Trema - kako jo premagati

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

tema odprta - 9. okt 2008 19:51 | ogledi: 24.238 | odgovori: 54

Če je takšna tema že bila odprta, se vnaprej opravičujem, nimam pluska, iskalnik foruma mi pa ne najde nič.

Zanima me, če poznate kakšne naravne načine, kako odpraviti tremo. Že od nekdaj me je strah javnega nastopanja, in kljub temu, da sem se nekaj časa zanalašč spravljala v situacije, kjer sem imela občinstvo (po sistemu "sooči se s svojim strahom"), se temeljito pripravljala na nastope in pila metin čaj, se stvar ni izboljšala. Kmalu bom spet v taki situaciji in že zdaj me stiska v prsih in mi razbija srce, ko samo pomislim nanjo.Vse skupaj je po mojem že rahlo patološko, ker je trema tako velika, da se mi začne vrteti in se mi šibijo kolena, glava pa postane prazna. Tablet ne bi jemala. Kaj storiti?

Hvala za odgovore, LP

RadaJem

_tmickena_  

član od: 20.6.2006

sporočila: 293

9. okt 2008 20:33

Hm zdej ne vem kako naj ti povem, ampak jz sm se vedno treme znebila sicer tud težko, ko je pa prišlo do tega trenutka, sem gledala na moje opazovalce, kakor da bi gledala glave zelja.. Mogoče se čudno sliši ampak pomaga, sicer ne vedno.. Pa ne vem ne sekirej se zard ostalih, ampak to kar boš predstavljala, boš ti, ne smeš se obremenjevt z ostalimi in je to to.. _tmickena_

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

9. okt 2008 21:31

Jaz pa sem jih gledala, kot da tam sedijo kokoši, ki tako nič ne vedo. Pa sem začela in vedno srečno končala.

Kyara

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

9. okt 2008 22:03

RadaJem, s tremo imam grozne težave. Mami mi je pred nastopi dala balderjanove kapljice na žličko sladkorja. Kaj pa vem... V žep dam vedno kaken predmet, ki mi veliko pomeni. Ali pa se spomnim na kakšno stresno situacijo, ki sem jo uspešno prestala, in si rečem "hujše kot to ne more biti". En akupunkturist mi je predlagal, naj tik pred javnim nastopom eno minuto pritiskam na bradavico na levi dojki - to pa moram priznati, da me je sprostilo, iz dveh razlogov: 1. ker se mi je zdelo neznansko smešno in 2. ker sem mu verjela (pred tem me je uspešno ozdravil grozljivih menstrualnih bolečin, ki so me mučile leta in leta in sem mu zato zelo zaupala). tulka

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

9. okt 2008 22:04

Je težko to premagati, priznam. oba nasveta sta dobra, poleg tega pa je pomebno kako tisto kar v javnem nastopu podajaš obvladaš. Če si v tem trdna je to dobro in je lahko trema manjša. Hudo je ,če o stvari,ki jo govoriš ne veš dovolj. tudi čim več nastopaj, to pomaga. Je pa še ena možnost- če je javni natop taka muka potem pač ne nastopaj. Saj niso vsi rojeni za to. Zagotovo si ti dobra v nečem kar drugi niso. Predvsem pa se s tem čim manj obremenjuj saj je življenje lahko zelo lepo tudi brez javnega nastopanja. Vse dobro ti želim. LP hedonist

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

9. okt 2008 22:23

Najbolje je, da obiščeš kakšen tečaj javnega nastopanja. Jaz sem večdnevnega in nekaj enodnevnih. Pa nisem imela takih problemov, vendar sem želela izboljšati svoj nastop. Šele, ko se vidiš na traku, veš kaj delaš narobe in kako lahko to popraviš. Če sedaj gledam te nastope, vidim, kakšna bistvena razlika je bila v začetku obiskovanja tečaja in potem na koncu. zvezdica55

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

9. okt 2008 22:26

Hvala vsem, bom preizkusila tisto z akupresuro, pa verjetno si bom tudi kapljice šla kupit. Hedonist, a veš, da bi se z veseljem izognila temu, ampak žal ne gre. Gre namreč za zagovor diplome. A si po bladrijanovih kapljicah kaj zadet? Ravno zato se bojim vseh teh zdravil (prijatelji me nagovarjajo, naj prej "enega ruknem", ali pa babici sunem en helex), ker nočem, da mi možgani še od tega zablokirajo, saj moram biti predvsem zbrana. Hvala za prijazne besede. RadaJem

jedert  

član od: 31.7.2008

sporočila: 77

10. okt 2008 0:05

Meni sicer ni treba javno nastopati, zato nimam s tem ne dobrih ne slabih izkušenj. Se pa spominjam, kako je moja prijateljica pred nekaj leti vzdihovala in bila že vnaprej v stresu, kadarkoli je morala javno nastopiti (imela je tako službo, da se temu ni mogla izogniti). Zadnjih nekaj dni pred nastopom je bila vselej čisto panična. Potem ji je nekdo nasvetoval, naj si predstavlja, da vsi tisti ljudje v publiki sedijo na stranišču in počnejo - no se ve, kaj. Kasneje je pravila, da je sicer vsakokrat med nastopom zaradi stresa pozabila, kaj si mora predstavljati, ampak vsaj pred in po nastopu se je vseeno zabavala s tem. Glavo gor, RadaJem! Gotovo boš zagovor diplome dobro opavila! jedert

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

10. okt 2008 16:47

Seveda je to povsem druga zgodba. Zagovoru diplome se pač ne da izogniti. Prepričan sem, da jo boš opravila izjemno dobro ! kar se tiče alkohola pa ne vem kaj bi rekel. Jaz delam v poklicu kjer stalno javno nastopam in sem tudi sam včasih bolj ali manj napet pred nastopom. Enkrat sem probal in sem prej spil par viskijev pa sem med potekom doživel tako blokado, da sem vso reč komaj sfural. Je pa to relativno- enim pa to pomaga. Lahko da tebi bo. Predvsem se dobro pripravi, in vedi, da imajo tisti ki te poslušajo včasih še večjo tremo kot ti ! Zagotovo. Želim ti vse dobro, napiši kdaj je ta dan, pa bomo pred tem še kakšno rekli. LP hedonist

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

10. okt 2008 16:58

RadaJem je napisal/a:
Hvala vsem, bom preizkusila tisto z akupresuro, pa verjetno si bom tudi kapljice šla kupit. Hedonist, a veš, da bi se z veseljem izognila temu, ampak žal ne gre. Gre namreč za zagovor diplome. A si po bladrijanovih kapljicah kaj zadet? Ravno zato se bojim vseh teh zdravil (prijatelji me nagovarjajo, naj prej "enega ruknem", ali pa babici sunem en helex), ker nočem, da mi možgani še od tega zablokirajo, saj moram biti predvsem zbrana. Hvala za prijazne besede. RadaJem

 

Če gre samo zato, je helex premočan. En lexaurin te bo pomiril, funkcionirala boš pa povsem normalno. ali pa vzami nekaj tabletk persena. Po baldrijanovih kapljicah nisi zadet, alkohol pa ninujno, da pomaga. Raje spij po diplomi.

 

Pred zagovorom pa lepo poskusi, kaj bi ti pomagalo. En dan lexaurin, en dan baldirjanove, en dan persen, pa boš videla, kako po katerih funkcioniraš in na Dan D izbereš tisto, kar ti najbolj ustreza.

Pa v apoteki se posvetuj, ti bodo zu veseljem kaj priporočali, bolje kot mi tukaj. Mamamia

mamamia

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

10. okt 2008 17:31

Jaz bi svetovala previdnost pri teh razno raznih tabletah. Če že, potem nujno naredi tako kot pravi mamamia, se pravi, da jih prej preizkusi, ker nikoli ne veš. Sama imam namreč zelo čudno izkušnjo. Seminarsko nalogo, ki sva jo s kolegico izdelali v okviru faksa, sva predstavljali v domačem kraju. Bili sva živčni za znoret, saj sva pričakovali veliko ljudi, med njimi tudi lokalne veljake (beri upokojene ekonomiste in pravnike, ki mislijo da so pobrali vso pamet sveta, ne glede na stroko), za katere sva pričakovali, da si bodo iz same zavisti dali duška. In sva nekaj dni prej prišli na idejo, da bi si pomagali s persenom. Sicer nisva še nikoli in tudi načeloma sva proti temu. Ampak, saj to ni nič takšnega in marsikdo si s tem pomaga, zakaj pa ne. Ko sva vzeli vsaka po 2 tabletki pa sva postali umerjeni, vendar zadeti kot kravi. Popolnoma prazna glava, nisva se mogli spomnit niti izraza za mizo, kaj šele strokovne termine. Kolegici so se pričeli zapletati šumniki… Če bi to prvič naredili pred samo predstavitvijo, bi bila polomija. Skratka prvič, zadnjič in nikoli več. No, potem sva brez droge vendarle uspešno speljali vse skupaj. Na koncu sva se vendarle zbrali in zadeva je stekla. Odziv publike (razen zgoraj omenjenih izjem) je bil odličen in še zdaj me kdo kontaktira, ko potrebuje nasvet iz omenjenega področja. Jaz si rečem tako. Stvar sem delal toliko in toliko mesecev, prebrala več kot 100 enot literature, se pogovarjala s stotimi sogovorniki, naredila toliko in toliko terena. Sem pametna in stvar obvladam. Nikogar ne bo v dvorani, ki bi o tem vedel več. Jaz sem za njih carica in od mene se lahko samo učijo. Karkoli me vprašajo vem, oz. vem zakaj ne vem in znam to argumentirati. Besedni zaklad imam, za pogledat nikakor nisem slaba (to pač nikoli ne škodi). Torej se nimam ničesar bati. Tudi če se kje zapletem se znam prisrčno nasmejati na svoj račun in stvar popravit in povedat še enkrat pravilno. In ravno včeraj sem zagovarjala diplomsko nalogo in je bilo zelo fajn. Mentor je bil super in me je vmes večkrat prekinjal z zanimivimi pripombami, tako da sva se zapletala v iskrive debate. Tudi poslušalcem je bila stvar zanimiva. Govoriti sem morala kakšno uro, vendar je stvar minila, kot bi mignil. Nikar se ne boj, vsi do sedaj so to zmogli in boš tudi ti. Stvar obvladaš in ni vrag, da o tem ne bi znala pripovedovat tudi drugim. Zaupaj si!!! Sploh pa ta zagovor diplome ni nikakršen bav bav, ampak en tak nekoliko svečan, vesel zaključek študija. Tudi mentor in ostali na faksu so se veselili z menoj. Srečno magnolija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti