Šiptarsko vlečeno testo

TIUBA  

član od: 5.1.2002

sporočila: 157

tema odprta - 29. sep 2002 16:00 | ogledi: 8.662 | odgovori: 59

Na kuharskem tečaju je kuhar omenil, da je najboljše šiptarsko vlečeno testo (je že na pol pečeno in je debelejše od navadnega). Prodajajo ga na tržnici v centru LJ in še v nekaterih trgovinah. Ali kdo ve v katerih trgovinah?

Mirjana  

član od: 29.11.2001

sporočila: 15

30. sep 2002 8:29

To testo dobiš pri najboljšem sosedu (beri Mercatorju). Poglej v njihove hladilne omare, pakirano je v navadne polivinil vrečke.

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

17. apr 2005 21:10

Ali je razlikaamo v tem, da je že na pol pečeno ali še kaj drugega? Če j še kaka razlika, bi se priporočala za recept, če ga kdo ima! Veri

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

17. apr 2005 21:22

Izdeluje ga Safet Amza. Po polkilskih paketkih ga prodajajo v Mercatorju, ne liste pa ga lahko kupiš v pokritem delu tržnice (tam, kjer so siri), kjer lahko tudi izbiraš med debelimi in tankimi. Meni je to testo zakon!!! ===

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

17. apr 2005 21:36

Ja, sem videla testo na tržnici pri Safeti, ampak mene zanima, kako bi ga naredila SAMA doma, saj ga navsezadnje dela tudi ona sama, a ne? Zakaj ga potem ne bi še jaz?;) Vlečeno testo znam naredit, nikoli nimam nobenih problemov z njim, ker je res simpatično testo, lepo se vleče, lepo diši in še zelo hitro je gotovo:) Zdaj me pa zanima, kakšna je razlika oz. kaj moram naredit drugače, če hočem dobit oz. naredit kore... Namreč še nisem bila v Srbiji, v Bosni pa tudi nisem tega ne jedla, ne gledala, kako to naredijo, zato me zanima, kakšna je razlika (v primerjavi z navadnim vlečenim testom)... Ima kdo recept? Ali je fora samo v tehniki ali samo v tem, da je debelejše in da ga na pol spečem? Veri

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

17. apr 2005 22:45

To testo je res zakon.Jaz uporabljam debelejše za burek in štruklje,za štrudel pa tanjše. Vedno sem bila prepričana,da je zecept isti kot za vlečeno testo,le da je na hitro osušeno. Meni pride vlečeno testo vedno zelo tanko ,rada pa bi malo debelejše.Ali se to morda doseže z ostro moko?? Mi lahko kdo odgovori na to Aki

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

17. apr 2005 23:14

Mimogrede mi je padlo v oci: Siptarji ali Albanci, kot Romi ali Cigani ali Lahi - Italijani? julia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

18. apr 2005 9:18

Jeste, Julija, Šiptar je zaničevalen izraz z Albance, izvira pa iz originalnega naziva tega naroda. Ampak ne vem točno, kako se piše. Mamamia mamamia

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

18. apr 2005 10:00

Moja mami ga včasih naredi. Pravi, da naredi testo, pomoka, razvleče na narobe obrnjenem pekaču, na hitro popeče v vroči pečici, obrne in tako spet naslednjo. Zlaga eno na drugo. Včasih naredi več potem pa da v skrinjo. LP stana

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

18. apr 2005 10:01

aki, če želiš debelejše testo, ga ne razvleči, ampak zvaljaj - lahko tudi s pomočjo strojčka za testenine - potem samo malo prekriješ tiste proge testa, povaljaš, da se sprimejo, pa imaš svojo željeno dimenzijo. Ali kore posušijo na zraku ali jih delno spečejo? ali ima kdo recept, prosiiim! Mogoče kdo koga pozna iz domovine kor - koga ki bi bil tako prijazen, da bi napisal recept?;) julia, Šiptarji pride od Škipetarji, to naj bi bilo kolikor toliko originalno, vsaj po Kalu Mayu;) Na splošno pa ne mislim nič slabega, če rečem Šiptar - zame je to asociacija na sladoled in zeloo sladke slaščice:) In seveda burek! Pri nas se vedno reče: gremo k Šipcu, pa to pomeni določenega, ki ima v Ljubljani najboljši burek:) In vsekakor ne pomeni nič slabega! Res pa je, da pred njim verjetno ne bi rekla tako, da ga ne bi užalila. Romi so bili že v antiki cigani, pride od anti ganos - vse, kar je pri človeku slabega, zato jih po svoje razumem, da nočejo bit tako imenovani, čeprav je trapasto, da se med seboj kličejo cigani, če pa bi jim ti to rekla, bi bili pa na smrt užaljeni! (to, da se tako kličejo, je preverjeno, ker sem nekaj časa delala z njimi, po mojih izkušnjah so punce fajn, ženske zvite, moški pa patriarhalni za znoret!:) Z italjane pa mislim, da je to postala žaljivka v 2. svetovni vojni, ampak se mogoče motim, popravite me! Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

18. apr 2005 12:46

Stana, na kako tanko pa razvleče to testo? To je verjetno odvisno od tega, za kaj bo uporabljala zadevo - mi lahko napišete, za kaj se uporablja koliko debelo - v stilu kot list tanko ali mm debelo,... Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti