Mikrovalovi, žar, konvekcija...

Mac  

član od: 2.8.2006

sporočila: 199

tema odprta - 3. apr 2008 16:53 | ogledi: 5.597 | odgovori: 20

Zanimajo me vaše izkušnje z mikrovalovno pečico s temi funkcijami. Jaz jo zelo nerada uporabljam, ker sem brala o škodljivosti mikrovalovov. Predvidevam, da sta žar in konvekcija popolnoma ločeni metodi, čeprav v isti "mašini".

Kaj pečete oz. kuhate s funkcijo konvekcija in na kak način? Prednosti, slabosti...

Hvala, LP.

Mac

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

3. apr 2008 18:47

Če se bojiš uporabe mikrovalov, potem stran od prenosnih telefonov, dalinjca za TV, brezžičnega interneta in kar je še modernih dosežkov tehnologije.

 

Ni nedolžno. Ampak ne verjemi vsemu, kar piše.

Sploh Bluetooth dela na resonančni frekvenci vode, in glede na to da človeško telo vsebuje 70% vode ...

 

LP

Drejček

Sporočilo je spremenil(a) drejcek dne 03. apr 2008 18:48:59

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

3. apr 2008 19:03

Moja mama dela z mikrovalovko že ne vem, 30 ali 40 let, bila je ena prvih v Sloveniji s to napravo, pa je še zdaj živa. Uporabljala in uporablja jo pa veliko, ker je imela veliko kuharskih tečajev na to temo. In prve pečice gotovo niso imele toliko "varnostnih standardov" kot danes. Morda malo na grobo odgovorjeno, pa vseeno. Če jo nekdo nerad uporablja ker se mu zdi škodljiva, mi je prva misel, naj je ne uporablja, saj so druge metode kuhanja.

Znanost pa ni dokazala da je hrana kaj drugačna glede na to kako se segreje. To je tako kot amalgam v zobeh, res zastruplja ali ne? Tega nihče ne ve, so le polemike...

Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

3. apr 2008 21:53

Po moji oceni je logično, da je možnost, da bi katerokoli valovanje škodovalo človeku, sorazmerno energiji tega valovanja.

Energija pa je obratno sorazmerna valovni dolžini. Na enem koncu imamo npr. rtg žarke - vemo, kako škodljivi so. Potem pridejo UV žarki, proti katerim se mažemo z različnimi kremami za sončenje. Še daljšo valovno dolžino imajo svetlobni žarki - in obsevanje z različnimi barvami svetlobe celo uporabljamo za psihoterapijo. Potem pridejo toplotni žarki in nato šele mikrovalovi. Tik za njimi pa radijski valovi, tako da kdor se boji mikrovalov, naj ugasne tudi radio... in mobitel in bluetooth tudi...pa še pred soncem naj se skrije...

Torej ni vsako "valovanje" škodljivo - npr. pljuskanje morskih valov ob obalo  in nekaj sončnega žarčenja bi  meni zdajle zelo koristilo...

No ja, fizik sicer nisem, torej če sem usekala mimo, kar po meni!

Nasja

marjeta10  

član od: 5.6.2007

sporočila: 313

4. apr 2008 8:11

Tudi jaz jo imam že kar nekaj časa ,najbolj za pogrevanje hrane ,včasih tudi za odtaljevanje in zelo sem zadovoljna z njo.Kar se pa škodljivosti tiče, sta pa že vse napisala Drejček in Jernej !Pečem pa v mikrovalovki ne ,ker imam za to pečico,moram tako tisto vedno drgnit ,ne da bi še  z mikrovalovko morala mučit!

 

lp in lepo se imejte

marjeta10

Basti  

član od: 11.11.2007

sporočila: 558

4. apr 2008 8:22

Sposodi si v knjižnici nekaj knjig o mikrovalovnih pečicah in še malo pobrskaj po internetu. Jaz sem namreč prebrala čisto nekaj drugega. Hrana se v mikrovalovni hitro skuha in v minimalni količini vode, tako ohrani barvo, obliko in več hranilnih snovi. Tudi za malčka jo uporabljam že odkar je gosto hrano, pa mu nič ne manjka. Jaz bolj verjamem temu, kar preberem in je bolj ali manj dokazano, kot pa tistim, ki je zaradi strahu iz nevednosti ne uporabljajo in kvasijo neumnosti. Pa tudi, če bi bila res tako škodljiva, bi jo že zdavnaj prepovedali.

lp Saša

Miro  

član od: 6.9.2007

sporočila: 40

4. apr 2008 9:06

Če se mi mikrovalovka pokvari jo vržem v smeti in takoj kupim drugo. Res pa, da nova ne bo imela žara, ker ga še nikoli nismo uporabili. Razna razmišljanja v smeri da bomo dobili raka ker mikrovalovi "pokvarijo" hrano so neumnost. Pečenka na žaru ali iz pečice kjer se celo večnost žge olje je verjetno bolj nevarna. Pogrevanje skodelice mleka ali vode brez mikrovalovke si že ne znam več predstavljati. Miro

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

4. apr 2008 9:07

Po moje z mikrovalovi mora bit nekaj narobe. Še kmetje na Menini planini so v strokovni analizi ugotovili da mikrovalovi iz radarja bodo slabo vplivali na pasoče se krave, tako, da SLO vojska še sedaj ima radar v zabojih.( madona, večjega hudička bi rabil )

ežoj

Mac  

član od: 2.8.2006

sporočila: 199

4. apr 2008 10:15

OK, hvala za vse fizikalne teorije in varnostne nasvete, zdaj me pa zanima še odgovor na moja vprašanja. .. če bi kdo... LP Mac

Basti  

član od: 11.11.2007

sporočila: 558

4. apr 2008 10:25

V knjigah, ki sem jih omenila prej, je ogromno receptov. Nekaj sem jih poskusila, predvsem rižote so dobre. Skuhaš jo z mikrovalovi in na koncu zapečeš z žarom.

lp Saša

Mac  

član od: 2.8.2006

sporočila: 199

4. apr 2008 13:02

ok, hvala Basti. Mac

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti