Marža - razlika v ceni

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

tema odprta - 25. jun 2008 14:33 | ogledi: 56.796 | odgovori: 20

Verjamem, da je med vami (vsaj glede na temo "kaj smo po poklicu) kar veliko trgovcev, ekonomistov....v glavnem zagotovo boste lahko rešili moje vprašanje.

marža je razlika v ceni,ki jo doseže trgovec. to je njegov zaslužek. od osnovne (recimo temu nabavne cene) odbijemo pridobljene rabate, dodamo odstotek marže in ddv in dobimo maloprodajno ceno.

 

Prosim, če pregledate zgornjo definicijo, ker bom dobila sive lase od tega, da delam v komerciali vodilni pa mi non stop zatrjuje, da mi ni jasno prav nič glede cene. Izraža se: maloprodajna cena z davkom. Ja - hudiča, če rečem maloprodajna cena potem zagotovo vsebuje davek. Ali po njegovem vsebuje ta cena dva ddv??????

Upam, da ne težim preveč, vendar mi to njegovo ravnanje že preseda. Malo že meji na nekakšen prikrit mobing. Ne morem si pa dovoliti, da ob končani srednji ekonomski šoli in kasneje pridobljenem nazivu diplomirani ekonomist nekdo tako "v koš meče" moje znanje. In še to tako osnovne stvari, kot bi govorili o tem, ali je a pred b ali pa je obratno.

Dorothea  

član od: 25.1.2002

sporočila: 142

25. jun 2008 15:41

Dobaviteljeva cena - rabat + odvisni stroški (transport, carina, ostali neposredni stroški) = Nabavna cena. (nabavna cena je neto dobaviteljeva cena, povečana za transportne stroške, carino in neposredne stroške) Nabavna cena + pribitek oz. marža = Prodajna cena (cena brez ddv-ja) (marža je pribitek, razlika med nabavno in prodajno ceno blaga v trgovini). Prodajna cena + DDV = Maloprodajna cena. Lp,M.

ariella_3  

član od: 3.7.2006

sporočila: 664

25. jun 2008 17:48

prosim naj mi nekdo napiše formulo kako se izračuna dobiček od marže: Nabavna cena je 5.70eur, mpc pa je potem 12,85eur hvala ariella

jana 07  

član od: 8.10.2004

sporočila: 187

25. jun 2008 18:11

Nabavna cena 5,7 marža 5,01 prodajna c, 10,71 + 20% ddv 2,14 maloprodajna cena 12,85. jana 07

ariella_3  

član od: 3.7.2006

sporočila: 664

25. jun 2008 20:31

ja, sedaj pa prosim še zaslužek, ki se izračuna iz marže, treba je pa še računati da se z maržo plača material. Hvala ariella

jana 07  

član od: 8.10.2004

sporočila: 187

25. jun 2008 21:11

ja material je vključen v nabavno ceno, iz marže pa se pokrivajo odvisni stroški poslovanja, stroški administracije, plač, elektrike, vode in ostale režije. Razlika med maržo in vsemi stroški pa je dobiček. Ti stroški se ponavadi na proizvode ali trgovsko blago delijo po vnaprej določenem ključu in tako na splošno izračun ni možen. jana 07

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

26. jun 2008 6:23

me je kar malo sram napisati,ampak tam kjer sem prej delala smo morali pod navodili imeti 100% marže še vedno so,če pa nabavijo kaj noro poceni pa potem trenutno dajo tudi večjo,vendar je minimalna za skoraj vse artikle 100%. anaeva

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

7. sep 2008 13:00

Glede marže itd. ostaja stanje nespremenjeno. Sedaj dobivam po "puklu" zaradi stvari, katere ne vem uvrstiti v njim primerno kategorijo .....

Po službeni dolžnosti moram vsaj 2 x na mesec dostaviti in dvigniti nekatere dokumente (personalno, proti podpisu in z žigom).

V petek sem se vrnila v podjetje in dobila tuš, da sem naokoli privatizirala in izostala dobri dve uri. Pri mojem poskusu zagovora, da to ni res itd. sem dobila samo odgovor: "ah, dajte, dajte no..." in sem ostala kot šolar, vodilni pa je odvihral iz pisarne.

 

Kaj naj si mislim, kako naj reagiram????

Veliko vas je tu in verjamem, da mi boste dali kakšen odgovor. Verjamem namreč, da je iz tuje perspektive lažje oceniti zadeve, ker velikokrat zaradi dreves pač ne vidimo  gozda.

Titta

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

7. sep 2008 13:23

Se strinjam, da je iz tuje perspektive lažje objektivno oceniti zadevo, a za objektivno presojo sta nujni vsaj obe plati iste zgodbe, če ne še kakšen tretji pogled. Govorim načelno, ne konkretno zate.

 

Jaz bi zadevo o očitku glede privtiziranja rešila mirno, v pogovoru na štiri oči, če ne verjame, pa tako ne moreš nič. Se mi zdi, da so  odnosi v vašem kolektivu malce tako-tako, če ti vodilni ne verjame, koliko časa potrebuješ za urejanje nekih zadev. Ali pa mu je kdo kaj namignil? Zato pravim, da se mi na prvi pogled odnosi ne zdijo ravno dobri.

 

Mamamia

mamamia

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

7. sep 2008 13:54

Kako reagirati?  Če je obtožba krivična, se kategorično zoperstavi, besede bodo od ogorčenja kar same prišle in tudi učinek ne bo izostal.

Če imajo pa šefovi sumo kaj podlage, ti ostane samo, da razčistiš sama s seboj.

 

Cila

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

7. sep 2008 15:03

Prav si ocenila, mamamia, odnosi so res tako-tako. Tale tip me ne trpi iz dna duše, ker sem bila ob njegovem prihodu v podjetju na delovnem mestu, kjer sem videla in dve neprijetni zadevi, kateri je povzročilo njegovo trmoglavljenje in neznanje in je sploh zaradi njega stvar na sodušču tudi padla v naše breme. Edina sem bila poleg direktorja, ki je letala in reševala stvari - vendar je bilo tako ali tako prepozno.

Od takrat dalje je vsak moj predlog obravnavan kot nadležna muha, sploh me ne upošteva in me skrajno očitno ignorira. To opazijo vsi. Sama nisem te sorte, da bi nekatere stvari vesila na veliki zvon in tudi o njegovih "grehih" nisem razpravljala.

Mislim pa , da je vzrok v tem in da si iz dna duše želi, da bi odšla iz podjetja. Bom, imam namen, ampak za službo je težko v tem času...čeprav imam diplomo in bi delala tudi na mestu, kjer je potrebna nižja izobrazba, še nisem naletela na pozitiven odgovor.

 

Aja, glede privatiziranja: verjetno sem edina neumnica v podjetju, ki za pol ure čakanja na recept pri zdravniku , napiše dopustni listek za cel dan. Da ja ni kaj narobe. Vsi ostali pa celo javno in glasno govorijo po telefonu in se v pisarni dogovorijo za kavico s teto ali frendi, pa odidejo, napišejo službeni izhod in jih prav nič glava ne boli. Samo jaz sem takšna neumnica.

Sklepam, da moraš biti dobesedno hladen ko špricer in nesramen in celo ti mira biti vseeno za dobro opravljeno delo - no potem pa verjetno dobro voziš v življenju!

Titta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti