  

član od: 10.12.2007

sporočila: 282

3. nov 2008 9:22

Jaz dodam pa v govejo juhco en košček jeterc.M.M. to je pa zeloooo gosta juhca.;))) toppy Sporočilo je spremenil(a) toppy dne 03. nov 2008 09:25:26

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti