Peka kruha

tanjam  

član od: 2.9.2002

sporočila: 159

18. sep 2002 14:43

Pozdravljeni! Halo, rada bi konkretna navodila kako speči dober bel kruh v pečici. Moja je električna kombinirana brez mikrovalov, z ventilatorjem. Prosim tistega, kateri je že uspešno pekel bel kruh v taki pečici, da napiše recept in navodila za pripravo, ter če se da na koliko stopinj peče in koliko časa. Morda tudi kakšen trik. Govora je bilo o medu, maščobi, jaz za te sestavine nisem nikoli slišala. Tanja

hana039  

član od: 3.6.2002

sporočila: 87

18. sep 2002 15:41

Tanja, kruh zaradi žlice medu ni prav nič slajši, ker se sploh ne čuti. Vpliva pa na trdoto skorje. Ko je kruh pečen, je skorja res trda, samo se kasneje zmehča. Kruh ni prav nič pacast, ampak prijetno mehak...

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

18. sep 2002 16:39

Tanja Jaz pecem kruh v taki kombinirani ventilatorski pecici in je v redu. Temperaturo znizaj (priblizno 20 stopinj) glede na klasicen recept. Obicajno pecem pri 170C, cas peke je lahko tudi 10 - 15 minut krajsi! Vcasih kruh pred peko premazem z mlekom/smetano ali jajcem. Ko je pecen ga zavijem v prtic in pocakam da se ohladi, pri tem se tudi skorja zmehca. Veckrat sicer pecem neke vrste zemljice, ker so hitreje narejene. Poskusila ti bom razlozit kako to naredim - gre pa bolj po obcutku. Najprej pripravim kvasec: v skledi raztopim pol kocke kvasa v 1/4 litra mlacne vode ali mleka, dodam zlicko sladkorja in malo moke, pocakam nekaj minut da se zapeni ter dodajam moko (okrog 1/4 kg) toliko casa da lahko zamesim testo, ki se ne lepi na roke. Vmes dodam se malo soli (zravnano zlicko) in malo olja (1-2 zlici). Pomembno je, da testo dobro pregnetes! Vsaj 10 minut. Testo pokrito vzhaja, nato ga pregnetem, oblikujem klobaso in jo razrezem na osem kosev. vsakega pregnetem in razlicno oblikujem (bombice, spirale, vozli...), dam na pekac, vzhajam (15-20 min), premazem z mlekom (ali smetano ali jajcem) posujem z makom ali sezamom, vzhajam in dam pect (15 do 20 minut). Za kruh je podobno, le da ga za drugo vzhajanje vzhajam v skledi (okroglo skledo oblozim s prticem, ga potresem z moko in dam testo noter), ko naraste ga zvrnem na pekac prekrit s peki papirjem, zarezem, vcasih premazem vcasih ne in dam v pecico. Upam da ti je to v pomoc. Bom pa se doma pogledala v recepte. Rekla bi, da imas prevroco pecico, predolgo casa peces in morda je testo pretrdo. LP, R.

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

18. sep 2002 18:06

ventilatorska PEČICA JE ZAKON, to je res, vendar kruha ne pečemo z uporabo ventilatorja, ampak samo z uporabo zgornjega in spodnjega grelaca, amen...... Herman Teron

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

18. sep 2002 18:39

Zakaj pa ne z ventilatorjem? Imate za to kako bolj utemeljeno razlago ali samo babje vraze? LP, R.

ladybird  

član od: 17.2.2002

sporočila: 54

19. sep 2002 8:14

Jaz imam samo ventilatorsko pečico in je kruh čudovit. Kruh iz 1 kg moke pečem na cca 200 stopinjah 45 minut. Preden ga dam v pečico, ga premažem z vodo, na dno pečice pa dam kozico z vodo. Pečenega zavijem v prtič. LP Damjana

tanjam  

član od: 2.9.2002

sporočila: 159

19. sep 2002 8:27

Damjana, ali imate vklopljen ventilator med peko kruha? Koliko časa pečete, na koliko stopinj? Moje izkušnje peke z ventilatorjem (ne kruha) so, da se čas peka precej skrajša. LP, Tanja Tanja

ladybird  

član od: 17.2.2002

sporočila: 54

19. sep 2002 9:03

Tanja, ker imam starejšo pečico, ni kombinirana, ampak je samo ventilatorska, tako, da je ta vklopljen takoj, ko prižgem pečico. Peče se res krajši čas, saj bi v navadni pečici kruh iz 1 kg moke pekli najbrž 1 uro, tu pa je dovolj 45 min. V navadni pečici se peče kruh najprej na cca 220, 230 stopinjah, potem pa do konca na 180, v ventilatorski pa jaz pečem na 200 in potem na 180 stopinjah. Povsod pa je pomembna vlaga, zato je treba v pečico kozico z vodo. LP Damjana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti