Umetna sladila

gladiola  

član od: 11.4.2006

sporočila: 100

tema odprta - 21. feb 2008 13:28 | ogledi: 1.963 | odgovori: 16

Naj mi prosim kdo pove ali umetna sladila res redijo? Nekje sem zasledila da bi naj redila.

gladiola

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

21. feb 2008 13:31

To sem tudi sama nekje prebrala, čeprav mi ne gre v bučo, kako lahko nekaj z nič kalorijami redi. Mogoče vpliva na presnovo.

Lijana

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

21. feb 2008 13:36

Mislim, da gre takole: če vidiš slastno pecivo in veš, da ni narejeno s sladkorjem, se "potolažiš", da to je pa res fino, ker je manj kalorij in potem poješ več, kot bi tega pojedel, če ne bi bilo tam sladkorja. Dva piškotka imata vedno več kalorij kot en piškotek. Vendelina jr.

Basti  

član od: 11.11.2007

sporočila: 558

21. feb 2008 13:37

Umetna sladila so brez ali skoraj brez kalorij. Po nekih raziskavah so tisti, ki uporabljajo sladila za kilogram težji od tistih, ki uporabljajo sladkor (v povprečju), ampak jaz mislim, da je to zato ker tisti, ki so bolj suhi, ga pač ne uporabljajo in so odvečni kilogrami vzrok za uporabo sladil in ne posledica uživanja le teh. v majhnih količinah sladila ne morejo škodit, v večjih pa se jim je dobro izogibati, to je moje mnenje, pa čeprav npr. saharin sploh ne prehaja v kri in se izloči z urinom.

lp Saša

piščanec  

član od: 15.1.2006

sporočila: 284

21. feb 2008 13:56

Verjetno se pogovarjate o tem članku: http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/7233459.stm Če na kratko povzamem, s poskusi na miših so ugotovili, da pri prehrani z umetnimi sladili (sladkega okusa a brez kalorij) zaužijejo več kalorij, kot če bi bil v hrani sladkor. Pojav si razlagajo tako, da sladek okus v ustih pripravi metabolizem na težek in kaloričen obrok, ko pa do tega ne pride, nastane v telesu zmeda in pride do slabše regulacije apetita, ko je na voljo dovolj hrane. Zanimivo! piščanec

gladiola  

član od: 11.4.2006

sporočila: 100

21. feb 2008 14:04

Se strinjam z Vendelino, da dva piškotka redita bolj kot en. Saj jaz nimam problema s tem, da bi zdaj več pojedla. Umetna sladila uporabljam zaenkrat samo v čaju in kavi in mislim, da s količinami ne pretiravam. Kaj menite, je vredu tako ali bi raje prešla kar na rjavi sladkor. Mučim se namreč s hujšanjem pa mi nikakor ne uspeva... gladiola

piščanec  

član od: 15.1.2006

sporočila: 284

21. feb 2008 14:08

Mogoče bo komu prav prišel tudi ta članek iz BBC: http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/7254589.stm Pravi pa, da je debelost pri otrocih pogosto povezana s slano prehrano, če si žejo gasijo s sladkanimi pijačami (verjetno odrasli res manj pijemo sokov iz sirupa, gaziranih sladkih pijač ipd.). V članku navajajo, da že en gram soli v prehrani na dan manj lahko pomeni, da otrok zaužije do 100 gramov sladkih pijač na dan manj, kar lahko pomeni tudi 250 kcal na teden. Sicer pa predlagam, da podrobneje preberete sami. piščanec

piščanec  

član od: 15.1.2006

sporočila: 284

21. feb 2008 14:12

Gladiola, jaz ti predlagam, da čaja in kave ne sladkaš! Gre samo za stvar navade, ki se je hitro odvadiš. Šele potem boš začela spoznavati, kako različni po okusu so lahko posamezni čaji ali kave med sabo in jih boš tudi ločila glede na poreklo, pripravo... Meni ta hip je najboljše poizkušat razne temne čokolade (velja podobno kot pri čaju in kavi, manj je sladka (večji je delež kakava), bolj je okusna), zaenkrat me najbolj navdušuje ena čokolada iz pravične trgovine, Lindtove se lahko skrijejo! piščanec

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

21. feb 2008 14:14

piščanec je napisal/a:
Verjetno se pogovarjate o tem članku: http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/7233459.stm Če na kratko povzamem, s poskusi na miših so ugotovili, da pri prehrani z umetnimi sladili (sladkega okusa a brez kalorij) zaužijejo več kalorij, kot če bi bil v hrani sladkor. Pojav si razlagajo tako, da sladek okus v ustih pripravi metabolizem na težek in kaloričen obrok, ko pa do tega ne pride, nastane v telesu zmeda in pride do slabše regulacije apetita, ko je na voljo dovolj hrane. Zanimivo! piščanec
V tem je veliko soli. Govorim iz izkušenj oziroma kaj vse mi je povedal zdravnik. Ker v stavreh, četudi niso sladke ali mastne, se skriva veliko kalorij. Pršut na primer ni masten, kalorije pa.... Sem se morala naučiti paziti na več stavri med mojo dieto. Mamamia mamamia

brza  

član od: 18.11.2006

sporočila: 54

21. feb 2008 14:15

Tudi prejšnji teden (ali pa morda še kakšen teden prej) je o tem pisalo v Večeru - v rubriki o zdravju. brza

gladiola  

član od: 11.4.2006

sporočila: 100

21. feb 2008 14:29

Mamamia mi lahko zaupaš svojo dieto? Piščanec na to, da si ne bi sladkala kave in čaja se že en čas psihično pripravljam. Upam, da mi bo kdaj uspelo. Joj če mi full ni okusna kava brez sladkorja. gladiola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti