Skuta

vesnal  

član od: 17.12.2002

sporočila: 449

tema odprta - 27. mar 2008 19:26 | ogledi: 7.643 | odgovori: 10

Menite da je skuta 3 dni po roku, še v redu, nima nobenega čudnega vonja, zgleda v redu, kakšne so vaše izkušnje, jo lahko pojemo?

Hvala

Lp Vesna

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

27. mar 2008 19:34

Jaz bi jo...ravno zdaj jem skuto z borovnicami(home made) za beljakovine. Ponavadi (vsaj pri nas) se pojejo tudi 2 dni pretečeni jogurti... Roncolino

vesnal  

član od: 17.12.2002

sporočila: 449

27. mar 2008 19:42

super, hvala za nasvet, bo jutri za zajtrk

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

27. mar 2008 21:04

Načeloma velja, da daljši je rok trajanja, bolj lahko prekoračiš ta rok... Jogurti so užitni do 1 teden po roku, če so na pravi temperaturi, po moje je s skuto isto. 2 dni pri nas ni nobena ovira.

čoko

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

27. mar 2008 21:12

Seveda, z roki je tako kot z nosilnostjo mosta. Če bi čez most, z nosilnostjo 3 t zapeljal tovornak s 3,5 tonami in bi se most podrl....pa se seveda ne.

Jogurt je užite n, dokler ima pravi vonj in okus. S staranjem postakja samo vse bolj kisle, kar je pa seveda normalno in pričakovano. S skuto je enako.

 

rimljanka - zasebno mnenje

seherezada  

član od: 19.11.2006

sporočila: 256

27. mar 2008 23:36

V ne tako davnih časih, ko še ni bilo po trgovinah vsega v izobilju, smo imeli domače izdelke in nikjer ni pisal rok trajanja. Smo pač uporabili izdelke po občutku. Jaz še vedno delam isto, saj, če se kakšna stvar že kvari, se itak vidi po barvi, predvsem na skuti ali smetni. Brez skrbi se lahko še teden dni ali več po napisanem roku uporablja. seherezada

tibe  

član od: 20.2.2008

sporočila: 104

28. mar 2008 8:22

To z roki je tako. Proizvajalci morajo označiti rok trajanja, trgovine in javni porabniki ga morajo upoštevati. Red pač mora biti in je na tem področju kar strog - sanitarne inšpekcije. Več kot vsebuje neko živilo vode, krajši je rok uporabe, ker je voda tista, ki omogoa hitrejši razvoj bakterij. Zato jogurt nima nikoli roka uporabe eno leto, moka pa ga ima. Upoštevati je treba tudi primerno skladiščenje. Za domačo uporabo lahko brez skrbi uporabite skuto ali jogurt, ki je en teden čez rok uporabe, tudi trajno mleko, pa še kaj. Moka bi morala biti uporabna tudi en mesec kasneje. Vse pa je treba preveriti po videzu in vonju. To je odločilno. V trgovini večkrat kupim blago, ki ga prodajajo pred rokom uporabe, po nižji ceni. Doslej nimam slabih izkušenj, upoštevam pa pravilno hranjenje. Dostikrat tako kupim skuto, jo zamrznem, potem pa uporabim največkrat za skutin zavitek ali skutno pito, ki jo imamo zelo radi. Od tega še nismo zboleli. Kupim tudi kakšno salamo, pa pečenice in podobno, pri tem pa sem pozorna na barvo. Dobro se spomnim nekdanje sodelavke, ki je imela zelo slabo prebavo, pa je pojedla jogurt, ki je bil 14 dni čez rok, pa je z žalostjo ugotovila, da ni šla niti na blato, kaj šele, da bi zbolela. To področje tudi dobro poznam, ker sem več let delala v kuhinji neke ustanove. Se pa tudi popolnoma strinjam s Seherezado, da včasih pri domačim izdelkih tudi ni bilo roka trajanja, pa so vse porabili po občutku in so bili manj bolni kot smo danes, ko pojemo toliko umetnih dodatkov v hrani. lp tibe

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

28. mar 2008 11:12

A je imaš toliko, da lahko iz tega narediš skutine žličnike ali pa skutino-zdrobno klobaso (skuta, zdrob, jajce, dve uri v hladilniku, oblikuj "klobaso" zavij v folijo, kuhaj 45 minut in je lahko slana priloga ali pa zabeliš z drobtinami, sladkorjem in cimetom...)? Ker, če jo je toliko, je po pravkar opisanem manevru ne bo več. Ali pa zmešaj skuto z oljčnim oljem, tuno, pesto omako in imaš izvrstni namaz za na kruh, ki ga tudi hiperhitro zmanjka. Vendelina jr.

Moycaa  

član od: 11.9.2004

sporočila: 738

13. apr 2008 15:02

Pozdravljene! Da ne odpiram nove teme, bom kar tule nadaljevala. Ostalo mi je 25 dag skute, ravno tako 3 dni čez rok (kar se sklada s temo), pa sem čisto brez ideje kako jo porabiti. V mislih sem imela, da bi spekla maffine, vendar mi noben recept ne kane v glavo. Menite, da bi bilo ok, če bi naredila kot navadno biskvitno testo, vanj zamešala skuto in napolnila modelčke za maffine? Skratka - na pomoč!! HVALA!!! Moycaa

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

13. apr 2008 15:14

jaz skuta pospravim kar v skrinjo,... ali pa narediš kakšne palačinke,... pa kakšen narastek,... z mafini pa še nisem prakticirala,.. anaeva

grunf  

član od: 2.11.2007

sporočila: 5

23. apr 2008 20:41

vesnal je napisal/a:
Menite da je skuta 3 dni po roku, še v redu, nima nobenega čudnega vonja, zgleda v redu, kakšne so vaše izkušnje, jo lahko pojemo?
Hvala

Lp Vesna

Z veliko mlečnimi živili je tako da so "best before..." in ne "use by...". To se pri nas pri deklaracijah nasploh premalo ločuje je pa zelo pomembno. Pri nas piše uporabno do ali rok uporabe ni pa specificirano. "Use by" pomeni da po tem datumu ni varno oz. je močno odsvetovano koristiti izdelek. Best before pa pomeni da proizvajalec garantira do navedenga datuma najboljšo kvaliteto izdelka, na nas samih pa je da ocenimo ali je to res še uporabno ali ne. Skuta, če je bila pravilno hranjena na hladnem in ni bila načeta prejkoen po roku uporabe še popolnoma ok. Če ima neprijeten vonj ali videz jo itak zavržemo. Enako z mlekom - če ima skisano mleko prijeten kiselkast vonj in okus po roku uporabe ni z njim nič narobe - ni za v kavo ali v čokolino, je pa popolnoma dobro kislo mleko. Če pa so prevladale slabe bakterije je pa tako ili tako smrdljivo, in izgleda neapetitlih. Torej oči in nos ti povejo ali je uporabno tako ali drugače ali pa ej za zavreči. grunf

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti