Strune na vrtu

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

22. maj 2008 15:06

Ej, celinski tajpan, kaj pa hočeš povedati s tem, da strune še "niso samostojno razvite živali? Če so ličinke, so pač mlade živali vrste, ki ima preobrazbo in je ta njihov stadij pač imenovan ličinka.

Tukaj se lahko nagledate obojih: ličnik in odraslih živali. manjka še vmesna faza buba.

Pogosto so vir strun travniki, ki so v bližini vrta. Poznam primer, ko so travnik po nekaj desetletjih (prej je bil njiva) spet preorali v njivo in so vsaj leto ali dve imeli res veliko težav s strunami.

rimljanka - zasebno mnenje

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

22. maj 2008 15:56

Najbolj učinkovito pospravi strune krt. Sedaj pa odločitev: kdo nam dela več škode: strune ali krt? Jaz sem se odločila za krta, malo potrpela in zasipala za njim ter ravnala krtine, pojedel pa je vse strune in še ličinke majskega hrošča zraven. Žal tudi deževnike. Sedaj ga ni več in si ga želim nazaj. Strun sicer nimam več, je pa dosti ogrcev.

Pri strunah sem še nekaj opazila: če sem pustila v zemlji korenino porezane solate ali radiča, so se najprej lotile teh, preden so šle na mlade rastlinice. S strupi pa nisem poskušala, jih na vrtu ne maram. Tako škropljeno solato lahko kupim v trgovini za enak strošek.

 

Cila

karnak  

član od: 24.10.2006

sporočila: 701

22. maj 2008 16:10

NO, sem se pozanimala točno, letos smo jih v treh tednih potolkli blizu 130. Mama si je prav zapisovala število. Zgleda, da imamo sedaj mir. Krompir pa je sigurna vaba.

bojanam  

član od: 18.7.2003

sporočila: 598

23. maj 2008 12:17

Jaz sem pa letos v kmetijski zadrugi nabavila en prašek, ki se zmeša z vodo (mislim, da se reče Aktara..oz. nekaj podobnega), potem pa sem vse luknjice zalila s  to mešanico, potem pa lepo poflancala solato. Seveda, je to bila že druga runda, saj so mi prvo veselo popacale. Druga pa je ostala čisto nedotaknjena.

Lahko pa s tem zaliješ sadike, ki že rastejo..tako, da sem čisto vse kar je bilo na vrto lepo zalila s tem, če mi ni uspelo že prej v jamico naliti.

 

Meni je pomagalo...

Tukaj pa še en link..http://spletni2.furs.gov.si/FFS/FFSCD/CD/FFS/7.htm

lp Bojana

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

23. maj 2008 13:28

Rekla bi, da če že prideluješ zelenjavo zase, je pa ja dobro da ne uporabljaš vsenaokrog strupov. Napad strun smo pri nas preživeli, po vseh gredah smo imeli posajene krompirje na palčkah (zato da smo po iz zemlje štrleči palčki videli kje je krompir) in smo pač pobirali. Vsakič ko je bil z grede pobran pridelek, smo skoraj presejali zemljo z malo lopato in pobirali - rekord pobranih strun je bil 180/m2. In stanje na vrtu se je res normaliziralo. Zanimivo je to, da je moja znanka nad strune šla s strupi in je bil rezultat slabši od mojega. Nekje sem brala, da je hrošč pokalica v fazi strune 4 leta. Mi smo akcijo pobiranja imeli le eno poletje. Mislim da ne moreš strupiti le škodljivcev - zagotovo strupi vplivajo tudi na neškodljiva ali celo koristna btja, ostanke škropiv in praškov pa potem pojemo in popijemo vsi. Greda solate ni vredna tega. Lisa

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

24. maj 2008 10:54

Hvala vsem. Bom poskusila s krompirjem Teka

francig  

član od: 6.5.2010

sporočila: 1

7. maj 2010 6:54

Slišal sem da je za zatiranje zelo uporabno dušično gnojilo STRUNAL. Pravijo da je poceni in da učinkuje če delaš po navodilih. vredno je poizkusiti. francig

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

7. maj 2010 8:06

Namesto krompirja nastavljamo staro korenje in ga redno odstranjujemo.

tulka

jampina  

član od: 5.12.2007

sporočila: 229

7. maj 2010 9:48

Se dobi ena nova zadeva Naturalis, biotični insekticit tudi za zatiranje strun in češnjeve muhe.Mislim pa da moraš imeti potrdilo FFS.Pri nas se je lani dobro obnesel,strune so se množicno "preselile",letos pa bomo videli ,krompir je še v kleti. jampina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti