Šparglji

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

28. apr 2008 9:43

Riž s šparglji - najpreprostejši način, ki smo se ga posluževali v študentskem domu, kjer je seveda vedno česa zmanjkalo je bil tale: od doma prinesene šparglje (domače, gojene) smo oprali in olupili, narezali na 3-4 cm dolge koščke vrgli v lonec, dodali opran riž, zalili z vodo (količina odvisna od riža), posolili in vse skupaj kuhali, dokler riž ni bil kuhan. To je to. Riž se je napojil okusa po špargljih in na krožniku si je vsak po svoje zabelil rižoto, če je želel (maslo, parmezan, olivno olje). Tako največkrat pripravljam riž s šparglji (divjimi ali gojenimi) še zdaj. Malo zaradi nostalgije, malo zato, ker je tako "komot", malo pa za to, ker mi ne paše nežnega okusa špargljev mešati ne s čebulo, ne z zelišči, sploh pa ne s česnom(čeprav sicer brez česna skoraj ne morem. Imaš pa v bazi kar nekaj različic špargljeve rižote, če se ne motim.Tu je eden: http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=3605 Pa dober tek! mamaF - Mojca

bina  

član od: 13.12.2002

sporočila: 186

28. apr 2008 10:56

Ej, tole se bere dobro, tako da bom naredila kar na ta način, saj je preprosto, na morju pa nimam rada kompliciranih receptov. Upam le, da jih bom nabrala dovolj, drugače pa jih bom kupila. Se mi že sline cedijo.... Hvala mamaF. bina

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

30. apr 2008 19:05

Hvala za ta link, Mijan, tega sem pa tudi jaz vesela! mamaF - Mojca

beki  

član od: 21.11.2006

sporočila: 236

30. apr 2008 19:34

Jaz sem jih danes kuhala pol ure, pa je bilo vse leseno. Mislite, da sem kupila že prestare? beki

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

30. apr 2008 19:56

Ja, to je prav možno. Če so nabrani že dosti časa, postanejo kar "leseni". Tudi če olupiš sveže, pa jih takoj ne daš kuhat ampak jih imaš še par dni v hladilniku, je kot, da jih ne bi lupil. Na žalost. Opažam tudi, ga so dosti bolj sočni ti aprilski in majski ko tisti s konca sezone (junij) že bolj trdi - oz. je trebe odrezati več olesenelega na koncu, nekatere pa tudi lupiti bolj na debelo. mamaF - Mojca

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

30. apr 2008 22:11

Mene so učili, da je špargelj dober od konca kjer se lepo odlomi...tudi doma prakticiram tako, tudi če svežega poberem, pogledam kje se lepo odtrga in dam kuhat. sicer pa še nekaj na ugotovitev mamaF, en pregovor pravi - nekaj v stilu, ne najdem originala... aprila so za kralja, maja zame, junija pa za berača...

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

30. apr 2008 22:20

ups popravljam: Star španski pregovor pravi takole: Aprilski beluši so za mojega šefa, majski zame, junijski pa za mojega osla. pa nekaj infotov pri enem izmed receptov http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=9621 škarpinin post... Sporočilo je spremenil(a) majamarko dne 30. apr 2008 22:24:01

pushmycar  

član od: 20.12.2006

sporočila: 7

19. maj 2008 12:58

Evo en recept. Špargljem porežem oleseneli del (rabimo kvaliteto, ker bo dobro) Narediš marinado iz dobrega olivnega olja, suho belo vino, kis (jaz dam balzamičnega, pa ni zahtevan) 2 ali 3 strte stroke česna, ščep provansalskih zelišč (jih potrem preden jih dodam) sol in črni poper, sveže mlet. Pripravi marinado in mariniraj šparglje 15 do 20 minut. Potem povaljaj šparglje v parmezanu (če niste naklonjeni italijanski kuhinji je tudi old Amsterdam v redu) Ostanek marinade polij po špargljih. 15 ali 20 min na 200. Ponudi vrelo. Jaz priporočam kot prilogo k govejemu fileju. Ne serviraj preveč aromatičnega vina, čeprav je lahko belo ali rdeče. To je tako dobro, da bi zavpil, ko poskusiš. pushmycar

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

19. maj 2008 13:18

Pita s šparglji 150 g moke, 50 g masla + 1 žlica masla 75 g skute 1200 g belih špargljev, 5 jajc ½ šopka peteršilja 300 g kisle smetane sol, sladkor, poper, nariban muškatni orešček Zamesimo testo iz moke, 50 g masla, ščepca soli, skute in 1 jajca ter ga damo za eno uro v hladilnik. Šparglje operemo, olupimo in odrežemo oleseneli del ter damo kuhat v vrelo osoljeno vodo, kateri smo dodali pol žličke sladkorja in žlico masla. Po petih minutah jih dobro odcedimo. Peteršilj operemo in na drobno sesekljamo. S testom obložimo namaščen pekač, obložimo tudi robove pekača (24x30cm). Šparglje enakomerno porazdelimo po testu. Razžvrkljamo 4 jajca in jih vmešamo v kislo smetano, primešamo peteršilj, muškatni orešček, malo soli in popra. Prelijemo po špargljih. Pečemo 45 do 50 minut pri 175 ºC. V okvirček Holandska omaka 3 rumenjaki 100 g kisle smetane 125 g masla 1/2 žličke gorčice sok 1/2 limone sol in poper po okusu Rumenjake dobro zmešamo s kislo smetano. Maslo stopimo in postopoma dodajamo k rumenjakom in kisli smetani. Ves čas mešamo. Ko dodamo vse maslo, damo posodo nad soparo in mešamo tako dolgo, da se omaka zgosti. Na koncu dodamo gorčico in limonin sok ter solimo in popramo po okusu. Gratinirani šparglji 1 kg krompirja 1,5-2 kg špargljev, 150 g kisle smetane 8 rezin (cca. 200 g) kuhane šunke 3 žlice oljčnega olja, 10 g masla, sol, poper 50 g naribane gaude Krompir operemo in skuhamo. Odcedimoi in olupimo. Šparglje kuhamo 15-20 minut, nato jih odcedimo. Pripravimo holandsko omako. Krompir narežemo na rezine in položimo v pekač. Osolimo in popopramo. Po 4-6 špargljev z rezino zavijemo v rezino šunke. Nadevamo po krompirju. Prelijemo s holandsko omako in posujemo z naribanim sirom. Pečemo 15 minut pri 175 ºC. Šparglji vinigret 1 kg belih špargljev 1 kg zelenih špargljev sol, sladkor, poper 1 žlica masla 8 rezin dimljenega lososa 4-5 žlic kisa 3-4 žlice gorčice 5-6 žlic olja malo peteršilja Šparglje damo kuhat v vrelo osoljeno vodo, v katero dodamo še žličko sladkorja in žlico masla. Bele kuhamo 20 minut, zelene pa 10 minut. Odcedimo in splahnemo s hladno vodo, nato jih naložimo na ploščo. Iz rezin lososa oblikujemo vrtnice in jih položimo na ploščo med šparglje. Petršilj sesekljamo. Zmešamo olje (lahko je oljčno), kis, peteršilj, sol, in gorčico. Z omako prelijemo šparglje in jih postavimo za nekaj časa v hladilnik, da se marinirajo. Šparglji na toastu 1 kg belih špargljev sol, sladkor, poper, 200 g šampinjonov 1 manjša čebula 1 paradižnik 75 g ementalerja 1 žlica masla 2 žlici moke ¼ l mleka 4 rezine toasta 8 rezin šunke ½ šopka drobnjaka Šparglje skuhano in odcedimo. Vodo od kuhanja prihranimo. Šampinjone očistimo, operemo in narežemo na rezine. Čebulo olupimo in na drobno sesekljamo. Paradižnik operemo in ga narežemo na kocke. Sir naribamo. Čebulo podušimo na vročem maslu, dodamo šampinjone in jih opečemo. Potresemo z moko. Prilijemo mleko in 1/8 l špargljeve vode. Zavremo in kuhamo še 5 minut. Dodamo še polovico sira in pustimo, da se raztopi. Osolimo in popopramo. Toast opečemo v toasterju in položimo na pekač. Na vsako rezino toasta položimo dve rezini šunke in ¼ špargljev. Po vrhu porazdelimo omako. Posujemo še s kockami paradižnika in ostankom sira. Pečemo 12–15 minut pri 200 ºC. Drobnjak operemo in sesekljamo. Posujemo preko pečenih kruhkov. ali pa jih zaviješ v palačinke - skuhaš šparglje, jih po 4-5 zaviješ v rezino šunke, vse skupaj pa v palačinko............................. klavdija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti