Velika noč

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

14. mar 2008 8:27

Pri nas doma nimamo zakramentov in ne praznujemo velike noči tako kot jo kristjani. Res pa je, da naredim pirhe (če jih jaz ne bi, se nobenemu drugemu verjetno ne bi dalo), ampak predvsem zato ker jih je vedno delala stara mama. Bolj v spomin nanjo kot kaj drugega. In delam jih na njen, star način, s čebulnimi olupki. lp saš

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

14. mar 2008 8:58

V modi, ycrna????? Atina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

14. mar 2008 9:05

Točno tako. Razni zajčki, piščančki ipd. pa ... po mojem mnenju imajo "vezo" s pomladjo, s samo veliko nočjo pa ne ravno veliko Zajčki simbolizirajo prihod novega življenja in plodnost, tako da imajo z Veliko nočjo kar precej povezave. MAmamia mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

14. mar 2008 9:17

Atina, strinjam se z ycrno, da so nekateri prazniki postali modni. Za veliko noč sama tega sicer ne bi rekla, ker je bilo praznovanje tega praznika na naših tleh vedno močno zakoreninjeno, ampak valentinovo, materinski dan, helloween in podobni so pa ena sama potrošniška moda. Mi je še vedno ljubši 8. marec kot materinski dan, slednji se mi zdi tako umeten in solzav, d aglava boli. Tudi sama poznam veliko ljudi, ki ne negujejo običajev ob veliki noči, in me tudi ne presenečea, da je ycrna presenečena nad odzivom na njeno vprašanje. Po moje sodi v mlajšo generacijo in med temi jih je veliko, ki na veliko noč ne dajo nič. Čeprav moji starši nikdar niso bili verni, smo tudi pri nas doma ob praznikih barvali jajca in mama je spekla potico, ker je pač spoštovala običaje okolja, v katerem smo živeli. Pač nismo hodili k žegnu, še manj na kakšno procesijo in tudi molili nismo, ampak jaz kot otrok sem z drugimi izmenejevala pirhe, starejši sosedi sem jih nesla in še kos potice za povrh, skratka spoznavala sem običaje, čeprav nismo nikdar hodili v cerkev. Te dni so v mojem stanovanju narcise in nekaj drugega okrasja v stilu velike noči. Žegen prepuščam tašči, postimo se ne, se pa zberemo pri velikonočnem zajtrku. In otroci bodo tudi letos, čeprav so stari od 14 do 22 let, zjutraj na veliko noč iskali po grmovju na vrtu košarico z darilci, ki jih prinese zajček. Tale naša debata navsezadnje kaže, kako različni smo si, da pa lahko kljub temu vsi uživamo v praznikih, najsi smo verni ali ne. Podobno je tudi v božičnem času. Mamamia mamamia

Mic  

član od: 18.3.2007

sporočila: 197

14. mar 2008 10:12

Mamamia, a veš, da je bil materinski dan že dolgo  pred dnevom žena?

Zatrll ga je bivši komunistični sistem (zaradi verske osnove) in ga nadomestil z dnevom  žena. Torej materinski dan ni nobena moda.

 

 

Mic

ycrna  

član od: 29.7.2006

sporočila: 748

14. mar 2008 11:04

hej hej saj nisem jaz rekla da je velika noč v modi...nasprotno sem kozi.... povedala da mi je nekam čudno da bi bila v modi... no ne rečem kak drug praznik ja...ampak velika noč...ne vem no :) ycrna

ycrna  

član od: 29.7.2006

sporočila: 748

14. mar 2008 11:06

Mic...kot sem že veliko krat omenila, govorim že celo življenje večinoma italijansko, obiskovala sem italijansko OŠ, pa gimnazijo in sedaj fakulteto...zatorej se opravičujem, če je kak izraz čuden...pač ko pa tebi ali komu drugemu naslednjič popravim recept z italijanskim imenom prosim, da se ne užališ ali jeziš ipd. ycrna

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

14. mar 2008 11:20

Ce prav berem, ycrna je samo zacudena,da toliko ljudi se pozna in obuja velikonocne obicaje, da je pa to postala moda je napisal-a kozamurnik. Zal ima se kako prav. Dodala bi le, da je to vsaj za nekatere zelo koristna moda.Spomnim se,kako so nas postrani gledali v soli ko smo skoraj skrivaj hodili k verouku. Pa tudi enega starega mozaka se spomnim,ki je rekel: boste videli, ce se slucajno zamenja oblast, takrat ne boste imeli pa niti prostora v cerkvi,ker bodo v prvih vrstah sedeli tisti,ki vam to sedaj skoraj prepovedujejo. In tocno to se je zgodilo, ko sem po dvajsetih letih pri cerkvenih vratih srecala ucitelja, ki nam je vbijal v glavo, da boga ni, da je vera opij za ljudstvo, in ki je po ure pred tem bral evangelij... Nikakor ne zelim polemizirati, ampak mislim, da bi ze v soli otroke morali uciti spostovati prav vsako vero, strpnost do drugace mislecih, verujocih ali ne, pa se bojim, da jih ucijo(mo) spostovati edinega boga ki je res" v modi",ki pa mu ni ime na Kristus, ne Buda, ne Alah, ampak DENAR! Veselo Veliko noc vsem,ki jo praznujete lucka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

14. mar 2008 11:33

Mic je napisal/a:

Mamamia, a veš, da je bil materinski dan že dolgo  pred dnevom žena?

Zatrll ga je bivši komunistični sistem (zaradi verske osnove) in ga nadomestil z dnevom  žena. Torej materinski dan ni nobena moda.

 

 

Mic
Kolikor vem, se je dan žena zavoljo zgodovinskih dogodkov in predvsem pomena zavoljo uveljavaljanja ženskih pravic uveljavil ne glede na komunistični režim. Mi je tudi prav vseeno. Mi je ljubši zgolj zato, ker me ne potiska zgolj za štedilnik in mi ne nabija cankarjevskega kompleksa v usodo vdane in predane matere. Me pa veseli, ko mi otroka na materinski dan prineseta rožico. AMpak kolikor vem, sta se Velika noč in Božič praznovala tudi v prejšnjem sistemu, cerkve so bile nabito polne, nihče ni na žegen hodil na skrivaj in tudi nikogar niso po prstih, če je imel za nohti barvo od pirhov. Vsaj v mojem okolju je bilo tako in ni nihče nikdar ničesar skrival. In tudi moj stric, ki je bil na visokem položaju, je svojo mater spremljal v cerkev in njej na ljubo tam zapel, pa ni bilo nič. Cerkve so pa zdaj bolj polne zaradi prerivanja v prvi vrsti, kamor so navalili tisti, ki so se prej skrivali in se zdaj poskušajo predstavljati kot žrtve. Prave žrtve prejšnjega sistema ravnajo drugače, bolj dostojanstveno in se nič ne sprenevedajo. Pa pustimo to, prazniki so za praznovanje in da smo veseli, ne pa da se jezimo nad konvertiti. saj za vsako rit raste šiba. Mamamia mamamia

Issi  

član od: 5.9.2007

sporočila: 703

14. mar 2008 11:43

Mic je napisal/a:

Mamamia, a veš, da je bil materinski dan že dolgo  pred dnevom žena?

Zatrll ga je bivši komunistični sistem (zaradi verske osnove) in ga nadomestil z dnevom  žena. Torej materinski dan ni nobena moda.

 

 

Mic
Oprosti, ampak malo bolj se pozanimaj in preberi še kak zgodovinski članek na to temo. Več kot očitno nimaš pojma, kaj pomeni 8. marec in da nima popolnoma nobene zveze s komunizmom! Issi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti