Šiptarsko vlečeno testo

Ethel  

član od: 27.3.2003

sporočila: 35

12. maj 2005 9:13

Hvala, Veri za obrazložitev.Ta vikend bom sprobala potem pa javim če mi je uspelo. Še eno vprašanje.Za burek je treba prv tako testo popečt? Hvala in lep dan Ethel

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

12. maj 2005 10:11

Ja, pravijo, da naj bi bilo tako boljše... Jaz ti tega ne morem potrdit - delala sem samo baklavo na ta način, pa se mi zdi dosti podobno... Če ti kaj pomaga: burek bom še naprej verjetno delala kar iz svežega domačega vlečenega testa (nepečenega), ker imamo najrajši tistega, ki se zvija in se nepečeno testo lepše zvija. Če boš pekla kore za burek, jih takoj, ko jih vzameš iz pečice, nadevaj, ker hitro ratajo trde in se ne bojo dale zvijat (če boš delala tistega, ki se zvija v polža, seveda, za onega srbskega, ni problema, so lahko kore tudi trše, ker se dela na enak način kot baklava). Bom pa še kdaj probala z istim receptom za testo in za hrano (mogoče celo burek), da vidim, če je res taka razlika, da se splača hecat še s tem:) Še kdaj jih bom pa verjetno naredila, mogoče pa jih bom naslednjič spekla kar v ponvi. Veri

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8699

12. maj 2005 10:17

Meni se zdi, da se je ta pogovor okrog "kor" - vlečenega testa malo zapletel. Koliko jaz vem in glede na moje 32-letne izkušnje v kuhinji, je testo za: jabolčni zavitek, sirov zavitek, bučnico, zagorske štruklje, baklavo, burek, sirnico... ena in ista stvar in to je VLEČENO TESTO. Ali je vlečeno testo narejeno samo iz: moke, olja, soli, tople vode, malo kisa ali pa iz moke, olja, jajca...., ali namesto kisa dodate limono, je čisto vseeno. Važno je, da je izdelek - raztegnjeno testo na mizi. Vlečeno testo lahko raztegnete zelo zelo tenko, lahko pa pustite debelejše. Ne obstaja nikakršno "šiptarsko testo". Isto testo je za naše zavitke, bosanske sirnice, pite in bureke. Kaj mislite, da tam, kjer pečejo bureke uporabljajo pečene kore? Sto procentno sem prepričana, da jih vsak dan sproti mesijo. To, kar pa prodajajo na tržnici - vlečeno testo ali "kore" to je prav ta stvar - vlečeno testo, samo da je testo popečeno, verjetno zato, ker se surovo testo ne bi obdržalo in bi splesnilo. Ena je navedla, da je testo spuščala skozi mašinico za rezance in popekla. Tako je naredila mlince. (Jaz na podoben način delam mlince. Moka, sol, voda - zamesim testo mehkejše kot za rezance, razvaljam, narežem na krpice in popečem v pečici ali na plošči.) Moj mož vedno reče: "Ne kupuj kore, naredi jih sama, ker so tvoje boljše". Ko hoče biti zloben reče: "Kore na tržnici so za lene gospodinje". Brez zamere in lep pozdrav!

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

12. maj 2005 11:22

no, lepa reč, na to pa sploh nisem pomislila, da bi jih popekli zato, da se dlje držijo! Logično, seveda! Sicer se pa vsi strinjamo, da je to vlečeno testo isto:) Samo jaz tega vsega nisem prej vedela (da se sploh popekajo), zato pa tu debatiramo:) Ja, mlince se tudi da na ta način delat - za mašinco za rezance, ampak meni so všeč taki okrogli (saj vem, da jih itak potem razlomimo, ampak ko jih dam komu - suhe in popečene - so pa še lepi okrogli:) in jih rada valjam, pa predno zvlečem mašinco ven, so že narejeni, zato jih navadno kar valjam:) Ja, se strinjam tudi glede tega, da vsi hočejo domače testo, ne kupljenega, ampak tako je itak z vsem: a si sama naredila? in če je odg. slučajno: ne, se že bunijo: eh, škoda... Ampak to je dober občutek, a ne?;) Veri

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

12. maj 2005 14:11

Jaz pa nimam nobene slabe vesti, ker listnato in vlečeno testo kupujem kar gotovo. Celo sirove štruklje sem enkrat kupila kar zamrznjene (Ledo) za k divjačini in ko sem jih tašči, mami in "tretji babici", samim izvrstnim kuharicam, ter drugemu omizju postregla kot prilogo, me niso zmogle prehvalit. Pa sem kar iskreno povedala kaj in kako. Ne, pri takih rečeh nimam slabe vesti, če si stanje v kuhinji skrajšam na najmanjšo možno mero. Pozdrav, Mamamia mamamia

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8699

12. maj 2005 15:20

Da ne bo pomote, nihče ni rekel, da ima slabo vest... Ko sem jaz začela kuhati, v trgovinah ni bilo testa, ni bilo nič zmrznjenega - skratka, nič. Vse sem morala z rokami narediti. Sedaj pa tudi kupujem testo - kore, ko mi se ne da sukati, kupujem tudi rezance za juho, tudi zmrznjene cmoke, celo pomfri... Od komot ga ni! Seveda, moramo pa priznati, da ni to to. Ne more se primerjati z domačim, čeprav je dobro. Današnji tempo življenja nam to nalaga. Nekoč sem prišla iz službe ob 15. uri, danes pa ob 17.00. Brez zamere in pozdravček!

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8699

17. maj 2005 8:11

V soboto sem na tržnici v BTC-ju kupovala "kore". Bila je vrsta in sem brala nalepke in listke s sporočili na stojnici. Za testo oz. "kore" je pisalo uporabno - 2 dni na sobni temperaturi, do 10 dni v hladilniku na 6 stopinj. Pozdravček!

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

17. maj 2005 17:05

Joj, Dragička, saj nič ne zamerim, sploh ne. Tudi moja mama je, ko ste še lahko delale do 15. ure, veliko stvari delala doma. Danes dela doma le še ribano kašo za v juho, rezancev ne več. Je pa res, da ne uporabljamo instant fritatov, ampak pečemo palačinke. Pa s pomfritom je enako - če je čas, lupimo krompir in režemo, če ne pa pride prav zamrznjen. Sodobne gospidinje pač izrabljamo, kar nam trgovine ponujajo, na pol pripravljene izdelke pa potem končujemo same. Ampka ko je ča, dopusti na primer, potem pa sama domača papica... mamamia

Ethel  

član od: 27.3.2003

sporočila: 35

19. maj 2005 6:24

Pozdravljena, Veri! No končno sem poskušal ta recept ki si mi ga priporočala in moram reči da je super.Testo sem pusušila kot si napisala in burek je uspel. Hvala in lep pozdrav! Ethel

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti