Šparglji

Nomen  

član od: 13.3.2012

sporočila: 135

14. mar 2013 18:54

Divje, seveda, divje - ampak res samo za vzorec ;)

Nomen

Renat  

član od: 27.1.2012

sporočila: 85

17. mar 2013 21:06

Mmmmm šparglji! Komaj čakam! Kdaj se začne sezona, kaj kmalu?

Jaz špargljev še nikoli nisem kuhala...na splošno se mi srce trga ob kuhanju zelenjave. Se mi zdi da vse dobro ostane v vodi, ki se jo odlije.

Jaz jih vedno zložim na peki papir, malo posolim in popopram in poškropim z olivnim oljem. Potem v pečici pečem 10 min in potem jemo kar takšne za prilogo, v smetanovi omaki, med testeninami, z govedino, ali pa z jajcem...mmmmnjami

Renat

pirnica  

član od: 21.3.2011

sporočila: 689

18. mar 2013 6:43

Jaz pa šparglje, in večino druge zelenjave, kuham v amc posodi skoraj brez vode, oziroma kakšno žlico jo dodam, ali pa nad paro. Pri peki se zelenjava malo preveč izsuši, se mi zdi.

Včeraj smo pojedli še zadnje šparglje iz zmrzovalnika. (So se mi malo skrili, pa so ostali tako dolgo.) Naredila sem jih v solati s kuhanim jajcem in bučnim oljem. Čeprav so bili že tako stari, so bili kar okusni, o vitamniski vrednosti pa ne bi izgubljala besed.

pirnica

Nomen  

član od: 13.3.2012

sporočila: 135

18. mar 2013 15:25

Vode, v kateri kuhamo šparglje, nikoli ne zavržemo - v njej lahko kuhamo testenine, riž, uporabimo jo lahko za zelenjavno juho ... Sicer jih načeloma na vodi (če jih želimo pripraviti kuhane) mi bolj dušimo kot pa prav kuhamo ...

Nomen

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

18. mar 2013 15:45

Špargljev se mi zdi škoda odmakati jih, zato jih nikoli ne kuham v vodi (razen, kadar delam juho), pač pa bodisi na pari ali jih pa na hitro popečem na mešanici masla in olja na res visoki temperaturi. Tako precej bolj obdržijo okus.

Sonja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

18. mar 2013 15:56

Vršičke imam rada kar surove, sploh skupaj z jagodami in poškropljene z malo balzamičnega kisa, ampak res s samo nekaj kapljicami (z nekaj rezinami mocarele nasatne pa že nastane tudi za oko lepa solata).

Nikdar jih ne pečem, sploh ne v kakšnih nadevih, ker mi jih je škoda utapljat v preveč sestavinah. Kuham jih na pari (razen za juho, kot je napisala limnol), če že morajo v vodo je to le blanširanje, torej dve minutki v vreli vodi in potem takoj v mrzlo, da ohranijo lepo zeleno barvo.

 

Izjema je frtalja, pa še v tem primeru šparglje le na hitro popečem na olivnem olju, preden dodam stepena jajca.

Sicer imam pa rada tudi rižoto s šparglji in rakci. V tem primeru steblo šparglja dušim vršičke pa dodam v rižoto ko je že povsem gotova in gre le še počivat deset minut, preden se je lotim.

 

Aja, šparglej je odličen tudi zavit v tanko rezino rostbifa. Okusna in zelo dekorativna hladna predjed.

 

 

mamamia

kačča  

član od: 28.8.2010

sporočila: 121

5. maj 2013 10:55

Špargljasto vprašanje. :)

Če delte frtajlo in ostanejo oleseneli deli - kaj storiti z njimi? Pri rižoti sem jih po nasvetu iz recepta pokuhala in s tisto "juho" zalivala rižoto. Zanima me, če lahko iz tega sicer naredim juho ali naj jih pokuham in spravim za naslednjo rižto? Kako naredite vi?

kačča

Mygrace

sporočila: 6506

5. maj 2013 12:28

Mene v šparglje spustit nima smisla. Jih ne prinesem prav nič, sproti pojem in sem potem frej, ostali kuhajo

Aha, še nekaj moram vprašat: slišala sem, da rdeče vino ne gre k špargljem, baje uniči folno kislino. Kdo kaj več ve o tem?



Mygrace

Sporočilo je spremenil(a) Mygrace dne 05. 2013 12:32

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

5. maj 2013 12:52

kačča je napisal/a:

Špargljasto vprašanje. :)

Če delte frtajlo in ostanejo oleseneli deli - kaj storiti z njimi? Pri rižoti sem jih po nasvetu iz recepta pokuhala in s tisto "juho" zalivala rižoto. Zanima me, če lahko iz tega sicer naredim juho ali naj jih pokuham in spravim za naslednjo rižto? Kako naredite vi?

kačča

 

Trše dele uporabim v zelenjavni mineštri, najtrši, tisti spodnji, res že oleseneli del,  povrem in s tem zalijem dišavnice.

lp

mzm

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

5. maj 2013 13:07

Olesenele dele skuham, včasih tudi z dodatkom jušne zelenjave, in kar ne porabim takoj, shranim za pripravo raznih zelenjavnih juh ali za zalivanje zelejavnih jedi, pač namesto vode. Včasih tudi zamrznem v modelu za led in imam kot zelenjavno jušno osnovo vedno pri roki.

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti