Granatovec - koko priti do sadike

rezika  

član od: 31.10.2007

sporočila: 45

tema odprta - 25. feb 2008 21:07 | ogledi: 6.241 | odgovori: 8

Spet se obračam na vas, in sicer z vprašanjem, kako priti do sadike okrasnega in sadnega drevesa ali grma, ki zelo lepo oranžšnordece cveti in ko se cvet še ne posuši se že vidi drobceno jabolko, ki jeseni žari v rumeno rdeče barvi. Je sicer malo drobnejše kot v prodaji, a je vseeno čudovito. Včeraj sem na Krku dobila dve javolki direktno z drevesa in gospa, ki mi ju je dala, je rekla naj seme takoj posadim v lonček in bo sklilo veliko poganjkov, ki bodo potem zrasloi v okrasno drevo ali grm. Pravo čudo! Skoraj ne verjamem da je to mogoče, zato po tej temi sprašujem vas, če mi lahko pomagte.

rezika

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

25. feb 2008 21:16

najbrz mislis tole http://images.google.it/images?hl=it&q=punica+granatu no pri nas dobis sadike v vsaki bolje zalozeni trgovini, dvomim, da jih v Slo ni. Povprasaj v kaksni vrtnariji ali drevesnici,mislim, da ne bi smelo biti problema- res pa je da je prezimno malo obcutljiv.lp lucka Sporočilo je spremenil(a) lucka52 dne 25. feb 2008 21:40:56

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

26. feb 2008 20:14

Jaz sem jih videla lani v Kalii na Rudniku. Dolores

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

27. feb 2008 1:43

Če jih ne boš dobila v vrtnariji, ti lahko pošljem poganjke za potaknjence, imam sorto, ki da zelo velike sadeže. Potaknjenci se radi primejo, z grmom tudi čez zimo ni večjih problemov, listje mu odpade, vendar pa plodovi še v Istri komaj dozorijo, tako, da bodo na kontinentu bolj za okras. Je pa res lepo drevo, poleg vrst, ki cvetijo v kardinalsko rdeči obstajajo tudi take, ki imajo rožnate ali celo smetanovo bele cvetove. nola

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

27. feb 2008 7:47

Nola, to je pa res koristen podatek, niti pomisìlila nisem na potaknjence. Sicer imamo dve drevesi,eden lepo obrodi( temno rdeca semena uporabim tudi za sladice)in se en hibird, ki ima samo cvet.Smetanastih pa se nisem videla. Ce ves,kje so, sporoci, pridem na lov za potaknjenci... Na nasem koncu je granatno jabolko simbol srece in je zelo lepa dekoracija na vhodnih vratih ali na mizi.lp lucka

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

27. feb 2008 9:13

mi imamo tudi take, ki imajo samo cvet. Tako, da nola, če je možno, bi tudi jaz prosila za en podtakjenec. klavdija

choco frito  

član od: 7.9.2007

sporočila: 46

27. feb 2008 10:13

jaz sem vtaknila v zemljo semena(pečke) od samega sadeža in eno je pognalo.upam da bo kaj več zraslo choco frito

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

27. feb 2008 13:48

Lučka 52, granatno jabolko s cvetovi smetanaste barve raste na dvorišču hiše z počitniškimi apartmaji na Arzah pri Piranu, na desni strani ceste ki pelje od pokopališča proti Fiesi. Vsako leto jih občudujem ko cvetijo in si tudi vsako leto rečem, da bom prosila lastnike za nekaj obrezkov, pa potem vedno pozabim. Če boš prišla ponje, se pa oglasi še pri meni, sorta, ki raste pri nas ima sadeže težke krepko čez kilogram, ukoreninijo se pa prav zlahka. Vem še za grm na občinski zemlji, ki ima vrstnate cvetove malo bolj temno rdeče barve kot ti najbolj običajni, ne vem pa, če zarodi tudi plodove. Sestrična je v vrtnariji kupila grmiček, ki naj bi cvetel v rožnati barvi, zdaj je že drugo leto odkar ga je posadila, upamo, da bo letos kaj, raste pa bistveno počasneje od lokalnih sort. Malo se bojim, da so ti grmički iz vrtnarij namenjeni bolj za pod steklo in da potrebujejo nekaj časa, da se privadijo na naše kruto podnebje. nola Tiste, ki želite potaknjence, mi prosim sporočite na ZS, kdaj in kam naj jih pošljem. Če bi katero zanimalo, lahko pošljem tudi potaknjence dišečega jasmina, mirte in fejoje in seveda rožmarina in lavande. Samo pozanimajte se, kdaj je pravi čas za to, ker jaz sem bolj vrtnarica za štihanje in premetavanje komposta, za zahtevnejše operacije pa ravnam po navodilih. Sporočilo je spremenil(a) nola dne 27. feb 2008 13:56:54

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1411

27. feb 2008 21:15

Tudi jaz vam lahko pošljem potaknjence granatnega jabolka, pa tudi koščice japonska nešplje, ki rodi v juniju: Če katero to zanima, naj mi piše na ZS.Koščice odženejo že v istem letu. Sama sem jih metala kar okrog hiše in zdaj so lepi 10 cm visoki dreveščki. Sem pa opazila, da lepše uspevajo, če koščico posadiš kar na stalno mesto, kot da presajaš to malo rastlinico. daga

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti