Jedilnik ob birmi

MALČICA  

član od: 8.6.2006

sporočila: 451

21. feb 2008 9:54

Mi smo imeli tri leta zapovrstjo obhajilo, birmo, obhajilo. Na obhajilih sem sama skuhala komplet kosilo za 40 ljudi in še pri maši bila. Je velik dela in sem si prvič rekla nikoli več, a sem čez dve leti spet ponovila isto. V gostilni imam občutek, da poješ tisto kosilo in počasi pričakujejo, da greš in nobenemu se potem ne da, da bi šli še vsi k nam na kako piknik varianto, ker so bili še siti. Zato sem skuhala skoraj klasično nedeljsko kosilo, kar nekaj je starejših, pa tudi otrokom prija malo juhe. Popoldne smo pa še mal spekli na žaru, pa nogomet igrali, pa šli na sprehod v gozd nekateri. Bolj domače in družabno, tisti dan pa že preživiš. Za odkup svojim otrokom, ker se jim nisem tako posvetila na ta dan, smo šli naslednjo nedeljo v hribe in tam na res dobro kosilo. Na zadnjem obhajilu je bilo tako: po maši je bilo na mizi sadje, sokovi in malo peciva, nato je sledila goveja juha,gobje ne marajo, sledile so tri različne sezonske solate, pire krompir, pečen krompir v 2 picopekih, že v soboto zvečer je mož speku svinjsko, piščančje in telečje kose mesa z veliko zelenjave, spekel je tudi dunajske, kot omaka sem zgostila od pečenk, bila je špinača, tega otroci niso mogli prehvalit, dušena zelenjava. Po vsem tem je bilo spet pecivo, kava, sladoledne kupe po želji. Potem smo vsi bolj lenobno počivali, pomivalni stroj pa je opral. Tedaj sem se popolnoma posvetila obiskom in otrokom, moj del se je zaključil. Proti štiri popoldne smo spet malo spekli na žaru meso in zelenjavo, vsi so hoteli še kar je ostalo od kosila, meso je bilo fantastično, zelenjava tudi. Pripravila sem tudi že v soboto francosko solato, riževo in makaronovo, ti dve nista šli preveč. Tako smo se v prijetnem okolju zabavali do poznih večernih ur in moram priznat, da sva z možem rihtala vse sama in nisva bila utrujena na smrt, pa sem imela od garaže do moje kuhinje 40 stopnic. Oprosti, ker sem se toliko razpisala, toda jaz pravim, da tam kjer je volja, tam je moč. Malčica

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

21. feb 2008 10:41

Mi imamo na vsakem manjšem praznovanju čez 20 ljudi, na večjih pa vsaj trikrat več. Zato mi tako delo sploh več ne predstavlja težav. Največ težav imam pri sestavljanju jedilnika, ker želim zmeraj nekaj novega postreči in kompliciram do onemoglosti. Zadnjič, ko pa nisem imela časa za kompliciranje in sem pripravila klasiko (odojek v pečici, pečen piščanec na soli), sem imela najmanj dela, pa največje zadovoljstvo gostov. Ko bodo gostje prihajali daj na mizo polnjeno francosko štruco, narezek, lahko domačo mesno pašteto ali tlačenko v solati, za sladkosnede pecivo, potico. Sledi juha z mesni zavitkom, da je bolj nasitno in se lahko v miru pospravi mizo in počaka na drugo hrano. Glavna jed: polnjena telečja prsa, puranovi zvitki ali zrezki v omaki, pečenka, (puranove zvitke ali zrezke se lahko v celoti pripravi en daj prej, telečja prsa napolni in pripravi za v pečico, prav tako tudi pečenko), tudi lazanjo smo že mi imeli, ki se tudi lahko da skupaj en dan prej Priloga: popečena polenta s sirom (en daj prej speče v pečici, naslednji dan nareže in koščke popeče na olivnem olju), kuhani štruklji, ki se tudi naslednji dan segrejejo v pečici. En dan prej se lahko pripravijo testenine s kakršnokoli zelenjavo (brokoli, cvetača, brstnični ohrovt, por, korenček - skuhamo testenine in zelenjavo, vse skupaj zmešamo z bešamelom, damo v pekač in posujemo s sirom, tako počaka do naslednjega dne, ko damo v pečico). Lahko pa tako pripravimo samo zelenjavo s semtano in jajci ali bešamelom in sirom. Če pa ste zelo krompirjevi, pa lahko en daj pripraviš pire krompir, ki mu naslednji dan primešaš jajca in v pečici popečeš. zvezdica55

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

21. feb 2008 12:10

Jaz ravno nebi pripravljala nekih dragih solat. Raje kaj preprostejšega. Ker za grško solato npr. za tako maso ljudi lahko porabiš toliko denarja za sestavine kot za meso. No mogoče pretiravam, ampak na sploh se mi zdijo take solate bolj primerne za kake manjše zadeve. Začetnica

teyca29  

član od: 25.3.2007

sporočila: 107

21. feb 2008 15:57

najlepša hvala vsem za odgovore,predloge še vedno sprejemam,najbrž bodo prišli prav še komu.Nisem začetnik in ne bom prvič kuhala za 20 ljudi,pri nas je to že tradicija za božič. Manjka mi samo idej.Za 20 ljudi ne rabiš ne vem kaj posode in 2 štedilnikov.Hvala Malčici in Zvezdici55 za vzpodbudo in odobravanje, tudi hči si želi domačnosti (ne pa ene gostilne kjer poješ, pol mal posediš in greš-tako ona razmišlja). teyca29

karnak  

član od: 24.10.2006

sporočila: 701

22. feb 2008 23:26

Tudi pri nas smo ob priložnosti, ko nas je manj cca. 20 povabljenih, rajši doma. Bolj komot se počutimo vsi. Čeprav jaz takrat "odletvam" že dva dni prej, je na koncu izid odličen. Najprej si naredim načrt, kaj naj bi jedl, seznam sestavin, čas priprave.. Se pravi organizacija kuhinje. Ko se vsi zberemo je na mizi kakšen narezek iz suhega mesa s hrenom, zaseka, suha klobasa, samo tako, malo za prigrizniti. Nato sledi goveja juha z domačimi rezanci, ki jo skuham že prejšnji dan, rezanci so pa tako hitro kuhani. Nato zjutraj spečem filana prsa in pečeno kuro, tašča pa mi spoha piščanca in nekaj zrezkov. En dan prej pa pripravim vse za zelenjavni narastek, ali pa naredin zelenjavno loparnico. Skuham ajdovo kašo in tudi krompir že skuham in pripravim za praženega. Očistim listnato solato in jo dam v zaprto posodo v hladilnik. Skuham fižol oz. ga vzamem iz skrinje in tudi peso, če jo še imam v skrinji. Skuham tudi krompir za krompirjevo solato in vse solate razen listnate naredim že večer pred slavjem. Skuham tudi zelenjavo in jo že prepražim na maslu. Tako imam že večino stvari pripravljenih. Medtem, ko drugi tešijo lakoto z narezkom, pripravim še jurčke v omaki in hrenovo omako. Tako je moje kosilo s pomočjo pečice in mikrovalovke postreženo zelo hitro. Kar se pa tiče sladic, je pa odvisno od letnega časa. Vedno jih pripravim dan do dva prej, če se pač da.   Torta je itak, na mizi pa še krofi ali štraubi, štrudl ali gibanica in še kakšna sladica iz sezonskega sadja.

Moram priznati, da vsakič znova rečem, da ne bom več kuhala za taka praznovanja, pa se na koncu premislim. Enkrat smo naročili odojka in pečene piščance, pa niso bili zadovoljni. Meni je sicer taka kuha iziv, drugače sem pa crknena, ko je dan pri koncu.

Balenka  

član od: 28.4.2004

sporočila: 2825

23. feb 2008 7:49

Tudi mene letos junija čaka birma in pogostitev za 40 ljudi (naša bližnja žlahta je zelo številčna). Ponavadi smo se odločili za praznovanje v gostilni, letos pa bomo naredili to v lastni režiji. Zato sem marsikaj koristnega zvedela iz vaših izkušenj in jih bom uporabila na našem slavju. Hvala! Balenka

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

23. feb 2008 9:16

Tejca29 pa že veš ob kateri uri bo birma?Nam je šlo lansko leto tako na roko,da je bila ob 3h popoldne.Pa smo vsi na hitro za kosilo vrgli vase,hop v cerkev potem pa piknik in žur do poznih ur (drugi dan pa eksterci) Tako,da če boste imeli pozno birmo bi mogoče prav prišla tudi ta piknik varjanta.Pa malo popečene zelenjave,mesek solate in sadje pa je. Roncolino

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

23. feb 2008 9:37

Mi imamo letos zadnjo nedeljo v maju obhajilo. Sicer sem jaz samo teta in krstna botra, ker pa svojih otrok nimam, zelo aktivno sodelujem pri pripravi. S svakinjo sva se dogovorili, da bova pripravili dve praznovanji: na dan obhajila za sorodnike (none, pranone, tete ipd), teden kasneje pa za prijatelje. Za sorodnike (skupno nas bo 30) sem ze izdelala jedilnik: zaceli bomo z govejo juho (punci si jo zeli), potem bom pripravila tris toplih predjedi (pasticio, polnjene kanelone in spinancni strukelj), za glavno jed bom pripravila puranje zvitke in kako pecenko - alternativa je sunka v kruhu in tri prikuhe (grah, spinaca in seveda kropir), za sladico bom pripravila torto v obliki marjetice, kjer bo vsak cvetni list imel razlicen nadev. Ta jedilnik sem izbrala, ker lahko veliko pripravim ze kak dan: pasticio in kanelone bom sestavila ze v soboto, v nedeljo bom samo dala v pec, puranje zvitke lahko tudi popecem ze prej, v nedeljo pa samo zalijem s sladko smetano in serviram, pecenko v nedeljo samo se razrezem in ponudim. Tudi prikuhe se da pripraviti ze dan prej. Sicer pa bo pri nas masa ze ob 9.00, tako da bom imela do kosila 2 uri casa. Vsekakor pa ne bom za vse sama, saj vse none in ostale tete ponujajo svojo pomoc. Za prijatelje pa nacrtujeva piknik varianto s hrano na zaru, raznimi solatami, oblozenimi kruhki, sadno solato, raznimi vrstami peciva itd. ribica

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

24. feb 2008 16:33

Mi so imeli pred parimi leti krst in smo šli v gostilno. Letos pa imamo birmo in krst, pa se bomo organizirali malo drugače. Doma bomo pripravile solate in juho ali kakšen golaž, ki ga lahko skuhamo en dan prej, ostalo hrano, kar se tiče mesa in prilog (riž, krompir,...) pa bomo naročili v gostišču.

marelica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

24. feb 2008 18:56

Sem ti žwe pred enim tednom to poslala na zasebno pošto, pa vidim, da je sploh nisi prebrala. Pošiljma na forum, morda komu pride rpav. Predlagam ti, da narediš jedi iz dveh ali treh različnih vrst mesa, govedine, svinjine ali perutnine. Meso narežeš na manjše kose, kot bi naredila nekakšne mini zrezke. Čez noč pustiš meso v mešanici olja in popra ter malo soli, lahko dodaš še malo limoninega soka (brez skrbi, sploh se ne čuti potem v hrani). Če imaš, dodaj olju malo sojine omke, v tem primeru ne potrebuješ soli. Govedino ali svinjino potem po obrokih opečeš in shraniš. Na maščobi od pečenja zmehčaš veliko čebule, česna, korena peteršilja, korenja, zelene, pora. Zaliješ z malo vina, soliš, popraš, dodaš še kakšno zelišče (sploh majaron se lepo poda). Maso zmiksaš, da nasatne gosta omaka. vrneš jo v posodo in dodelaš. Lahko dodaš malo kakšnega že pripravljenega gostila, lahko pa doliješ le še malo vode in tekoče sladke smetane, začiniš pa jo pač po okusu. Vse to lahko pripraviš dan prej. V omako potem daš opečeno meso in še malo pustiš na ognju. Lahko pa pogrevaš nasledni dan, preden posttrežeš. Za prilogo lahko pripraviš rulado iz palačink, tudi ta počaka en dan, ali pa krompirjevo rulado z jajčno omleto. Itz krompirjevega testa kot za svaljke razvaljaš pravokotnik, nanj položiš pečenojajce kot omleto, zviješ in skuhaš v prtiču. Tudi počaka do naslednjega dne. Piščanje fileje tudi narežeš na tarkove ali majhne kose, natreš jih s česnm v prahu in mletim ingverjem. Opečeš jih in shraniš. Na maščobo od pečenja zliješ sladko smetano, začiniš po okusu (če tvoji jedci niso izbirčni, dodaj še malo mešanice curry, da bo omaka rumenkasta). Lahko pred dodajanjem smetane dodaš še sesekljano čebulo, se ji smetana z začimbami prav lepo poda. Tudi ta jed brez problema počaka do naslednjega dne. Ali pripraviš poščančji žur - recept je pod tem imenom v bazi. Lahko pa večji kos teletine najprej začiniš, potem zarežeš na več mestih in zareze natreš z mešanico rožmarina, česna, soli, popra in olja in spečeš. Takšno pečenko pečeš brez problema, ko pripravljaš druge jedi, ali pa jo spečeš dan prej, oviješ v alu folijo in potem na dan kosila samo počasi pogreješ. Lahko pa svinjsko ribico na več mestih zarežeš in daš v zareze suhe slive, meso natreš z začimbami (sol, poper, česen, majaron, gorčica, olje) in jo spečeš v pekaču. Na dno daš krompir, zrezan na četrtinke, dodaš pa še zrezano čebulo, na rezance narezano rdečo in zeleno papriko, sesekljan por in na rezine zrezan korenček, pa še koren peteršilja, drobno sesekljan. Vse to z rokami premešaj z oljem in soljo in na tem pečeš meso. Pa vmes seveda zalivaš s sokom, ki nastaja. Dolivaj pa vedno toplo vodo, da se pečica zavoljo hladne vode in večkratnega odpiranja preveč ne ohladi. Solate lahko vse pripraviš dan prej, zavite v platneno krpo počakajo do naslednjega dne. Morda v naribano belo zelje dodaš naribano korenje, ali zmešaš rdeče in belo zelje z malo na tanko narezanega pora, da ni vedno vse enako. Rdeč radič s koruzo in na kocke zrezano zeleno papriko je tudi malce drugačna solata od običajne, če imaš rada čisto malo posebno dodaj še nakocke narezane krhlje mandarine. Natresla sem ti nekaj predlogov, morda ti kaj pride prav. lep pozdrav, Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti