Neprijeten vonj perila

fakin712  

član od: 29.3.2005

sporočila: 2682

28. jul 2008 13:39

Ko perilo poberem, ga ponavadi takoj zlikam. Nikoli pa ga isti dan ne zložim v omaro. Na likalni deski ga pustim do naslednjega dne, da se dobro ohladi in osuši pare. Sem pa jaz tudi ugotovila, da določeni kosi garderobe smrdijo ( pisano perilo ).Menim, da je tudi od vrste tkanine odvisno in ne samo od pralnih praškov. Pa namesto mehčalca uporabljam alkoholni kis (dve žlici v dozirno posodico za mehčalec in to po pranju ). Perilo je prav tako mehko in lepo diši. LP! fakin712

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

28. jul 2008 13:51

Po plesnivem daje, če med umazanim perilom imaš kos (majca) mokrega perila in ne opereš takoj, ali če po pranju pustiš nekaj časa v stroju mokro, takrat perilo daje po plesnivem. Tega neprijetnega vonja pa se da znebiti z dvakratnim pranjem.

Kar se likanja tiče pa prakticiram tako kot so že osale članice napisale, en teden se zrači preden spravim v omaro 

Anamarija

mizarka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 988

28. jul 2008 13:52

Fakin712 tole glede kisa me zanima, ali to vzameš klasični kis ki je namenjen za vlaganje.V naprej lepa hvala za odgovor.

lp

mizarka

Taia  

član od: 2.11.2002

sporočila: 473

28. jul 2008 13:58

Tudi mene je mama naučila, da se perilo po likanju pusti nekaj ur pri miru, šele potem se ga zloži v omaro. Enako delam tudi s perilom, ki ga ne likam. Zložim in pustim 1 dan na likalni mizi, nato pa zložim v omaro. Cunje mi vedno lepo dišijo. Taia

tigris  

član od: 9.5.2007

sporočila: 261

28. jul 2008 14:26

Julya je napisal/a:

Se mi pa včasih zgodi, da ima oprano, pobrano iz stroja, pisano perilo neprijeten vonj. Mogoče katera ve zakaj?

Julija
Hm, pred kratkim sem ugotovila, da imajo čuden vonj občutljive/volnene cunje, ki jih perem s tekočim praškom za volno Ninalana. Ampak potem, ko se posuši, tudi ta vonj zgine, tako da ni panike. tigris

anitram1  

član od: 18.6.2008

sporočila: 609

28. jul 2008 14:43

Prašek dam v omaro kar v original pakiranju, v predel za obešanje, to nam je v srednji šoli povedala profesorica. Ko se mi zdi, da je v omari čuden duh ali imam prašek na zalogi ga spravim kar v omaro, saj škodit ne more. lp, anitram1

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

28. jul 2008 14:54

tigris je napisal/a:
Julya je napisal/a:

Se mi pa včasih zgodi, da ima oprano, pobrano iz stroja, pisano perilo neprijeten vonj. Mogoče katera ve zakaj?

Julija

Hm, pred kratkim sem ugotovila, da imajo čuden vonj občutljive/volnene cunje, ki jih perem s tekočim praškom za volno Ninalana. Ampak potem, ko se posuši, tudi ta vonj zgine, tako da ni panike.tigris

 

Res je, da vonja, ko je perilo suho, ni več. Kljub temu pa ne diši tako kot drugo oprano perilo. Poizkusila sem že marsikaj, tudi kis, pa čiščenje pralnega stroja (zdaj imam novega), pa je enako. Mogoče bo pa res kaj na tem, da je kaka prešvicana majca kriva. Sinova trenirata košarko in kadar ne perem tisti hip, ko se preoblečeta, mokre majice dam posebej in jih potem naslednji dan operem z drugim perilom.

Julija

Sy  

član od: 11.12.2003

sporočila: 1057

28. jul 2008 15:06

Evo, to je tema, ki sem jo hotela pred dvema tednoma odpreti, pa sem si premislila, ker se mi je zdelo, da bo kdo mislil, da kompliciram. S slabim vonjem perila, predvsem ČRNEGA, kot je bilo že prej napisano, imam ponavadi predvsem POLETI. 1. Slišala sem že, da je to zaradi tekočega pralnega praška (Persil Color), zato sem ga zamenjala za Luno, a ni veliko razlike. Morda bi morala nekajkrat oprati, da bi se prejšnji prašek razdišal??? 2. Razmišljali smo tudi, če je mogoče zaradi pralnega stroja. A smo stroj že 2x vmes zamenjali in vonj ostaja. 3. Mogoče se vonj pojavlja zaradi tega, ker odtok (delno) zabit in umazana voda ne more ven? V odtok smo zlili že veliko čistila, pa nč bolje. Perilo sem tudi izpirala na roke, pa ni veliko razlike. Hotela sem poskusiti z navadnim prahom za barvasto perilo od Persila, a ga kot zakleto trenutno ni za dobit nikjer. S kakšnim praškom perete tiste, ki vam perilo smrdi? Tekoči prašek? Mislim, da se predvsem poleti takšen prašek lahko pokvari. Bog ve, v kakšnih vročih tovornjakih ga prevažajo.... Jaz perilo zavoham že, ko se suši in včasih ga niti ne morem oblečt zaradi njegovega vonja. Ne vem. Ima še kdo kakšno idejo?

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

28. jul 2008 15:08

frina je napisal/a:

Bogu bodi potoženo, ampak meni perilo, ki se suši zunaj, in bojda diši po svežem, smrdi.

Če perilo, zlikano s parnim likalnikom, zložiš v omaro, preden se posuši, je perilo vlažno in je možno, da smrdi po vlažnem. Kam pa mislite, da grejo tisti litri destilirane vode ? Vsa že ne gre v zrak !

F r i n a
Veš, da meni tudi perilo, ki se suši zunaj, smrdi. Ja, tisto perilo, ki ga zlikate s parnim likalnikom nikoli ne smete že toplega in celega "fajhtnega" dati v omaro. Mene to, da imam vse razstavljeno naokoli, ko likam, moti, samo si ne morem kaj. Jelenckova

Taia  

član od: 2.11.2002

sporočila: 473

28. jul 2008 15:35

Jaz med poletjem cunje sušim zunaj in mi kljub temu ne smrdijo. Meni smrdijo nekateri praški, npr. Ava. Tašča pere z njim in cunje smrdijo že, ko so na vrvici. Jaz vedno perem z Arielom, pa naj bodo bele, barvaste ali črne, vedno perem z istim praškom v prahu. Pri črnih pazim, da ni stroj prepoln, da se dobro splaknejo in to je to. Ugotovila sem tudi, da mi cunje najlepše dišijo v kombinaciji Ariela in Silan Sensitive mehčalca ali pa Ariel + Luna (von mandeljev in vanilije). Cunje mi dišijo še dober teden, ko so v omari. Taia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti