Sir in zamrzovanje

anajana  

član od: 21.6.2007

sporočila: 142

tema odprta - 2. sep 2008 8:29 | ogledi: 6.159 | odgovori: 8

Pozdravljeni. Zanima me, kakšne so vaše izkušnje z zamrzovanjem sira. Je kakšna razlika med dimljenim in navadnim sirom? Dobila sem namreč veliko količino sira, pa ga ne moremo pojesti, je pa že načet (hočem reči, embalaža, v kateri je bil pakiran, je že odprta).

Hvala

Lp

anajana

patty  

član od: 2.9.2005

sporočila: 298

2. sep 2008 8:31

Mi ga imamo vedno v skrinji, sploh tistega naribanega, ki ga potrebujemo samo za pico. Brez problemov. lp patty

evagirl  

član od: 4.10.2007

sporočila: 276

2. sep 2008 8:40

Mi tudi če kupimo celo kolo sira,fa damo na četrtine. Eno pustimo v hladilniku,ostale 3 pa v skrinjo. ko ga odmrzneš je kot svež. Brez problema. evagirl

vanilija76  

član od: 29.9.2007

sporočila: 415

2. sep 2008 19:56

Anajana brez skrbi v zamrzovalnik! Lep sončen dan,ki naj bo vsak dan nasmejan! Vanilija76

*sandy*  

član od: 23.3.2008

sporočila: 65

2. sep 2008 20:43

Jaz ga tudi dam v zmrzovalnik. Odtajam ga pa tako, da ga pustim v hladilniku in se lepo počasi odtali. Enkrat sem ga dala v mikrovalovno pa se je ves rastopil in raztekel,ojoj. *sandy*

kozamurnik

sporočila: 2311

3. sep 2008 5:24

prosim za nasvet: nisem ravno poznavelec sira, pa vendar: v bohinjskih hribih smo kupili planinski sir, ki pa je bil na zgled malo preokrogel, torej rahlo napihnjen, ker pa je bil zadnji, smo ga vseeno vzeli. No in ko smo ga prerezali,je bil poln lukenj in imel je izrazit,neprijeten vonj.Mislim, da je pokvarjen, da je fermentiral, ali nekaj takega . Kaj sploh lahko pripravim iz tage sira, da ga ne bi popolnoma zavrgla? Veselili smo se, da ga bomo imeli za piknik,tako pa?! kozamurnik

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

3. sep 2008 8:52

Hm, z mlečnimi izdelki se sicer baje ne moreš ornk zastrupit, kvečjemu kaka driska, ampak če sir smrdi, jaz vseeno ne bi delala ne vem kaj iz njega. Če izgubi strukturo, postane mehek in dobi luknjice oz. začne razpadat, ker ni več v kompaktni kepi je eno, se ga da uporabit za kako gratiniranje, na primer, če pa smrdi (pa sicer ni smrljiv sir), pa ne vem, smrdeče stvari jaz rajši zavržem, ker je nos neka naravna obramba, da vemo, kaj je dobro za jest in kaj ne... Če ga boš uporabila, ga vsekakor dobro prepeči (na 220 stopinj C) v pečici, da pocrkajo raznorazni prebivalci, ki so se mastili s tvojim sirom Veri

vesnal  

član od: 17.12.2002

sporočila: 449

3. sep 2008 9:25

midva tudi zmrzujeva sir brez problema, potem pa samo četrtine tajam, če imam čas pusti zunaj, da se sam odtaja ali v mikrovalovni

skrzolin  

član od: 15.7.2008

sporočila: 89

3. sep 2008 14:11

Bohinjski sir spada med sire ementalskega tipa. Ena od pogostejših napak tovrstnega sira je tudi pozno napihovanje. Vzroki so lahko različni: nehigiensko pridobljeno mleko, slaba silaža, kolostralno mleko, okuženo sirišče ali cepivo. Napako povzročajo sporotvorni maslenokislinski mikroorganizmi (Clostridium tyrobutyricum). Pozno napihovanje se pojavi 10-60 dni po izdelavi. Na prerezu je sir podoben satju, testo je žilavo, okus in vonj sta pogosto odvratna. Takšen sir je tudi preveč dvignjen oz. napihnjen. Bohinjski sir ustrezne kakovosti ima čvrsto, suho, zlato rumeno skorjo. Testo je plastično, primerno za rezanje, slamnato rumene barve. Očesa so okrogla, s premerom 5-15 mm, precej gosto razporejena. Okus sira je značilen, aromatičen, spominja na orehova jedrca. Zrel sir je lahko rahlo pikanten. Ne vem, Kozamurnik, presodite sami, jaz ga že iz senzoričnega stališča (okus, vonj, aroma) ne bi uporabila. skrzolin

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti