Jerpica

sonic  

član od: 1.3.2006

sporočila: 319

tema odprta - 9. maj 2008 10:54 | ogledi: 10.255 | odgovori: 14

Pozdrav!Danes sem po portalu in forumu iskal recepte za Jerpico. Na moje veliko presenečenje nikjer niti besedice o tem. Iz tega sklepam, da imamo za to jed kakšen drug naziv v uporabi. Kateri????Če PS: To je jed iz kvašenega testa (tanjši kruh), ki je po vrhu premazan z jajcem in posut z raznimi dobrotami. Lahko z ocvirki, sirom, semeni... Ma tega je kr nekaj vrst.Lp

Sonic

sonic

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

9. maj 2008 10:58

Hmmm.. še najbližje temu, kar si napisala bi bila belokranjska pogača (uradno zaščiten recept), pa kakšne posolanke ali kaj podobnega iz Prekmursko štajerskega konca. Za Jerpico pa tudi jaz prvič slišim. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

sonic  

član od: 1.3.2006

sporočila: 319

9. maj 2008 12:26

Hvala vsem.

Sem mislil, da je zadeva bolj razširjena (pod kakšnim drugim imenom) in ne samo v naših koncih. Sem namreč iz Rogaške Slatine. :)Recept sicer poznam in sem ga hotel objaviti, ampak nisem hotel odkrivati tople vode, če bi že bilo kaj takega kje med recepti, pod drugim imenom.Lp

Sonic

sonic

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

9. maj 2008 13:05

V naših krajih (Zasavje) temu rečemo mlinc - testo, ki je ostal od peke kruha, namazan z vsem mogočim - še največkrat so bili gor ocvirki, lahko tudi namazano s smetano, jajcem ali skuto. Z njim so mame ob peki crkljale otroke, hehe.

LP

cervus

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

9. maj 2008 14:23

Sonic, če pa greš malo vzdolž Sotle, se imenuje pršjača. robida

bobovec  

član od: 11.8.2009

sporočila: 3

13. avg 2009 14:00

Rrecept za jerpico. 3/4 bele moke, 1 kvas, 1 velika žlica soli (za testo), brez olja, zamesimo testo, pekač "pleh" namažemo z 10 dkg rame, povaljamo 2 cm debelo testo, premažeš s stepenim jajcem, potresemo z manj mastnimi ocvirki, nato po vrhu po okusu posolimo, pečemo v pečici segreti na 250 stopinj 15 min, ko je končano jo vzameš iz pečice in daš na rešetko, pokriješ, da se počasi ohlaja, najboljša je tik preden se shladi. bobovec Sporočilo je spremenil(a) bobovec dne 25. 2009 10:41

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4311

13. avg 2009 14:40

 

Bobovec, ali lahko mal pojasniš spodnjo zadevo, meni namreč deluje zelo nerazumljivo:

 

bobovec--Z ROKO POVALJAMO 2 CM TESTA,KJER DAŠ OCVIRKE PREJ DAŠ STEPENO JAJCE,

NATO NA JAJCE NE MASTNE OCVIRKE,

bobovec

 

Lep dan

rrr

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti